SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Czym jest krótkofala...
9. Konferencja ARISS...
Dzień kosmonautyki -...
Krasnal podróżnik SP...
8. Konferencja ARISS...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 31
Najnowszy użytkownik: WojtekMaru

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Akcja dyplomowa "Setna rocznica Republiki Ostrowskiej" za nami

SP3AYA dnia 01 grudzień 2018 · 0 komentarzy · 1091 czytań ·Drukuj

Zawody i dyplomyCzas podsumować zakończoną wczoraj o północy akcję dyplomową.
Pracowało 19 stacji na 12 pasmach, 13 emisjami.
Przeprowadziliśmy 5870 QSO, z 3381 korespondentami ze 105 krajów.
Do tej pory zostało wydanych 100 dyplomów z ok. 260 na które uzyskano odpowiednią punktację (w tym 92 z Polski i 64 pozaeuropejskie).
Szczegóły i statystyki pracy naszych stacji są dostępne na LogSP po kliknięciu na interesujący nas znak.
Dziękuję wszystkim koleżankom i kolegom, zaangażowanym w rozpropagowanie na szerokim świecie ostrowskiego zrywu niepodległościowego sprzed 100 lat.
Dziękuję wszystkim stacjom, które pragnąc zdobyć nasz dyplom, wytrwale tropiły nas na pasmach amatorskich. Jednocześnie przepraszając, że tak trudno i niezbyt często można nas było spotkać na najbardziej uczęszczanych częstotliwościach i emisjach. Niestety dla większości z nas, mieszkających w warunkach ściśle miejskich, przy potężnym poziomie zakłóceń, niezwykle trudno było usłyszeć coś więcej niż najsilniejsze sygnały. Propagacja - w momentach kiedy wróciwszy z pracy lub szkoły, mogliśmy zasiąść przy mikrofonie - też nas nie rozpieszczała.
Mam nadzieję, że polowanie na punkty dawało Wam podobnie wielką radość i satysfakcję, jak nam ich rozdawanie.
Mam też nadzieję, że usłyszymy się jeszcze nie raz przy podobnych okazjach.

Podsumowanie 8 Konferencji ARISS

SP3POW dnia 05 listopad 2018 · 0 komentarzy · 1205 czytań ·Drukuj

ARISSUkazał się artykuł podsumowujący odbytą niedawno 8 Konferencja ARISS.
Tekst autorstwa organizatora konferencji, Sławka SQ3OOK, jest dostępny pod tym linkiem.
Fotorelacja z tego wydarzenia znajduje się w naszej galerii.

Satelita PW-Sat2 wkrótce na orbicie

SP3AYA dnia 04 listopad 2018 · 0 komentarzy · 1293 czytań ·Drukuj

PW-Sat2Już 19 listopada 2018 na orbitę okołoziemską wyniesiony zostanie polski satelita PW-Sat2. W trakcie swojej misji będzie on nadawał sygnał (telemetrię) w paśmie radioamatorskim 70 cm.
Do odbioru ramek z satelity zapraszamy wszystkich radioamatorów - wierzymy, że będzie to interesujące wyzwanie, a dla naszego zespołu realne wsparcie. Szczegółowe informacje zamieściliśmy na naszej stronie internetowej.
Informacje dla radioamatorów
Będziemy bardzo wdzięczni za przekazanie informacji w lokalnej społeczności. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania - zapraszamy do kontaktu.
Info: Zespół PW-SAT2

100th Anniversary of the Republic of Ostrow

SP3AYA dnia 02 listopad 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1521 czytań ·Drukuj

Zawody i dyplomyThis year we are celebrating the 100th anniversary of restoration of independence by Poland, the Wielkopolska uprising and inception of the Republic of Ostrow.
The Republic of Ostrow (November 10th-26th, 1918) was a short-lived autonomous political entity created on November 10th, 1918. It happened one month before the Wielkopolska uprising, which was aimed at freeing from Prussian authorities. Thus, Ostrowians preceded the independence tendencies throughout Wielkopolska region. It led to many concessions to Poles living in the city of Ostrow Wielkopolski and the Ostrow county.
Those events are mentioned in the TV series “Republic of Ostrow” as well as feature film (1988) “Republic of Hope”, in which scripts were written by the honorary citizen of Ostrow Wielkopolski Kazimierz Radowicz. To commemorate those events, the feast of the city of Ostrow Wielkopolski is celebrated on 10th November.
Detailed information about the Republic of Ostrow in Wikipedia
More information...

Dyplom "Setna rocznica Republiki Ostrowskiej"

SP3POW dnia 06 październik 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1605 czytań ·Drukuj

Zawody i dyplomyAby jeszcze bardziej uczcić i spopularyzować to wydarzenie, a także uatrakcyjnić naszym korespondentom pracę ze stacją HF1918RO, postanowiliśmy wydać na tą okoliczność dyplom "Setna rocznica Republiki Ostrowskiej".
Punkty do dyplomu można zbierać nie tylko prowadząc łączności ze stacją organizatora, ale również z każdą stacją z Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu. Każde QSO można powtórzyć na innym paśmie, oraz inną emisją.

Z regulaminem dyplomu można się zapoznać pod tym linkiem.

Setna rocznica Republiki Ostrowskiej

SP3POW dnia 28 wrzesień 2018 · 0 komentarzy · 1399 czytań ·Drukuj

Akcje okolicznościoweW tym roku przypada 100 – lecie Odzyskania Niepodległości, Powstania Wielkopolskiego i Republiki Ostrowskiej.
Republika Ostrowska (10-26 listopada 1918) zwana także Rzeczpospolitą Ostrowską to wystąpienie Polaków w Ostrowie Wielkopolskim, przeciwko władzy pruskiej, na miesiąc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego. O historii tamtych dni można przeczytać m.in. na stronach Wikipedii - "Republika Ostrowska".

Aby upamiętnić to wydarzenie, przez cały listopad będziemy aktywni w eterze pod znakiem okolicznościowym HF1918RO.
Jest to już kolejna taka akcja naszego klubu. Pierwszy raz pracowaliśmy pod tym znakiem w 2011 r. Postaramy się być słyszani na wszystkich aktywnych pasmach KF i UKF, na fonii, CW i DIGI.
Link do informacji o poprzedniej akcji

Puchar Wielkopolskiej Pyry 2018

SP3POW dnia 14 wrzesień 2018 · 0 komentarzy · 1341 czytań ·Drukuj

Zawody i dyplomySzanowne Koleżanki i Koledzy,
Już w najbliższą niedzielę 16 września, kolejna edycja naszych zawodów "Puchar Wielkopolskiej Pyry". Zarząd OT-27 zwraca się z prośbą o możliwie liczny w nich udział.
Dla przypomnienia podaję link do regulaminu
Zwracam uwagę, że już od poprzedniej edycji logi należy wysyłać na adres: sp3pma@gmail.com
Tradycyjnie już, w imieniu organizatorów, proszę o fundowanie nagród - w tej sprawie należy kontaktować się bezpośrednio z Grzegorzem SP3RNZ: sp3rnz@wp.pl
Sławek SQ3OOK

8. Konferencja ARISS w Polsce

SQ3OOK dnia 13 wrzesień 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1687 czytań ·Drukuj

ARISSW dniu 20 października br. już po raz ósmy odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Podobnie jak w ubiegłych latach miejscem spotkania jest Ostrów Wielkopolski.
Konferencja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem satelitarnej radiokomunikacji amatorskiej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station - ISS) dla potrzeb edukacji społeczeństwa.
Chcemy pokazać, że amatorska łączność radiowa z astronautą przebywającym w kosmosie na pokładzie ISS może stymulować nauczycieli i uczniów do pogłębiania wiedzy na temat eksploracji Kosmosu oraz wiedzy z przedmiotów politechnicznych (STEM). Uczniowie podczas przygotowań do tej łączności mają możliwość obcowania z najnowszymi technikami radiokomunikacyjnymi. Mają możliwość poznać życie w przestrzeni kosmicznej oraz zadania związane z funkcjonowaniem ISS.
Zaproszeni na konferencję prelegenci przedstawią prezentacje i referaty, które mają na celu pokazać jak przygotować i zrealizować szkolny kontakt radiowy ARISS. Omówione zostaną zasady przyjmowania i realizowania wniosków szkół ubiegających się o udział w programie. Spotkanie będzie też okazją do spotkania z zaproszonymi naukowcami, którzy w swojej pracy zawodowej w różny sposób zajmują się Kosmosem.
Udział w konferencji jest bezpłatny, a ze względów organizacyjnych jest możliwy po wcześniejszym dokonaniu rejestracji. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej konferencji: http://konferencj...zk.org.pl/. Tam też dostępne są dodatkowe informacje. Jednym ze współorganizatorów jest Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW.
Prosimy o rozpropagowanie tej informacji w środowiskach szkolnych – wśród uczniów i nauczycieli.
Zapraszamy – Armand SP3QFE i Sławek SQ3OOK

Dwudziesta łączność ARISS z Polski.

SQ3OOK dnia 22 maj 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1481 czytań ·Drukuj

ARISSNa środę, 23 maja 2018 roku, zaplanowano łączność ARISS uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 71 w Poznaniu z astronautą na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ricky Arnold KE5DAU został wyznaczony do przeprowadzenia tej rozmowy i ma posługiwać się znakiem NA1SS. Łączność radiowa ze szkołą ma być zrealizowana dzięki krótkofalarskiej stacji naziemnej W6SRJ, zlokalizowanej na zachodnim wybrzeżu USA. Szkoła ma zostać przyłączona do stacji naziemnej około 40 minut przed planowanym rozpoczęciem łączności radiowej z ISS, które ma nastąpić o 11:06:52 UTC.
W szkole przygotowania techniczne i radioamatorskie przeprowadzili członkowie klubu SP3YOR. Zaplanowano uruchomić na żywo strumień wideo do Internetu (ariss.pzk.org.pl/live ) oraz, o ile to będzie możliwe technicznie, również retransmisję łączności na przemiennik najprawdopodobniej SR3PO (TX: 439,200 MHz FM, lokalizacja: JO82lj).

"Polacy i Kosmos" - konkurs historyczno - plastyczny

SP3POW dnia 10 maj 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1518 czytań ·Drukuj

ARISSCo roku, 12 kwietnia obchodzony jest Dzień Kosmonautyki, dla upamiętnienia pierwszego lotu człowieka w Kosmos, który odbył się w 1961 roku. W tym dniu i w dniach następnych krótkofalowcy często nadają radiowo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) obrazy skierowane do społeczeństwa na Świecie. W tym roku były to obrazy przygotowane przez ARISS Europa, a zaprojektowane i wykonane w Polsce. Ich tematyka nawiązywała do rozpoczętych 40 lat temu międzynarodowych załogowych lotów kosmicznych w ramach programu Interkosmos. Polskim kosmonautą w tym programie był Mirosław Hermaszewski, który swoją kosmiczną podróż odbył również 40 lat temu – w dniu 27 czerwca 1978 roku.
Aby poznać i przybliżyć osoby oraz wydarzenia związane z udziałem naszych rodaków w eksploracji Kosmosu, zapraszamy do udziału w konkursie historyczno - plastycznym, którego pomysłodawcą jest dr Armand Budzianowski. Uroczyste podsumowanie i rozstrzygnięcie ma nastąpić w dniu 19 czerwca 2018 w Kole, kilka dni przed okrągłą rocznicą lotu naszego rodaka w Kosmos.
Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW jest partnerem organizacyjnym tego wydarzenia.
Więcej informacji na stronie internetowej konkursu: https://ariss.pzk.org.pl/polacyikosmos/
Czytaj dalej...

Łączność ARISS dla trzech polskich szkół

SQ3OOK dnia 27 kwiecień 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1541 czytań ·Drukuj

ARISSŁączność radiowa pomiędzy Międzynarodową Stacją Kosmiczną, a Zespołem Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Buczku, I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łasku i Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie zaplanowano na czwartek 26 kwietnia 2018 o około 10:52 UTC (12:52 czasu lokalnego).

Astronauta NASA Ricky Arnold KE5DAU przeprowadzi łączność radiową dzięki stacji klubowej posługującej się znakiem SP7KYL. Łączność powinna być słyszalna w znacznej części Europy a osoby zainteresowane mogą słuchać na częstotliwości downlik 145,800 MHz FM. Internetowy Strumień z wydarzenie będzie dostępny pod adresem https://ariss.pzk....pl/live/.
Będzie to 19 łączność ARISS z Polski.

Hermaszewski znów w kosmosie!

SP3POW dnia 09 kwiecień 2018 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1745 czytań ·Drukuj

ARISSOrganizacja ARISS Europa i ARISS Rosja planują nadawać drogą radiową obrazy SSTV (Slow Scan TeleVision) z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z okazji Dnia kosmonautyki, który jest obchodzony 12 kwietnia. Ponieważ w tym roku przypada 40 rocznica rozpoczęcia międzynarodowych załogowych lotów kosmicznych w ramach programu Interkosmos, nadawane obrazy będą związane tematycznie z tym wydarzeniem. Wśród nich pojawi się oczywiście obraz poświęcony naszemu jedynemu jak dotąd kosmonaucie – Mirosławowi Hermaszewskiemu. W zorganizowanie tego wydarzenia zaangażowani są również wolontariusze ARISS z Polski, organizatorzy m.in. corocznych konferencji poświęconych programowi ARISS, które odbywają się od kilku lat w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Wydarzenie ma rozpocząć się 11 kwietnia około godziny 11:00 UTC i potrwać do 14 kwietnia, kończąc się o 18:20 UTC.
Odbiór tych obrazów jest możliwy nie tylko przy wykorzystaniu sprzętu krótkofalarskiego. Można wykorzystać np. skaner nasłuchowy, a w ostateczności odbiornik internetowy WebSDR znajdujący się np. pod adresem: http://websdr.r4uab.ru/ jednak należy pamiętać, że jego lokalizacja to Rosja - lokator LO24LA (ok. 500 km na wschód od Moskwy) i względem jego należy śledzić ISS.
Transmisja odbywać się będzie na częstotliwości 145.800MHz FM w trybie SSTV PD120.
Czytaj dalej...

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja