SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

9. Konferencja ARISS...
Dzień kosmonautyki -...
Krasnal podróżnik SP...
8. Konferencja ARISS...
Dyplom "Setna roczni...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 30
Najnowszy użytkownik: Brunon

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Setna rocznica Republiki Ostrowskiej

SP3POW dnia 28 wrzesień 2018 · 0 komentarzy · 1013 czytań ·Drukuj

Akcje okolicznościoweW tym roku przypada 100 – lecie Odzyskania Niepodległości, Powstania Wielkopolskiego i Republiki Ostrowskiej.
Republika Ostrowska (10-26 listopada 1918) zwana także Rzeczpospolitą Ostrowską to wystąpienie Polaków w Ostrowie Wielkopolskim, przeciwko władzy pruskiej, na miesiąc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego. O historii tamtych dni można przeczytać m.in. na stronach Wikipedii - "Republika Ostrowska".

Aby upamiętnić to wydarzenie, przez cały listopad będziemy aktywni w eterze pod znakiem okolicznościowym HF1918RO.
Jest to już kolejna taka akcja naszego klubu. Pierwszy raz pracowaliśmy pod tym znakiem w 2011 r. Postaramy się być słyszani na wszystkich aktywnych pasmach KF i UKF, na fonii, CW i DIGI.
Link do informacji o poprzedniej akcji

Puchar Wielkopolskiej Pyry 2018

SP3POW dnia 14 wrzesień 2018 · 0 komentarzy · 990 czytań ·Drukuj

Zawody i dyplomySzanowne Koleżanki i Koledzy,
Już w najbliższą niedzielę 16 września, kolejna edycja naszych zawodów "Puchar Wielkopolskiej Pyry". Zarząd OT-27 zwraca się z prośbą o możliwie liczny w nich udział.
Dla przypomnienia podaję link do regulaminu
Zwracam uwagę, że już od poprzedniej edycji logi należy wysyłać na adres: sp3pma@gmail.com
Tradycyjnie już, w imieniu organizatorów, proszę o fundowanie nagród - w tej sprawie należy kontaktować się bezpośrednio z Grzegorzem SP3RNZ: sp3rnz@wp.pl
Sławek SQ3OOK

8. Konferencja ARISS w Polsce

SQ3OOK dnia 13 wrzesień 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1192 czytań ·Drukuj

ARISSW dniu 20 października br. już po raz ósmy odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Podobnie jak w ubiegłych latach miejscem spotkania jest Ostrów Wielkopolski.
Konferencja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem satelitarnej radiokomunikacji amatorskiej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station - ISS) dla potrzeb edukacji społeczeństwa.
Chcemy pokazać, że amatorska łączność radiowa z astronautą przebywającym w kosmosie na pokładzie ISS może stymulować nauczycieli i uczniów do pogłębiania wiedzy na temat eksploracji Kosmosu oraz wiedzy z przedmiotów politechnicznych (STEM). Uczniowie podczas przygotowań do tej łączności mają możliwość obcowania z najnowszymi technikami radiokomunikacyjnymi. Mają możliwość poznać życie w przestrzeni kosmicznej oraz zadania związane z funkcjonowaniem ISS.
Zaproszeni na konferencję prelegenci przedstawią prezentacje i referaty, które mają na celu pokazać jak przygotować i zrealizować szkolny kontakt radiowy ARISS. Omówione zostaną zasady przyjmowania i realizowania wniosków szkół ubiegających się o udział w programie. Spotkanie będzie też okazją do spotkania z zaproszonymi naukowcami, którzy w swojej pracy zawodowej w różny sposób zajmują się Kosmosem.
Udział w konferencji jest bezpłatny, a ze względów organizacyjnych jest możliwy po wcześniejszym dokonaniu rejestracji. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej konferencji: http://konferencj...zk.org.pl/. Tam też dostępne są dodatkowe informacje. Jednym ze współorganizatorów jest Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW.
Prosimy o rozpropagowanie tej informacji w środowiskach szkolnych – wśród uczniów i nauczycieli.
Zapraszamy – Armand SP3QFE i Sławek SQ3OOK

Dwudziesta łączność ARISS z Polski.

SQ3OOK dnia 22 maj 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1180 czytań ·Drukuj

ARISSNa środę, 23 maja 2018 roku, zaplanowano łączność ARISS uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 71 w Poznaniu z astronautą na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ricky Arnold KE5DAU został wyznaczony do przeprowadzenia tej rozmowy i ma posługiwać się znakiem NA1SS. Łączność radiowa ze szkołą ma być zrealizowana dzięki krótkofalarskiej stacji naziemnej W6SRJ, zlokalizowanej na zachodnim wybrzeżu USA. Szkoła ma zostać przyłączona do stacji naziemnej około 40 minut przed planowanym rozpoczęciem łączności radiowej z ISS, które ma nastąpić o 11:06:52 UTC.
W szkole przygotowania techniczne i radioamatorskie przeprowadzili członkowie klubu SP3YOR. Zaplanowano uruchomić na żywo strumień wideo do Internetu (ariss.pzk.org.pl/live ) oraz, o ile to będzie możliwe technicznie, również retransmisję łączności na przemiennik najprawdopodobniej SR3PO (TX: 439,200 MHz FM, lokalizacja: JO82lj).

"Polacy i Kosmos" - konkurs historyczno - plastyczny

SP3POW dnia 10 maj 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1132 czytań ·Drukuj

ARISSCo roku, 12 kwietnia obchodzony jest Dzień Kosmonautyki, dla upamiętnienia pierwszego lotu człowieka w Kosmos, który odbył się w 1961 roku. W tym dniu i w dniach następnych krótkofalowcy często nadają radiowo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) obrazy skierowane do społeczeństwa na Świecie. W tym roku były to obrazy przygotowane przez ARISS Europa, a zaprojektowane i wykonane w Polsce. Ich tematyka nawiązywała do rozpoczętych 40 lat temu międzynarodowych załogowych lotów kosmicznych w ramach programu Interkosmos. Polskim kosmonautą w tym programie był Mirosław Hermaszewski, który swoją kosmiczną podróż odbył również 40 lat temu – w dniu 27 czerwca 1978 roku.
Aby poznać i przybliżyć osoby oraz wydarzenia związane z udziałem naszych rodaków w eksploracji Kosmosu, zapraszamy do udziału w konkursie historyczno - plastycznym, którego pomysłodawcą jest dr Armand Budzianowski. Uroczyste podsumowanie i rozstrzygnięcie ma nastąpić w dniu 19 czerwca 2018 w Kole, kilka dni przed okrągłą rocznicą lotu naszego rodaka w Kosmos.
Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW jest partnerem organizacyjnym tego wydarzenia.
Więcej informacji na stronie internetowej konkursu: https://ariss.pzk.org.pl/polacyikosmos/
Czytaj dalej...

Łączność ARISS dla trzech polskich szkół

SQ3OOK dnia 27 kwiecień 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1168 czytań ·Drukuj

ARISSŁączność radiowa pomiędzy Międzynarodową Stacją Kosmiczną, a Zespołem Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Buczku, I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łasku i Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie zaplanowano na czwartek 26 kwietnia 2018 o około 10:52 UTC (12:52 czasu lokalnego).

Astronauta NASA Ricky Arnold KE5DAU przeprowadzi łączność radiową dzięki stacji klubowej posługującej się znakiem SP7KYL. Łączność powinna być słyszalna w znacznej części Europy a osoby zainteresowane mogą słuchać na częstotliwości downlik 145,800 MHz FM. Internetowy Strumień z wydarzenie będzie dostępny pod adresem https://ariss.pzk....pl/live/.
Będzie to 19 łączność ARISS z Polski.

Hermaszewski znów w kosmosie!

SP3POW dnia 09 kwiecień 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1310 czytań ·Drukuj

ARISSOrganizacja ARISS Europa i ARISS Rosja planują nadawać drogą radiową obrazy SSTV (Slow Scan TeleVision) z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z okazji Dnia kosmonautyki, który jest obchodzony 12 kwietnia. Ponieważ w tym roku przypada 40 rocznica rozpoczęcia międzynarodowych załogowych lotów kosmicznych w ramach programu Interkosmos, nadawane obrazy będą związane tematycznie z tym wydarzeniem. Wśród nich pojawi się oczywiście obraz poświęcony naszemu jedynemu jak dotąd kosmonaucie – Mirosławowi Hermaszewskiemu. W zorganizowanie tego wydarzenia zaangażowani są również wolontariusze ARISS z Polski, organizatorzy m.in. corocznych konferencji poświęconych programowi ARISS, które odbywają się od kilku lat w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Wydarzenie ma rozpocząć się 11 kwietnia około godziny 11:00 UTC i potrwać do 14 kwietnia, kończąc się o 18:20 UTC.
Odbiór tych obrazów jest możliwy nie tylko przy wykorzystaniu sprzętu krótkofalarskiego. Można wykorzystać np. skaner nasłuchowy, a w ostateczności odbiornik internetowy WebSDR znajdujący się np. pod adresem: http://websdr.r4uab.ru/ jednak należy pamiętać, że jego lokalizacja to Rosja - lokator LO24LA (ok. 500 km na wschód od Moskwy) i względem jego należy śledzić ISS.
Transmisja odbywać się będzie na częstotliwości 145.800MHz FM w trybie SSTV PD120.
Czytaj dalej...

SP DX Contest 2018

SP3POW dnia 02 kwiecień 2018 · 0 komentarzy · 1371 czytań ·Drukuj

Zawody i dyplomyJuż za kilka dni rozpoczynają się zawody SP DX Contest.
Zawody odbędą się w dniach 7–8 kwietnia 2017. Rozpoczynają się o godzinie 15:00 UTC w sobotę i trwają do 15:00 UTC w niedzielę.
Strona zawodów wraz z regulaminem i wieloma dodatkowymi informacjami: www.spdxcontest.pzk.org.pl.
Zawody SP DX CONTEST organizowane są przez Polski Związek Krótkofalowców we współpracy z SP DX Clubem.
W tym roku należy się spodziewać polskich stacji z numerem 100 w prefiksie. W ten sposób niektórzy krajowi krótkofalowcy dołączyli do obchodów jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodatkowo, Związek Harcerstwa Polskiego obchodzi stulecie powstania i harcerze -krótkofalowcy również z tej okazji pracują ze znakami "setkowymi". Stacje te uczestniczą w kilku akcjach dyplomowych organizowanych przez LOK, PZK, SPOTC PZK i ZHP oraz zaliczane są do dyplomu SP 100 AWARD. Zgłoszone z nimi QSO typu SP-SP nie dadzą punktów w SP DX Contest, lecz mogą być już zaliczane do tych akcji, na co warto zwrócić uwagę.

Transmisja SSTV z pokładu ISS

SP3POW dnia 02 kwiecień 2018 · 0 komentarzy · 1187 czytań ·Drukuj

ARISSARISS Rosja planuje transmisję SSTV z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obrazy będą nadawane w dniach 2 kwietnia 2018 od 15:05 UTC do 18:30 UTC oraz 3 kwietnia 2018 w godzinach 14:15 do 18:40 UTC, czyli kiedy ISS będzie w zasięgu radiowym Moskwy. Transmisja będzie prowadzona na częstotliwości 145.800MHz FM w trybie SSTV PD-120.
Jest to eksperyment MAI-75, do którego wykorzystany zostanie komputer na ISS w segmencie rosyjskim, gdzie zgromadzono obrazy, które będą nadawane na Ziemię przy użyciu sprzętu radioamatorskiego, w tym radiostacji Kenwood TM D710E. Odebrane obrazy prosimy wysyłać i oglądać na http://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/index.php.
Wydarzenie to zależy od innych aktywności i planów oraz zajęć załogi stacji kosmicznej, więc może ulec zmianie w czasie.

Dave Jordan, AA4KN - ARISS PR, Armand Budzianowski SP3QFE - mentor ARISS, Sławomir Szymanowski SQ3OOK - Koordynator PZK ds. ARISS

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja