SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Dyplom Junior Okręgi...
Drukowanie kart QSL ...
Kalendarz klubowy 2016
Wyniki zawodów o Puc...
5. Konferencja ARISS...

Dyplomy wydawane przez klub




Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 28
Najnowszy użytkownik: SQ3YAY

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

ARISS - zaproszenie dla szkół

SQ3OOK dnia 14 sierpień 2016 · 0 komentarzy · 671 czytań ·Drukuj

ARISSSzkoły zainteresowane edukacyjną rozmową w kosmosie z astronautą na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zapraszamy do złożenia wniosku. Przez trzy miesiące - wrzesień, październik, listopad 2016 roku, ARISS - Europa będzie przyjmować zgłoszenia ze szkół w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie pod adresem:
www.ariss-eu.org/school-contacts
Proszę pobrać formularz z pkt 2. z prawej bocznej kolumny. Aplikację należy przesłać pocztą elektroniczną na adres:
school.selection.manager@amsat.it
Wraz z wnioskiem, szkoła proszona jest o przedstawienie projektu edukacyjnego ukierunkowanego na przestrzeń kosmiczną. Wnioski będą rozpatrywane w grudniu 2016 r. Szkoły będą wybrane do łączności radiowej ARISS w następnym roku szkolnym, w okresie: wrzesień 2017 - styczeń 2018 r. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.ariss-eu.org/school-contacts/school-contact-general
Dziękuję za przekazanie tej informacji do zainteresowanych szkół.
Emanuele D’Andria, IØELE
Przewodniczący ARISS-Europe
(tłum. Irena Szymanowska)
W dniu 22 października 2016 roku w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się konferencja na temat szkolnych łączności ARISS, podczas której będzie można uzyskać wiele informacji związanych z udziałem w tym niecodziennym wydarzeniu. Prosimy o rozpowszechnienie tej informacji wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Funkcjonuje już strona internetowa konferencji: ariss.pzk.org.pl, a od 1 września dostępny będzie tam formularz rejestracyjny.
Info: Armand SP3QFE & Sławek SQ3OOK

Poligon antenowy

SP3POW dnia 26 lipiec 2016 · 0 komentarzy · 948 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweWakacje to najlepsza okazja do zorganizowania wypadu w teren i wykorzystania sprzętu krótkofalarskiego w miłych okolicznościach przyrody. Zazwyczaj mamy mały wybór jeśli chodzi o radia. Zabieramy po prostu to, czym sami dysponujemy i da się z tym łatwo poruszać. Jadąc w stałe miejsce pobytu możemy nadawać z większości posiadanych przez nas TRX'ów. Ale jeśli chcemy zabrać sprzęt do plecaka, musimy raczej zadowolić się pracą QRP. Często w obu tych przypadkach mamy kłopot z doborem odpowiedniej anteny. Jest to kwestia ilości miejsca, które mamy do dyspozycji, kłopotów z rozwieszeniem lub ciężaru i wymiarów dźwiganych w plecaku gratów.
Tak czy inaczej wynika z tego, że antena do pracy portable powinna spełniać dość surowe kryteria: wysoka sprawność, wymiary przed i po złożeniu, waga, łatwość rozstawienia lub powieszenia w terenie. Najlepiej by było, aby w przypadku QRP była to antena rezonansowa, dająca się używać bez skrzynki antenowej.
Podczas wyjazdów klubowych często mamy dylematy jakich anten używać do zawodów, polowania na DX-y lub choćby do ogólnego wywołania na 80-tce. Postanowiliśmy więc sami sprawdzić jak to z nimi właściwie jest.
W najbliższy weekend organizujemy swoisty poligon antenowy na terenie zaprzyjaźnionego Gospodarstwa Agroturystycznego "Nad Prosną" w miejscowości Brzeziny, gmina Galewice (oznaczenie do PGA - US03), powiat Wieruszów.
Będziemy testować i porównywać w rożnych konfiguracjach anteny drutowe, verticale (zarówno o konstrukcji sztywnej, jak i stawiane za pomocą wędki), oraz łatwe do zbudowania w terenie anteny kierunkowe. Ponieważ od czasu ostatniego wyjazdu klubowego, pojawiło się u nas trochę nowego sprzętu, przy okazji sprawdzimy jak w warunkach zasilania z sieci i z akumulatora sprawują się nasze "zabawki".
Zaczynamy już wieczorem, w piątek 29 lipca. Do usłyszenia na testach!

X tura zawodów o Puchar Powiatu Ostrowskiego

SP3POW dnia 18 lipiec 2016 · 0 komentarzy · 1018 czytań ·Drukuj

Puchar Powiatu Ostrowskiego23 lipca 2016r. odbędzie się X tura zawodów UKF o Puchar Powiatu Ostrowskiego. Zawody zostaną rozegrane od 17:00 do 17:15 czasu lokalnego, w paśmie 145 MHz, emisją FM (kanały simpleksowe, zgodnie z bandplanem - 145.2125-145.5875 MHz).
Logi można wysyłać w postaci elektronicznej, w formacie Cabrillo. Logi papierowe prosimy zeskanować lub sfotografować i przesłać jako plik graficzny na adres mailowy klubu.
Regulamin zawodów
Log papierowy do zawodów

Przerwa wakacyjna

SP3POW dnia 30 czerwiec 2016 · 0 komentarzy · 997 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweW związku z utrudnieniem dostępu do lokalu klubowego w okresie wakacyjnym, związanym ze specyfiką pracy szkoły z gościnności której korzystamy - informujemy, że czwartkowe spotkania klubowe w miesiącach lipiec i sierpień nie będą się odbywały.
Nie oznacza to jednak, że w naszej działalności będzie to całkiem martwy okres. Z pewnością zamienimy stałe QTH na atrakcyjne lokalizacje terenowe. Będziemy o tym informować na bieżąco na stronie klubowej lub forum.
Wakacyjne 73!

VI. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce

SP3POW dnia 25 czerwiec 2016 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1041 czytań ·Drukuj

ARISSW dniu 22 października br. już po raz szósty odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Miejscem spotkania będzie Ostrów Wielkopolski.
Konferencja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem satelitarnej radiokomunikacji amatorskiej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station - ISS) dla potrzeb edukacji i społeczeństwa. Chcemy pokazać, że amatorska łączność radiowa z astronautą przebywającym w kosmosie na pokładzie ISS może stymulować nauczycieli i uczniów do pogłębiania wiedzy na temat eksploracji kosmosu oraz z przedmiotów politechnicznych (STEM).
Uczniowie podczas przygotowań do tej łączności mają możliwość obcowania z najnowszymi technikami radiokomunikacyjnymi i problemami z tym związanymi. Mają możliwość poznać życie w przestrzeni kosmicznej oraz zadania związane z istnieniem ISS. Bezpośrednia rozmowa z astronautą będącym w kosmosie to dla młodych ludzi przygoda, która z pewnością zostanie zapamiętana na całe życie.
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane kosmosem oraz technologiami wykorzystywanymi w eksploracji kosmosu.
Armand SP3QFE Mentor ARISS Europa i Sławek SQ3OOK Kontakt Koordynator ARISS
Czytaj dalej...

Już dzisiaj IX tura zawodów o Puchar Powiatu Ostrowskiego

SP3POW dnia 18 czerwiec 2016 · 0 komentarzy · 1023 czytań ·Drukuj

Puchar Powiatu OstrowskiegoJuż dzisiaj, 18 czerwca 2016r. odbędzie się IX tura zawodów UKF o Puchar Powiatu Ostrowskiego. Zawody zostaną rozegrane od 17:00 do 17:15 czasu lokalnego, w paśmie 145 MHz, emisją FM (kanały simpleksowe, zgodnie z bandplanem - 145.2125-145.5875 MHz).
Logi można wysyłać w postaci elektronicznej, w formacie Cabrillo, lub dostarczyć papierowe do siedziby klubu po zawodach.
Regulamin zawodów
Log papierowy do zawodów

18 czerwca - Kids Day

SP3POW dnia 06 czerwiec 2016 · 0 komentarzy · 721 czytań ·Drukuj

Akcje dla dzieci i młodzieżyKolejna okazja aby zrobić coś dla i z dzieciakami, nadarza się podczas Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży - 18 czerwca 2016 r.
Na naszej stronie można się zapoznać z tym czym jest Amateur Radio Kids Day i jak można się do tego zabrać.
Z młodymi nadawcami warto też pokusić się o zdobywanie dyplomów, specjalnie przeznaczonych dla tej grupy wiekowej. Klub SP3POW jest wydawcą lub pomysłodawcą trzech dyplomów, regulaminy których można znaleźć na stronie klubowej, w dolnej części menu po lewej.
W szczególności polecamy dyplom uczestnictwa w Amateur Radio Kids Day, który można pobrać i samodzielnie wydrukować ze strony klubu SP3POW lub strony PZK.

Na ŁOSiu 2016

SP3POW dnia 26 maj 2016 · 0 komentarzy · 673 czytań ·Drukuj

Zloty

X jubileuszowe Spotkanie Krótkofalowców ŁOŚ 2016 przeszło już do historii. Wydaje się że było to jedno z najliczniejszych spotkań z dotąd odbytych. Organizatorom kolejny raz należą się wielkie brawa za umożliwienie nam uczestnictwa w tym wspaniałym wydarzeniu.
A jak było, można zobaczyć i powspominać oglądając zdjęcia w naszej galerii.

Na spotkaniu jubileuszowym

SP3POW dnia 26 maj 2016 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 643 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweJuż od niedzielnego przedpołudnia 22 maja rozpoczęliśmy montaż anten i rozstawianie całej "infrastruktury" klubowej na terenie Stanicy Harcerskiej na Piaskach. W pracach brała udział niemal cała nasza ekipa wspomagana przez pierwszych gości, których z każdą chwilą przybywało. W sumie tego dnia przez naszą leśną polanę przewinęło się ok. trzydziestu osób.
Najszybciej jak się dało uruchomiliśmy radiostację. Niewiele czasu było trzeba, aby nasze dziewczyny spowodowały spory pileup na paśmie na którym pracowały. Później do radia zasiadł Sławek SQ3OOK, który specjalnie na ten dzień przygotował kilka okolicznościowych obrazków nadawanych w modzie SSTV. Cały czas trwały ożywione dyskusje. Nie tylko udzielaliśmy szczegółowych informacji na tematy związane z dotychczasową działalnością klubu oraz zamierzeniami na przyszłość. Również zaproszeni goście mieli okazje zaprezentować spory przekrój swoich zainteresowań, powiązanych nieraz z pracą zawodową.

Czytaj dalej...
Zdjęcia z jubileuszu w galerii klubowej

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja