SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

9. Konferencja ARISS...
Dzień kosmonautyki -...
Krasnal podróżnik SP...
8. Konferencja ARISS...
Dyplom "Setna roczni...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 31
Najnowszy użytkownik: WojtekMaru

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Rejestracja na 6 konferencję ARISS w Polsce.

SQ3OOK dnia 12 wrzesień 2016 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 2457 czytań ·Drukuj

ARISSDziała już formularz rejestracyjny na 6 Ogólnopolską Konferencję Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. Zapraszamy na stronę internetową konferencji: ariss.pzk.org.pl
Zapraszamy nauczycieli i uczniów oraz krótkofalowców, którzy dotychczas brali udział w programie ARISS w Polsce, ale przede wszystkim tych, którzy są zainteresowani zorganizowaniem łączności radiowej z astronautą przebywającym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Organizatorami konferencji są: Polski Związek Krótkofalowców, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "ZAP - Edukacja", Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW, Grupa ARISS w Polsce przy wsparciu organizacyjnym m. in. ARISS Europe oraz Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Honorowy patronat nad konferencją objęli Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Starosta Ostrowski. Honorowym przewodniczącym konferencji został Gaston Bertels ON4WF Mentor ARISS Europa.
Prosimy o rozpowszechnianie tej informacji wśród nauczycieli i uczniów.

Armand SP3QFE i Sławek SQ3OOK

Radiowe Zakończenie Sezonu Letniego 2016

SP3POW dnia 08 wrzesień 2016 · 0 komentarzy · 2322 czytań ·Drukuj

ZlotyJak każdego roku, w terminie bliskim wrześniowego zrównania dnia z nocą, Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW organizuje kolejny po wiosennym - Piknik Radiowy pod hasłem Radiowe Zakończenie Sezonu Letniego, od nazwy miejscowości zwany potocznie Misiem.

Spotkanie na które jak zwykle zapraszamy kolegów z całego kraju odbędzie się 16 - 18 września w Niedźwiedziu, na terenie gospodarstwa agroturystycznego MiniZoo - CichoSza, gmina Ostrzeszów. Oznaczenie PGA - OF07, lokator JO81WM. Na zlocie pod znakiem SP3POW, na wszystkich pasmach amatorskich (w tym również w zawodach organizowanych przez OT27 - "Puchar Wielkopolskiej Pyry") będzie pracowała nasza stacja klubowa.
W trakcie spotkania, w sobotę 17 września, 17:00 -17:15 czasu lokalnego zostanie rozegrana ostatnia, XII tura Zawodów o 'PUCHAR POWIATU OSTROWSKIEGO' - (Regulamin). Wszystkich uczestników prosimy o zabranie radia ręcznego. Dozwolony jest również start posiadaczy instalacji stałych lub mobilowych.
Informacje o dojeździe i noclegach na Pikniku Radiowym MIŚ w Niedźwiedziu

Spotkania klubowe w nowym roku szkolnym

SP3POW dnia 02 wrzesień 2016 · 0 komentarzy · 1914 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweRozpoczął się nowy rok szkolny.
W związku z tym, od przyszłego czwartku wznawiamy spotkania klubowe w naszej siedzibie w Zespole Szkół Technicznych przy ulicy Poznańskiej 43.
Zapraszamy!

Spotkanie na Przygodnej Kopie

SP3POW dnia 16 sierpień 2016 · 0 komentarzy · 1995 czytań ·Drukuj

Zloty

Naszą niemal już "odwieczną" sierpniową tradycją jest wyprawa na Przełęcz Walimską, a dokładniej na polanę pod Przygodną Kopą.
Tym razem nieco później, bo w dniach 19-21 sierpnia, ekipa złożona z członków i sympatyków klubu SP3POW zawita w Górach Sowich. Oczywiście nie tylko wakacyjny wypoczynek i wędrówki po okolicznych szlakach będą naszym głównym zajęciem. Na polanie powinna się pojawić niezła plątanina drutów, można więc się spodziewać, że będziemy mocno radioaktywni na pasmach KF i UKF. Być może uda się aktywować niektóre szczyty w ramach programu SOTA - część kolegów mocno się zapaliła do tego projektu w te wakacje :)

ARISS - zaproszenie dla szkół

SQ3OOK dnia 14 sierpień 2016 · 0 komentarzy · 1838 czytań ·Drukuj

ARISSSzkoły zainteresowane edukacyjną rozmową w kosmosie z astronautą na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zapraszamy do złożenia wniosku. Przez trzy miesiące - wrzesień, październik, listopad 2016 roku, ARISS - Europa będzie przyjmować zgłoszenia ze szkół w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie pod adresem:
www.ariss-eu.org/school-contacts
Proszę pobrać formularz z pkt 2. z prawej bocznej kolumny. Aplikację należy przesłać pocztą elektroniczną na adres:
school.selection.manager@amsat.it
Wraz z wnioskiem, szkoła proszona jest o przedstawienie projektu edukacyjnego ukierunkowanego na przestrzeń kosmiczną. Wnioski będą rozpatrywane w grudniu 2016 r. Szkoły będą wybrane do łączności radiowej ARISS w następnym roku szkolnym, w okresie: wrzesień 2017 - styczeń 2018 r. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.ariss-eu.org/school-contacts/school-contact-general
Dziękuję za przekazanie tej informacji do zainteresowanych szkół.
Emanuele D’Andria, IØELE
Przewodniczący ARISS-Europe
(tłum. Irena Szymanowska)
W dniu 22 października 2016 roku w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się konferencja na temat szkolnych łączności ARISS, podczas której będzie można uzyskać wiele informacji związanych z udziałem w tym niecodziennym wydarzeniu. Prosimy o rozpowszechnienie tej informacji wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Funkcjonuje już strona internetowa konferencji: ariss.pzk.org.pl, a od 1 września dostępny będzie tam formularz rejestracyjny.
Info: Armand SP3QFE & Sławek SQ3OOK

Poligon antenowy

SP3POW dnia 26 lipiec 2016 · 0 komentarzy · 2343 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweWakacje to najlepsza okazja do zorganizowania wypadu w teren i wykorzystania sprzętu krótkofalarskiego w miłych okolicznościach przyrody. Zazwyczaj mamy mały wybór jeśli chodzi o radia. Zabieramy po prostu to, czym sami dysponujemy i da się z tym łatwo poruszać. Jadąc w stałe miejsce pobytu możemy nadawać z większości posiadanych przez nas TRX'ów. Ale jeśli chcemy zabrać sprzęt do plecaka, musimy raczej zadowolić się pracą QRP. Często w obu tych przypadkach mamy kłopot z doborem odpowiedniej anteny. Jest to kwestia ilości miejsca, które mamy do dyspozycji, kłopotów z rozwieszeniem lub ciężaru i wymiarów dźwiganych w plecaku gratów.
Tak czy inaczej wynika z tego, że antena do pracy portable powinna spełniać dość surowe kryteria: wysoka sprawność, wymiary przed i po złożeniu, waga, łatwość rozstawienia lub powieszenia w terenie. Najlepiej by było, aby w przypadku QRP była to antena rezonansowa, dająca się używać bez skrzynki antenowej.
Podczas wyjazdów klubowych często mamy dylematy jakich anten używać do zawodów, polowania na DX-y lub choćby do ogólnego wywołania na 80-tce. Postanowiliśmy więc sami sprawdzić jak to z nimi właściwie jest.
W najbliższy weekend organizujemy swoisty poligon antenowy na terenie zaprzyjaźnionego Gospodarstwa Agroturystycznego "Nad Prosną" w miejscowości Brzeziny, gmina Galewice (oznaczenie do PGA - US03), powiat Wieruszów.
Będziemy testować i porównywać w rożnych konfiguracjach anteny drutowe, verticale (zarówno o konstrukcji sztywnej, jak i stawiane za pomocą wędki), oraz łatwe do zbudowania w terenie anteny kierunkowe. Ponieważ od czasu ostatniego wyjazdu klubowego, pojawiło się u nas trochę nowego sprzętu, przy okazji sprawdzimy jak w warunkach zasilania z sieci i z akumulatora sprawują się nasze "zabawki".
Zaczynamy już wieczorem, w piątek 29 lipca. Do usłyszenia na testach!

X tura zawodów o Puchar Powiatu Ostrowskiego

SP3POW dnia 18 lipiec 2016 · 0 komentarzy · 2325 czytań ·Drukuj

Puchar Powiatu Ostrowskiego23 lipca 2016r. odbędzie się X tura zawodów UKF o Puchar Powiatu Ostrowskiego. Zawody zostaną rozegrane od 17:00 do 17:15 czasu lokalnego, w paśmie 145 MHz, emisją FM (kanały simpleksowe, zgodnie z bandplanem - 145.2125-145.5875 MHz).
Logi można wysyłać w postaci elektronicznej, w formacie Cabrillo. Logi papierowe prosimy zeskanować lub sfotografować i przesłać jako plik graficzny na adres mailowy klubu.
Regulamin zawodów
Log papierowy do zawodów

Przerwa wakacyjna

SP3POW dnia 30 czerwiec 2016 · 0 komentarzy · 2290 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweW związku z utrudnieniem dostępu do lokalu klubowego w okresie wakacyjnym, związanym ze specyfiką pracy szkoły z gościnności której korzystamy - informujemy, że czwartkowe spotkania klubowe w miesiącach lipiec i sierpień nie będą się odbywały.
Nie oznacza to jednak, że w naszej działalności będzie to całkiem martwy okres. Z pewnością zamienimy stałe QTH na atrakcyjne lokalizacje terenowe. Będziemy o tym informować na bieżąco na stronie klubowej lub forum.
Wakacyjne 73!

VI. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce

SP3POW dnia 25 czerwiec 2016 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 2239 czytań ·Drukuj

ARISSW dniu 22 października br. już po raz szósty odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Miejscem spotkania będzie Ostrów Wielkopolski.
Konferencja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem satelitarnej radiokomunikacji amatorskiej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station - ISS) dla potrzeb edukacji i społeczeństwa. Chcemy pokazać, że amatorska łączność radiowa z astronautą przebywającym w kosmosie na pokładzie ISS może stymulować nauczycieli i uczniów do pogłębiania wiedzy na temat eksploracji kosmosu oraz z przedmiotów politechnicznych (STEM).
Uczniowie podczas przygotowań do tej łączności mają możliwość obcowania z najnowszymi technikami radiokomunikacyjnymi i problemami z tym związanymi. Mają możliwość poznać życie w przestrzeni kosmicznej oraz zadania związane z istnieniem ISS. Bezpośrednia rozmowa z astronautą będącym w kosmosie to dla młodych ludzi przygoda, która z pewnością zostanie zapamiętana na całe życie.
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane kosmosem oraz technologiami wykorzystywanymi w eksploracji kosmosu.
Armand SP3QFE Mentor ARISS Europa i Sławek SQ3OOK Kontakt Koordynator ARISS
Czytaj dalej...

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja