SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Oczekujące karty QSL...
Oczekujące karty QSL
Stacja okolicznościo...
Festyn Kopernik '22 ...
Znak wywoławczy

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 41
Najnowszy użytkownik: SP3GEN

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Nawigacja

Artykuły » Podstawowe zasady krótkofalarstwa » Kodeks krótkofalowca

Kodeks krótkofalowca

Napisane przez SP3AYA dnia 03 marca 2011 · 0 komentarzy · 12620 czytań · Drukuj

Kodeks krótkofalowca

Kodeks autorstwa Paula Segala W9EEA z 1928r,
zaadoptowany do dzisiejszych realiów.

* Krótkofalowiec jest dżentelmeński. Nigdy świadomie nie używa eteru dla swojej rozrywki w sposób utrudniający innym amatorom prowadzenie korespondencji.
* Krótkofalowiec jest lojalny wobec swego stowarzyszenia. Zawdzięczając mu możność uprawiania krótkofalarstwa, wkładem swej pracy przyczynia się do dalszego rozwoju Polskiego Związku Krótkofalowców.
* Krótkofalowiec jest postępowy. Utrzymuje swą radiostację na szczytowym poziomie współczesnej wiedzy technicznej, korzystając z niej sprawnie i zgodnie z przyjętymi zwyczajami.
* Krótkofalowiec jest koleżeński. Nadawanie tempem dostosowanym do życzenia korespondenta, życzliwa rada dla początkującego, pomoc i wyrozumiałość dla radiosłuchacza - to znamiona ducha amatorskiego.
* Krótkofalowiec jest zrównoważony. Mimo, że krótkofalarstwo jest jego pasją, nigdy nie pozwala, aby kolidowało z jego obowiązkami wobec domu, pracy, szkoły i społeczności.
* Krótkofalowiec jest patriotą. Jest zawsze gotowy służyć swą wiedzą i sprzętem krajowi i społeczeństwu.

Rachunek sumienia krótkofalowca .

· Krótkofalowiec jest dżentelmeński...


* Czy zawsze słuchasz uważnie na danej częstotliwości, którą zamierzasz zająć, aby nie przeszkodzić innym swoim CQ ?
* Czy proszony przez inną stację o zwolnienie częstotliwości robisz to, czy też przekonujesz faceta iż nikt nie jest właścicielem danej QRG, albo że jesteś tu już od godziny....
* Jeżeli ktoś zwraca Ci uwagę na nieprawidłową pracę twojego TRX-a to wyłączasz transceiver i szukasz usterki czy też dalej kontynuujesz pracę w eterze ?
* Czy przesiadujesz na lokalnym przemienniku godzinami, gadając z kolegami i blokując dostęp innym bardziej potrzebującym, czy też starasz się używać częstotliwości simpleksowej kiedy tylko jest tomożliwe ?
* Czy proszony o kartę QSL wypisujesz ja i wysyłasz jak najszybciej ? - Jeśli twoja stacja powoduje TVI lub BCI to starasz się je usunąć wszelkimi dostępnymi środkami, nawet jeśli przyczyna nie leży w niesprawności twojego sprzętu ?
* Czy pracując w dużym DX pile-up słuchasz uważnie instrukcji stacji DX-owej, czy też wołasz cały czas nie zważając na innych, wedle "prawa dżungli" ?

· Krótkofalowiec jest lojalny...

* Czy należysz do lokalnego klubu krótkofalowców i aktywnie w nim działasz, czy też "latasz solo" ?
* Jeżeli używasz przemiennika oferującego Ci kontakt z innymi przyjaciółmi i zapewniającego dostęp dalej niż twoja stacja potrafi, to czy wspomagasz utrzymanie go "na chodzie" lub oferujesz inny rodzaj współpracy z grupą d/s przemiennika ?
* Jeżeli nie zgadzasz się z polityką prowadzoną przez PZK, to piszesz do wybranej osoby w ZG PZK czy też "wieszasz psy" na PZK przy każdym QSO ?
* Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że każde twoje pojawienie się w eterze jest słyszane przez tysiące innych radioamatorów, którzy ze sposobu twojej pracy na pasmach wyrabiają sobie zdanie o stanie krótkofalarstwa w SP ?


· Krótkofalowiec jest postępowy...

* Czy starasz się bliżej poznać budowę i zasadę działania sprzętu używanego przez Ciebie, czy też uważasz iż jest to zbyt trudny temat dla Ciebie....
* Czy pracujesz zawsze najmniejszą mocą pozwalającą na utrzymanie łączności w danych warunkach, czy też włączasz "dopalacz" automatycznie, wraz z zapaleniem światła w Twoim kąciku operatorskim ?
* Czy posiadasz instrukcje obsługi do Twoich urządzeń i czy zaznajomiłeś się z ich obsługą i zasadą działania ?
* Czy czytałeś ostatnio jakiś "techniczny" artykuł w periodykach poświęconych krótkofalarstwu ?
* Czy w ciągu ostatniego roku skonstruowałeś jakiekolwiek urządzenie będące częścią Twojego wyposażenia lub czy postawiłeś (zawiesiłeś) jakąś nową antenę ?
* Czy jesteś uczciwy w podawaniu raportów RST innym, czy też twój raport to zawsze 599 lub 59 ?
* Czy jesteś biegły w slangu i kodzie Q, przynajmniej w najczęściej stosowanym zakresie ?
* Czy proszony o pomoc w nawiązaniu łączności przez innego krótkofalowca pomagasz mu, czy też natychmiast uciekasz z częstotliwości ?


· Krótkofalowiec jest koleżeński...

* Czy odwiedzasz segmenty pasm KF przeznaczone dla nowicjuszy i pracujesz z nimi, dając im odczucie, że są pełnoprawnymi członkami naszej krótkofalarskiej rodziny ?
* Czy słysząc stację, która w rażący sposób łamie przepisy lub pracuje w niewłaściwy sposób, starasz się w sposób kulturalny i na osobności wyjaśnić w czym tkwi problem, czy też "trąbisz" na pasmach, że SPXXXX to bałwan i kompletny ignorant ?
* Czy starasz się przekazywać Twoją wiedzę techniczną i kunszt operatorski swoim młodszym kolegom, czy też "gasisz" ich niezrozumiałymi dla nich komentarzami i wytykasz im, że z taką wiedzą na pewno nie zdołają posiąść własnej licencji ?
* Czy unikasz żartów o charakterze politycznym, rasistowskim, lub nieprzyzwoitych i odmawiasz QSO, którego charakter może być rażący dla operatorów, będących członkami mniejszości (jakiejkolwiek) ?
* Gdy na lokalnym przemienniku usłyszysz CQ od nowej, niesłyszanej przez Ciebie jeszcze stacji, to odpowiadasz jej, czy milczysz, ponie aż facet nie należy do Twojej "kliki" ?
* Gdy rozmawiasz z innymi krótkofalowcami, to czy próbujesz dowiedzieć się czegoś więcej o tych ludziach, o ich opiniach i planach dotyczących interesujących was obu spraw ?
* Czy kiedykolwiek posłałeś komplement pod adresem stacji, której operator(ka) pracuje na wysokim poziomie, będąc wzorem do naśladowania ?


· Krótkofalowiec jest zrównoważony...

* Czy Twój dzień jest podzielony na pracę, sen i krótkofalarstwo, czy też poświęcasz czas na inne zajęcia z członkami rodziny i przyjaciółmi ?
* Czy posiadasz przyjaciół, których zainteresowania są diametralnie różne od Twoich i możesz z nimi dyskutować o nich tak, jak o krótkofalarstwie z klubowymi kolegami ?
* Czy pomyślałeś o tym, że twoje opowieści o najnowszych osiągnięciach DX-owych mogą nudzić członków rodziny, twoich kolegów z pracy i przyjaciół ?
* Czy myślisz czasem o tym, iż kupno nowego, drogiego TRX-a uniemożliwi członkom twojej rodziny zaspokojenie ich własnych potrzeb, lub kupno innych, bardziej potrzebnych rzeczy ?


· Krótkofalowiec jest patriotą...

* Czy kiedykolwiek uczestniczyłeś w akcji ratowania czyjegoś życia lub zdrowia, wspomagając to własnymi umiejętnościami pracy w eterze i używając swojej stacji ?

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja