SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

9. Konferencja ARISS...
Dzień kosmonautyki -...
Krasnal podróżnik SP...
8. Konferencja ARISS...
Dyplom "Setna roczni...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 4

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 30
Najnowszy użytkownik: Brunon

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Wigilia w klubie SP3POW

SP3POW dnia 15 grudzień 2018 · 0 komentarzy · 877 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweW czwartek 20 grudnia, od godziny 18:00 w siedzibie klubu odbędzie się tradycyjne spotkanie wigilijne.
Podobnie jak w każdym roku, na stole znajdą się potrawy przynoszone przez wszystkich uczestników spotkania.
Zapraszamy członków i sympatyków klubu oraz wszystkich kolegów krótkofalowców do wspólnego spędzenia razem choćby krótkiej chwili w ten szczególny grudniowy wieczór.

Prezentacja programu do logowania UR5EQF_Log

SP3POW dnia 10 grudzień 2018 · 0 komentarzy · 1117 czytań ·Drukuj

NewsW naszym dziale DOWNLOAD ukazała się obszerna prezentacja programu logującego UR5EQF_Log.
Zostały omówione instalacja, konfiguracja i uwagi dotyczące użytkowania programu. Z pewnością przyda się to tym, którzy szukają dla siebie przyjaznego programu do logowania. A ci którzy już używają UR5EQF_Log, być może też znajdą coś dla siebie.
Bezpośredni link do prezentacji w formacie PDF.

PW-Sat2 wyniesiony w kosmos na pokładzie Falcona 9

SP3AYA dnia 04 grudzień 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 903 czytań ·Drukuj

PW-Sat2Satelita PW-Sat2 zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej został pomyślnie wyniesiony w kosmos 3 grudnia 2018 r. na pokładzie rakiety Falcon 9. Start odbył się z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych w ramach misji Spaceflight SSO-A: SmallSat Express. Na pokładzie rakiety wraz z satelitą PW-Sat2 znajdowały się 63 inne urządzenia. Z najnowszych informacji wynika, że satelita działa prawidłowo i wszystkie podsystemy są sprawne.

Pierwsze minuty lotu satelitów na orbicie minęły na procesie separacji poszczególnych adapterów startowych (tzw. FreeFlyer) od górnego stopnia rakiety Falcon 9. Około 45 minuty lotu nastąpiło odłączenie ostatniego z nich, w którym znajdował się nasz satelita. PW-Sat2 został uwolniony z niego ok. 10 minut po północy polskiego czasu i 40 minut później zaczął nadawać sygnał na Ziemię. Pierwsze informacje o odebranych danych z satelity otrzymaliśmy już w nocy od radioamatorów ze Stanów Zjednoczonych, a około godziny 9 zarejestrowane zostały pierwsze dane telemetryczne w Gliwicach w stacji naziemnej Future Processing i w Warszawie na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Członkowie zespołu nasłuchiwali również danych z satelity pod Warszawą z dala od miejskich zakłóceń, gdzie pomyślnie udało się odebrać kolejne dane. Około godziny 10:00 polskiego czasu udało się nawiązać łączność z satelitą w obie strony. Podczas kolejnych przelotów zebrane zostaną dane z początkowych etapów misji PW-Sata2.
Czytaj dalej...

Akademia OT-27 PZK

SP3AYA dnia 01 grudzień 2018 · 0 komentarzy · 942 czytań ·Drukuj

NewsKaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV i Zarząd OT-27 PZK zapraszają na kolejne spotkanie Akademii OT-27. Spotkanie odbędzie się w piątek, 7 grudnia 2018 r. na terenie Klubu Jeździeckiego Wolica, początek o godzinie 17.00.
W ramach spotkania przewidujemy 3 prezentacje na temat różnych aspektów naszego hobby.
"Analiza systemów antenowych ekspedycji TO2SP" Jurek SP3GEM
"Praca w zawodach EME" Marek SP3XBO
"Log UR5EQF - moje wrażenia z użytkowania" Jarek SP3AYA

Koncepcja akademii OT-27 polega na organizacji spotkań, podczas których odbywają się prezentacje i wykłady z zakresu radiowych łączności amatorskich w szerokim spektrum częstotliwości od HF do SHF oraz w zakresie doskonalenia umiejętności operatorskich w contestach i łącznościach DX. Taka forma spotkań pozwala na podniesienie poziomu wiedzy z zakresu krótkofalarstwa.
W trakcie spotkania przewidziany jest posiłek oraz kawa, herbata i ciasto. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia w terminie do 01.12.2018 r. godz. 21:00 na adres sp3ld@wp.pl lub telefonicznie 608829294 Impreza jest składkowa 35zł / od osoby - koszt konsumpcji. Wynajem sali finansuje OT-27 PZK.

Akcja dyplomowa "Setna rocznica Republiki Ostrowskiej" za nami

SP3AYA dnia 01 grudzień 2018 · 0 komentarzy · 755 czytań ·Drukuj

Zawody i dyplomyCzas podsumować zakończoną wczoraj o północy akcję dyplomową.
Pracowało 19 stacji na 12 pasmach, 13 emisjami.
Przeprowadziliśmy 5870 QSO, z 3381 korespondentami ze 105 krajów.
Do tej pory zostało wydanych 100 dyplomów z ok. 260 na które uzyskano odpowiednią punktację (w tym 92 z Polski i 64 pozaeuropejskie).
Szczegóły i statystyki pracy naszych stacji są dostępne na LogSP po kliknięciu na interesujący nas znak.
Dziękuję wszystkim koleżankom i kolegom, zaangażowanym w rozpropagowanie na szerokim świecie ostrowskiego zrywu niepodległościowego sprzed 100 lat.
Dziękuję wszystkim stacjom, które pragnąc zdobyć nasz dyplom, wytrwale tropiły nas na pasmach amatorskich. Jednocześnie przepraszając, że tak trudno i niezbyt często można nas było spotkać na najbardziej uczęszczanych częstotliwościach i emisjach. Niestety dla większości z nas, mieszkających w warunkach ściśle miejskich, przy potężnym poziomie zakłóceń, niezwykle trudno było usłyszeć coś więcej niż najsilniejsze sygnały. Propagacja - w momentach kiedy wróciwszy z pracy lub szkoły, mogliśmy zasiąść przy mikrofonie - też nas nie rozpieszczała.
Mam nadzieję, że polowanie na punkty dawało Wam podobnie wielką radość i satysfakcję, jak nam ich rozdawanie.
Mam też nadzieję, że usłyszymy się jeszcze nie raz przy podobnych okazjach.

Podsumowanie 8 Konferencji ARISS

SP3POW dnia 05 listopad 2018 · 0 komentarzy · 905 czytań ·Drukuj

ARISSUkazał się artykuł podsumowujący odbytą niedawno 8 Konferencja ARISS.
Tekst autorstwa organizatora konferencji, Sławka SQ3OOK, jest dostępny pod tym linkiem.
Fotorelacja z tego wydarzenia znajduje się w naszej galerii.

Satelita PW-Sat2 wkrótce na orbicie

SP3AYA dnia 04 listopad 2018 · 0 komentarzy · 939 czytań ·Drukuj

PW-Sat2Już 19 listopada 2018 na orbitę okołoziemską wyniesiony zostanie polski satelita PW-Sat2. W trakcie swojej misji będzie on nadawał sygnał (telemetrię) w paśmie radioamatorskim 70 cm.
Do odbioru ramek z satelity zapraszamy wszystkich radioamatorów - wierzymy, że będzie to interesujące wyzwanie, a dla naszego zespołu realne wsparcie. Szczegółowe informacje zamieściliśmy na naszej stronie internetowej.
Informacje dla radioamatorów
Będziemy bardzo wdzięczni za przekazanie informacji w lokalnej społeczności. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania - zapraszamy do kontaktu.
Info: Zespół PW-SAT2

100th Anniversary of the Republic of Ostrow

SP3AYA dnia 02 listopad 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1110 czytań ·Drukuj

Zawody i dyplomyThis year we are celebrating the 100th anniversary of restoration of independence by Poland, the Wielkopolska uprising and inception of the Republic of Ostrow.
The Republic of Ostrow (November 10th-26th, 1918) was a short-lived autonomous political entity created on November 10th, 1918. It happened one month before the Wielkopolska uprising, which was aimed at freeing from Prussian authorities. Thus, Ostrowians preceded the independence tendencies throughout Wielkopolska region. It led to many concessions to Poles living in the city of Ostrow Wielkopolski and the Ostrow county.
Those events are mentioned in the TV series “Republic of Ostrow” as well as feature film (1988) “Republic of Hope”, in which scripts were written by the honorary citizen of Ostrow Wielkopolski Kazimierz Radowicz. To commemorate those events, the feast of the city of Ostrow Wielkopolski is celebrated on 10th November.
Detailed information about the Republic of Ostrow in Wikipedia
More information...

Dyplom "Setna rocznica Republiki Ostrowskiej"

SP3POW dnia 06 październik 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1133 czytań ·Drukuj

Zawody i dyplomyAby jeszcze bardziej uczcić i spopularyzować to wydarzenie, a także uatrakcyjnić naszym korespondentom pracę ze stacją HF1918RO, postanowiliśmy wydać na tą okoliczność dyplom "Setna rocznica Republiki Ostrowskiej".
Punkty do dyplomu można zbierać nie tylko prowadząc łączności ze stacją organizatora, ale również z każdą stacją z Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu. Każde QSO można powtórzyć na innym paśmie, oraz inną emisją.

Z regulaminem dyplomu można się zapoznać pod tym linkiem.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja