SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Dyplom Junior Okręgi...
Drukowanie kart QSL ...
Kalendarz klubowy 2016
Wyniki zawodów o Puc...
5. Konferencja ARISS...

Dyplomy wydawane przez klub
Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 28
Najnowszy użytkownik: SQ3YAY

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Program jubileuszowego spotkania klubu SP3POW

SP3POW dnia 18 maj 2016 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 746 czytań ·Drukuj

Informacje klubowe

Podczas całego spotkania czynna będzie stacja klubowa SP3POW na pasmach KF (w zależności od propagacji), oraz UKF. Informacje dla dojeżdżających uczestników spotkania na: SR3O (145.725 MHz, CTCSS 103,5 Hz), direct 145.425 MHz.

Rozpoczynamy ok. 13:00. Nie określamy godziny końca spotkania. Jadła i napojów nie zabraknie,
z pewnością znajdą się chętni do posiedzenia przy ognisku do późnych godzin wieczornych.

Niewątpliwą atrakcją tego dnia będzie prezentacja wspomnień z wypraw DX-owych naszych ostrowskich krótkofalowców.
Również nasz zespół postara się przybliżyć wszystkim krótką historię klubu, od powstania do chwili obecnej, jak również zamierzenia na przyszłość
W trakcie trwania spotkania, zostanie rozegrana VIII tura zawodów UKF o Puchar Powiatu Ostrowskiego. Chętnych do wzięcia udziału w zabawie prosimy o zabranie ręczniaków pracujących w paśmie 145 MHz. Możliwy jest również start ze stacji samochodowej lub stacjonarnej.
Regulamin naszych mini zawodów jest dostępny pod tym linkiem. Organizatorzy zapewniają każdemu startującemu logi papierowe do notowania łączności.

Szczegółowy program jubileuszowego spotkania Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców SP3POW

IX Piknik Radiowy coraz bliżej

SP3POW dnia 16 maj 2016 · 0 komentarzy · 689 czytań ·Drukuj

ZlotyCoraz większymi krokami zbliża się kolejna nasza cykliczna impreza:
IX Piknik Radiowy w Niedźwiedziu.
Jak zwykle spotykamy się w gospodarstwie agroturystycznym - MiniZoo - CichoSza w Niedźwiedziu, od nazwy miejscowości zwanym przez nas potocznie Misiem. W tym roku, ze względu na przypadające 18 czerwca obchody Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży, data spotkania została ustalona na 10 - 12 czerwca.
Na Misiu czeka na przyjezdnych kilkanaście miejsc noclegowych w domkach turystycznych. Bez problemu można również przyjechać kamperem lub z przyczepą kempingową.
Jak nazwa wskazuje, nasze spotkanie ma charakter pikniku, więc nie tylko samym radiem żyje. Z pewnością każdy, również rodziny z dziećmi znajdą coś dla siebie. Na miejscu, w MiniZoo będzie można podziwiać mnóstwo zwierząt z całego świata, nasze harmoniczne będą mogły pobawić się na dobrze wyposażonym placu zabaw, w razie upałów - staw dla ochłody, a w pobliżu znajdują się dobrze zaopatrzone sklepy i karczma. Zjeść będzie można również na miejscu, ponieważ gospodyni serwuje smaczne obiady, a wieczorem czeka ognisko lub grill.
Niedźwiedź leży na trasie nr 11 z Bytomia do Poznania, w połowie drogi pomiędzy Ostrzeszowem a Antoninem.
Więcej informacji o dojeździe i noclegach na Pikniku Radiowym MIŚ w Niedźwiedziu.
Zapraszamy!

Spotkanie Krótkofalowców ŁOŚ.

SP3POW dnia 16 maj 2016 · 0 komentarzy · 665 czytań ·Drukuj

Zloty

Do X jubileuszowego Spotkania Krótkofalowców ŁOŚ zostało już niecałe dwa tygodnie.
Informacje organizatorów i program spotkania można zobaczyć na stronie www.losnapograniczu.strefa.pl
Oczywiście i tym razem nie zabraknie tam połączonych ekip klubów SP3ZIR z Leszna i naszego SP3POW. Postaramy się zająć to samo miejsce, na którym można nas spotkać każdego roku. Drogę będzie wskazywał maszt antenowy z flagą klubową na szczycie.

IARU powiernikiem broszury "Etyka i procedury operatorskie dla krótkofalowców"

SP3POW dnia 16 maj 2016 · 0 komentarzy · 632 czytań ·Drukuj

NewsJak można przeczytać na portalu PZK, autorzy broszury pt. "Etyka i procedury operatorskie dla krótkofalowców" - John ON4UN i Mark ON4WW, przekazali IARU prawa do adaptacji i aktualizacji tego opracowania w celu zapewnienia jego stałej przydatności oraz zachowania walorów.

Dzieło Johna i Marka zdecydowanie jest na jednym z pierwszych miejsc wśród lektur obowiązkowych dla wszystkich parających się krótkofalarstwem. Zarówno dla doświadczonych operatorów, jak i (przede wszystkim) tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym hobby.

Broszura jest dostępna w dwudziestu kilku językach na stronie HAM Radio Ethics and Operating Procedures.
Można ją też pobrać z naszej strony pod tym linkiem.

Zmiana daty VIII tury zawodów UKF

SP3POW dnia 12 maj 2016 · 0 komentarzy · 651 czytań ·Drukuj

Puchar Powiatu OstrowskiegoZe względu na obchody pięciolecia klubu, zmieniamy termin VIII tury zawodów UKF o Puchar Powiatu Ostrowskiego.
Zawody zostaną rozegrane wyjątkowo w niedzielę 22 maja, od 17:00 do 17:15 czasu lokalnego,
w paśmie 145 MHz, emisją FM (kanały simpleksowe, zgodnie z bandplanem - 145.2125-145.5875 MHz).
Logi można wysyłać w postaci elektronicznej, w formacie Cabrillo, lub dostarczyć papierowe do komisji zawodów na terenie Stanicy Harcerskiej na Piaskach.
Regulamin zawodów
Log papierowy do zawodów

Jubileusz pięciolecia powstania klubu SP3POW

SP3POW dnia 09 maj 2016 · 0 komentarzy · 604 czytań ·Drukuj

Informacje klubowe21-22 maja 2011 r. uczestniczyliśmy w I Festynie Lotniczym 'Lotnisko bliżej miasta' odbywającym się na terenie Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie. To właśnie wtedy znak SP3POW pierwszy raz pojawił się na pasmach radiowych.

Od tej pory mija 5 lat. Chcemy uczcić ten skromny jubileusz małym spotkaniem wszystkich obecnych i byłych członków klubu, jak również wszystkich sympatyków i osób które w jakiś sposób uczestniczyły w życiu klubu lub w podejmowanych przez nas akcjach.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 22 maja, od godziny 13:00, na Stanicy Harcerskiej "Zielona Polana" na Piaskach (dojazd od ul. Strumykowej).

Serdecznie zapraszamy!

VII tura zawodów UKF

SP3POW dnia 20 kwiecień 2016 · 0 komentarzy · 640 czytań ·Drukuj

Puchar Powiatu OstrowskiegoW sobotę 23 kwietnia odbędzie się VII tura zawodów UKF o Puchar Powiatu Ostrowskiego. Zawody zostaną rozegrane od 17:00 do 17:15 czasu lokalnego, w paśmie 145 MHz, emisją FM (kanały simpleksowe, zgodnie z bandplanem - 145.2125-145.5875 MHz).
Do udziału zapraszamy wszystkie aktywne stacje portable, mobile i stacjonarne, których zasięg nadawania pokrywa się z terenem Ostrowa Wielkopolskiego.
Logi można wysyłać w postaci elektronicznej, w formacie Cabrillo, lub dostarczyć papierowe do siedziby klubu po zawodach.
Regulamin zawodów
Log papierowy do zawodów

OMSA 2016

SQ3OOK dnia 14 kwiecień 2016 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 743 czytań ·Drukuj

NewsAle się porobiło... Nasi uczniowie wyraźnie się ukierunkowują, a za swój azymut przyjęli przedmioty ścisłe: matematykę, fizykę i... astronomię!
Dorota Skowronek (SQ3TGY) z klasy IIIi1 - przeszła z "regionu" do finałów konkursu astronomicznego, rozgrywanego w ramach Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego.
Dorotka na tyle ujęła komisję swoją pracą, ujawniającą tajemnice domowego badacza wszechświata, że otrzymała czwarte miejsce w ścisłym już finale. Ta niezwykle pasjonująca i trudna dziedzina wymagała od laureatów mnóstwa wiedzy z zakresu fizyki, matematyki - i oczywiście - samej astronomii. Aż się prosi popatrzeć na jeden ze wzorów, by sobie uświadomić poziom trudności "obowiązujący" podczas tych zmagań...
Dorotka pokazała, ze bez większych zasobów finansowych można sobie pozwolić na eksplorację Kosmosu i .... można mieć z tego dużą frajdę i jeszcze więcej satysfakcji! W Grudziądzu - bo tam zwyczajowo zmagają się z "gwiezdną" materią finaliści - fantastyczne było i to, że młodzi pasjonaci nie przestawali ze sobą dyskutować ... przez noc, do rana ... i znów... To niecodzienna rzecz - młodzi ludzie bez reszty pochłonięci sporami, dyskusjami, a nawet... kłótniami... na naukowe tematy.
Mamy nadzieję, że większa liczba ZAPalonych do aZSTronomii ZAPowiczów zechce się ponapawać taką atmosferą, a dziś - cieszymy się sukcesem Dorotki i jej opiekunki - pani Danuty Połomskiej. I obu Paniom serdecznie gratulujemy!!!
Magdalena Wojtasz

Po SP DX Contest

SP3POW dnia 05 kwiecień 2016 · 0 komentarzy · 719 czytań ·Drukuj

Zawody i dyplomyKolejne zawody już za nami.
W pierwszy weekend kwietnia postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym. Czyli naszą tradycyjną imprezę powitania wiosny, ze startem w najważniejszych polskich zawodach - SP DX Contest. Wybraliśmy terenowe QTH na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie.
W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania Kierownictwu oraz wszystkim członkom Aeroklubu za udostępnienie wspaniałej lokalizacji i pomoc logistyczną w miejscu biwakowania.
Dodatkowo niejako powróciliśmy do korzeni, ponieważ już wkrótce przypada piąta rocznica powstania klubu SP3POW, a jak wiadomo nasze debiutanckie wyjście w eter miało miejsce właśnie na lotnisku podczas I Festynu Lotniczego w Michałkowie.
Na zawody specjalnie przygotowaliśmy lekką 3-el. Yagi na 28 Mhz. Niestety propagacja nie rozpieszczała i praktycznie nie mieliśmy szans na robienie łączności na tym paśmie. Również niższe pasma chodziły bardzo słabo, co zaowocowało ledwie połową liczby QSO którą sobie początkowo zakładaliśmy... Dysponując tylko antenami drutowymi, dipolami od 3,5 do 14 MHz zrobiliśmy chyba wszystkie stacje które my słyszeliśmy i które nas słyszały. Zobaczymy jak w takich warunkach wypadniemy na tle innych stacji.
Ale na takiej imprezie nie samymi łącznościami krótkofalowiec żyje. Powitanie Wiosny w gronie przyjaciół i sympatyków klubu, należy uznać za niezwykle udaną, pierwszą w tym roku klubową imprezę terenową. Czas planować następne!
Link do galerii zdjęć

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja