SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Stacja okolicznościo...
Festyn Kopernik '22 ...
Znak wywoławczy
Czym jest krótkofala...
9. Konferencja ARISS...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 5

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 40
Najnowszy użytkownik: kwladek

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Nawigacja

Artykuły » Informacje ogólne » Jak zostać nasłuchowcem?

Jak zostać nasłuchowcem?

Napisane przez SP3AYA dnia 20 marzec 2012 · 0 komentarzy · 20033 czytań · Drukuj

Aby zostać nasłuchowcem należy zgłosić się do wybranego Oddziału PZK i zapisać do PZK jako nasłuchowiec. Po wypełnieniu deklaracji PZK, informacji członka i opłaceniu wpisowego oraz składki członkowskiej PZK Oddział wyda dokument "Licencja nasłuchowa" oraz nada znak nasłuchowy składający się z liter SP, nr okręgu , nr oddziału , kolejnego numeru licencji. Np. dla Oddziału Południowej Wielkopolski nr 27 będzie to np. SP3-27 123. ponieważ nasz OT PZK jest w okręgu 3 i w numeracji PZK ma numer 27, a 123 to kolejny numer licencji w tym Oddziale.

Również w Oddziale i w lokalnych klubach można zasięgnąć niezbędnych informacji na temat budowy odbiornika nasłuchowego oraz z pewnością informacji o możliwości wypożyczenia lub zakupu sprzętu oraz wykonania anteny. To oczywiście jest potrzebne tylko wtedy, gdy nie posiada się już wcześniej możliwości nasłuchu.

Jako nasłuchowiec należy słuchać stacji pracujących na fonii lub jeśli znamy, na telegrafii. Starać się notować znaki wywoławcze stacji, raporty, imiona i miejsca skąd pracują. Należy je notować w dzienniku stacyjnym lub zeszycie zwanym "Dziennikiem nasłuchów". Chcąc uzyskać potwierdzenie nasłuchów należy wysłać karty QSL do stacji, których pracę odnotowaliśmy i czekać na karty QSL od nich.

Celem pracy nasłuchowca jest nie tylko podnoszenie kwalifikacji operatorskich, poznawanie dalekich krajów i zwyczajów ich mieszkańców, ale również osiąganie sukcesów sportowych. Osiągnięcia sportowe krótkofalowca nasłuchowca to udział w rozlicznych zawodach krótkofalarskich i współzawodnictwach oraz zdobywanie dyplomów krajowych i zagranicznych przyznawanych za określone osiągnięcia. Udział w nich wymaga ciągłych zapisów własnych osiągnięć sportowych, gdzie dokonujemy wpisów nasłuchu i otrzymania potwierdzenia z każdego nowego kraju, na nowym paśmie czy nowym rodzaju emisji, a także stan swoich punktów do dyplomów krótkofalarskich, czy też fakt udziału w zawodach i zajęte w nich miejsce. Dyplomy krótkofalarskie, zarówno nasłuchowe, jak i zdobywane przez nadawców, są nie tylko pięknym elementem dekoracyjnym naszego kącika krótkofalarskiego, ale głównie dowodem osiągnięć sportowych operatora i jego umiejętności. Udział w zawodach jest nie tylko świetnym treningiem nasłuchowym, ułatwiającym późniejsze zdanie egzaminu, ale także okazją do nasłuchu wielu rzadkich, trudno osiągalnych krajów.

Organizatorzy wielu zawodów dopuszczają udział nasłuchowców, prowadząc dla nich oddzielną klasyfikację. Udział polega na dokonywaniu i notowaniu nasłuchów stacji uczestniczących w zawodach. Obowiązuje odebranie nie tylko znaku wywoławczego zasłyszanej stacji, ale także nadawanego przez nią numeru kontrolnego i znaku korespondenta, nawet gdyby nie był on słyszany. Zawody krajowe trwają kilka godzin, ale międzynarodowe nawet do 48, więc należy się do nich należycie przygotować. Prowadząc nasłuch w czasie zawodów, notujemy: godzinę nasłuchu (UTC), znak słyszanej stacji, nadany przez nią raport, znak korespondenta i rodzaj emisji. Po zakończeniu udziału w zawodach należy obliczyć uzyskany wynik, wypełnić sprawozdanie (log) i wysłać je do organizatorów. Sprawozdania należy wykonać według zatwierdzonego przez PZK wzoru i wysłać do organizatora zawodów lub Zarządu Głównego PZK, który zajmuje się dalszą ekspedycją. Pozostaje tylko czekać na opublikowanie wyników zawodów i, w przypadku zdobycia jednego z pierwszych miejsc, na dyplom.


Co dale licencja nasłuchowca?

1. Licencja SWL nadaje Ci znak SWL. Ten znak daje Ci możliwość pracowania na swoje własne konto. Po pierwsze nie jesteś anonimowy i możesz wysyłać karty potwierdzenia SWL słyszanym nadawcom. I tylko możesz to uczynić jako nasłuchowiec, a nie jako nadawca! Znak nadawcy jest tylko do łączności i nie wolno go używać do celów nasłuchowych.

2. Karta QSL SWL liczy się nadawcom w ich "zabawach krótkofalarskich", szczególnie, gdy rozmówca nawali!

3. Karta QSL SWL informuje nadawcę, gdzie go odbierano i z jakim raportem!

4. Pracując na własne konto SWL masz większe motywacje, bo możesz brać udział w "zabawach krótkofalarskich SWL" programy dyplomowe, zawody, etc.

5. Jako członek PZK masz możliwość obsługi kart QSL, a też masz prawo i głos w zebraniach i decyzjach PZK!

6. Będąc w PZK poznajesz jak to działa od wewnątrz, a nie z opisów innych ludzi! Masz własne zdanie.

7. Masz prawo do przynależności do SPSWL Club'u.


Co dają nasłuchy?

Przede wszystkim niezbędną praktykę przydatną później, po otrzymaniu licencji nadawcy. Gdy masz własny znak to wówczas chcesz wysłać kartę QSL SWL. W tym celu siedzisz przy radiu i słuchasz w ten sposób by wyłapać wszelkie potrzebne informacje. Wyłapiesz też wiele błędów na które mniej osłuchani koledzy nie zwracają uwagi. Zauważasz czy osoba której słuchasz podała wszystkie informacje potrzebne na kartę... i co się okazuje? Że nadawcy zapominają o imieniu, miejscowości, (na dwójce i 70ce o raporcie). Rzadko wymieniają znaki. Być może w wielu przypadkach nie jest winne złe wyszkolenie operatorów, a emocje towarzyszące przeprowadzanej łączności. Ty jednak będąc najpierw tylko obserwatorem/słuchaczem masz tego świadomość i w przyszłości masz większe szanse na uniknięcie tego rodzaju błędów.


Na podstawie "ABC Krótkofalowca" Krzysztofa Słomczyńskiego SP5HS, "Jak zostać krótkofalowcem" Piotra SP2JMR, oraz różnych tekstów Armanda SP2QFE zamieszczanych w interenecie

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja