SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Czym jest krótkofala...
9. Konferencja ARISS...
Dzień kosmonautyki -...
Krasnal podróżnik SP...
8. Konferencja ARISS...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 31
Najnowszy użytkownik: WojtekMaru

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Spotkania klubowe po feriach zimowych

SP3POW dnia 05 luty 2020 · 0 komentarzy · 546 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweZapraszamy wszystkich do nowo odremontowanej siedziby klubu.
Po feriach wznawiamy nasze tradycyjne czwartkowe spotkania klubowe.
Rozpoczynamy 13 lutego, jak zwykle o godzinie 18:00.
Siedziba klubu SP3POW

Składki członkowskie

SP3POW dnia 03 luty 2020 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 571 czytań ·Drukuj

Informacje klubowe

Składki w Ostrowskim Klubie Krótkofalowców SP3POW

Uprzejmie informujemy, że od tego roku przywracamy obowiązek opłacania składek członkowskich.

Składki płatne są jednorazowo lub w dwóch ratach, do 31 marca i do 31 września każdego roku.
Czytaj dalej...

Remont siedziby klubu

SP3POW dnia 01 luty 2020 · 0 komentarzy · 621 czytań ·Drukuj

Informacje klubowePod koniec grudnia nadszedł wreszcie czas na wiecznie odkładaną kosmetykę naszego pomieszczenia klubowego. Po kilku latach intensywnego użytkowania, ściany i podłoga wymagały odświeżenia.
Tuż po świętach Bożego Narodzenia do pracy przystąpiła silna ekipa klubowiczów, która potraktowała sprawę na poważnie i w ciągu kilku spotkań przeprowadziła gruntowny remont generalny.
Wymieniona została podłoga, zagipsowane i pomalowane ściany oraz sufit. Również kłopotliwe świetlówki odeszły w niepamięć, zastąpione bardziej nowoczesnym i przyjemniejszym dla oka oświetleniem.
Kolejne etapy remontu i jego widoczne efekty można pooglądać w Galerii klubowej.
Niestety, gładkie ściany i sufit, oraz usunięcie grubych materiałowych zasłon, znacznie pogorszyło i tak już nie najlepszą akustykę w pomieszczeniu. Trzeba było pomyśleć nad rozwiązaniem tego problemu, bo praca na radiostacji bez słuchawek, stała się wręcz uciążliwa.
Pomiary dokonane przez zaproszonych specjalistów wykazały, że największy udział w powstawaniu uciążliwych odbić fal dźwiękowych ma sufit, a nie jak wcześniej sądziliśmy - ściany. Zdążyliśmy nawet zakupić materiały wygłuszające. Jednak dzięki ofiarnej zrzutce klubowiczów, udało się zebrać fundusze na podwieszany sufit, który mamy nadzieję, załatwi sprawę raz na zawsze.

Specjalne podziękowania za największy wkład włożony w remont, organizację kolejnych jego etapów, oraz załatwianie najlepszych materiałów, należą się Sławkowi SQ3OOK. Maszyny napędowej praktycznie wszystkich działań klubu.

Pomiary akustyki pomieszczenia klubowego

SP3POW dnia 29 styczeń 2020 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 570 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweOd dłuższego czasu zmagamy się w klubie z fatalną akustyką naszego pomieszczenia. Po przeprowadzonym ostatnio remoncie, sprawa pogłębiła się do tego stopnia, że postanowiliśmy coś z tym zrobić.
Zaproszony akustyk dokonał odpowiednich pomiarów i stwierdził, że głównym winowajcą jest sufit (a nie jak dotąd sądziliśmy - ściany) który zdecydowanie wymaga wygłuszenia.

Materiały na podwieszany, dźwiękochłonny sufit zostały już zamówione, więc czekają nas nowe prace remontowe. Mamy jednak nadzieję, że po ich zakończeniu, pomieszczenie klubowe nabierze wreszcie pełnej funkcjonalności.
Czytaj dalej...

Szkolenie dla harcerzy

SP3POW dnia 29 styczeń 2020 · 2 komentarze · 575 czytań ·Drukuj

Akcje okolicznościoweW sobotę 25 stycznia członkowie klubu przeprowadzili lekcję krótkofalarską dla harcerzy ze szczepu "Granica" z Nowych Skalmierzyc.
Drużyna druha Mateusza spędza część ferii na obozie w Szkole Podstawowej w Ociążu, gdzie rozstawiliśmy naszą stację.
Zajęcia składały się z części teoretycznej i praktycznej nauki łączności. Harcerze, korzystając ze znaku klubowego szkolili się na radiach ręcznych w przeprowadzaniu QSO na falach VHF. Po przełamaniu pierwszych lodów, kandydaci na przyszłych krótkofalowców szybko zaczęli dawać sobie radę z coraz trudniejszymi wyzwaniami stawianymi szkolącym się operatorom.
Czas płynął zdecydowanie zbyt szybko. Jedynie konieczność udania się na posiłek sprawiła, że trzeba było przerwać naukę przed wypuszczeniem ich w eter na falach krótkich.
Jesteśmy jednak umówieni na kolejne spotkanie, kiedy harcerze zawitają do swojej stanicy nad zalewem na Piaskach.
Zajęcia zostały przeprowadzone w/g zmodyfikowanego scenariusza zamieszczonego w naszym dziale Download.

Zebranie Zarządu OT-27 PZK

SP3POW dnia 06 styczeń 2020 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 483 czytań ·Drukuj

Informacje OT 27W dniu 26 stycznia 2020 roku o godz. 10.00 odbędzie się zebranie Zarządu OT-27 PZK.
Miejscem spotkania będzie siedziba klubu SP3POW w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Poznańskiej 43 – wjazd od ul. Batorego na krytą pływalnię.
Tradycyjnie na pierwsze w roku zebranie zapraszamy przedstawicieli naszych klubów członkowskich oraz klubów stowarzyszonych (obsługiwanych w zakresie QSL).
Bardzo proszę przedstawicieli klubów PZK o złożenie krótkiego sprawozdania z działalności w minionym roku. Kluby LOK i Stowarzyszenia składają tylko wniosek o obsługę QSL, nie mają obowiązku składać sprawozdań.

SO28WOSP

SP3POW dnia 17 grudzień 2019 · 0 komentarzy · 598 czytań ·Drukuj

Akcje okolicznościoweKlub SP3POW
gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.
W tym roku po raz kolejny włączamy się do akcji, tym razem pod okolicznościowym znakiem SO28WOSP.
Działamy przy sztabie w Zespole Szkół Technicznych, który będzie miał swoje centrum dowodzenia w pobliżu siedziby naszego klubu.
W dniu finału, z pewnością będziemy na bieżąco informowali o postępach zbiórki. Postaramy się, aby włączyć wolontariuszy do pracy przy radiostacji.
Oczywiście nasz znak będzie obecny w eterze już dużo wcześniej na SSB, CW i DIGI.
Zapraszamy do łączności.


Sonda balonowa z listem

SP3POW dnia 14 grudzień 2019 · 0 komentarzy · 488 czytań ·Drukuj

NewsNasi klubowicze Dorota SQ3TGY i Piotr SP3QDX - pasjonaci sond balonowych, zostali dzisiaj zaskoczeni nie lada znaleziskiem!
Udając się na kolejną wyprawę po nadlatujący z niemieckiego Linderbergu balon meteorologiczny R2820285, nie spodziewali się aż takiej niespodzianki.
Opadająca sonda została odnaleziona na polu w okolicach Raszkowa, a z nią dodatkowy ładunek.
Do sondy był przyczepiony dziecięcy list z rysunkiem autorstwa Hugo. Ciekawe, czy wkrótce dowiemy się więcej na temat młodego artysty? A znalazcom serdecznie gratujemy!

Wigilia klubowa

SP3POW dnia 12 grudzień 2019 · 0 komentarzy · 542 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweW czwartek 20 grudnia, od godziny 18:00 w siedzibie klubu odbędzie się tradycyjne spotkanie wigilijne.
Podobnie jak w każdym roku, na stole znajdą się potrawy przynoszone przez wszystkich uczestników spotkania.
Zapraszamy członków i sympatyków klubu oraz wszystkich kolegów krótkofalowców do wspólnego spędzenia razem choćby krótkiej chwili w ten szczególny grudniowy wieczór.

Balon z Marek k/Warszawy

SP3QDX dnia 10 grudzień 2019 · 0 komentarzy · 648 czytań ·Drukuj

NewsW sobotę 7 grudnia z kolegą Jarkiem SP3AYA zrobiliśmy wyprawę w teren - na górkę w Wysocku Wielkim by odbierać obrazki z balonów SP5WWL. Sprzęt: Ja (SP3QDX) Yagi 3el + SDR+laptop, Jarek (SP3AYA) Yagi 3el. + ręcznika Kenwood + smartfon. Udało się nam nawet odebrać sygnał APRS.
Jak widać na zdjęciach, mieliśmy super "naturalne" statywy, które odciążyły nam ręce zmęczone podtrzymywaniem anten.
Był też niespodziewany smaczek tego wypadu w teren. Czekając na start drugiego balonu (w końcu zmarzliśmy tak, że się nie doczekaliśmy), udało nam się odebrać transmisję z ISS podczas kontaktu ARISS z włoską szkołą.

Link do galerii
Link do nagrania kontaktu ARISS

Akademia OT-27 PZK

SP3POW dnia 15 listopad 2019 · 0 komentarzy · 608 czytań ·Drukuj

NewsSzanowne Koleżanki i Koledzy
Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV i Zarząd OT-27 PZK Południowa Wielkopolska zapraszają na kolejną edycję Akademii OT-27. Spotkanie odbędzie się w piątek 6 grudnia 2019 r. na terenie Klubu Jeździeckiego Wolica o godzinie 17.00.
W ramach spotkania przewidujemy 3 prezentacje na temat różnych aspektów krótkofalarstwa. Tematy prezentacji zostaną podane na stronie OT-27 PZK, po uzgodnieniu z prelegentami.
Koncepcja akademii OT27 polega na organizacji spotkań, na których odbywają się prezentacje z zakresu łączności amatorskich w szerokim spektrum częstotliwości od HF do SHF oraz w zakresie doskonalenia umiejętności operatorskich w contestach i łącznościach DX. Taka forma spotkań pozwala na podniesienie poziomu wiedzy z zakresu krótkofalarstwa.
W trakcie spotkania przewidziany jest posiłek oraz kawa, herbata i ciasto. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia emaliowo lub telefonicznie w terminie do 01.12.2019r. godz. 21.oo. Impreza jest składkowa 35zł od osoby (koszt wynajęcia sali oraz konsumpcji).
Zapisy: sp3ld@wp.pl lub 608829294.

9. Konferencja ARISS w Polsce za nami

SP3POW dnia 30 październik 2019 · 0 komentarzy · 503 czytań ·Drukuj

ARISSW dniu 26 października br., w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się 9. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło około 80 uczniów, nauczycieli i krótkofalowców oraz innych osób zainteresowanych tematyką ARISS. Zaproszeni prelegenci zaprezentowali 15 wykładów i prezentacji.

Link do galerii...
Czytaj dalej...

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja