SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Oczekujące karty QSL...
Oczekujące karty QSL
Stacja okolicznościo...
Festyn Kopernik '22 ...
Znak wywoławczy

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 41
Najnowszy użytkownik: SP3GEN

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Nawigacja

Artykuły » Wiadomości podstawowe » Podstawy łączności

Podstawy łączności

Napisane przez SP3AYA dnia 26 grudnia 2011 · 0 komentarzy · 25415 czytań · Drukuj

Prowadząc zajęcia z młodzieżą, często byliśmy świadkami jak w stresie pierwszych łączności dzieci zapominają co mają powiedzieć, gubią się i nie pamiętają o podstawowych "formalnościach" przeprowadzenia QSO. No cóż... w końcu każdy z nas kiedyś zaczynał i wie jak trudne były jego początki. Właśnie dla naszych podopiecznych przygotowaliśmy mały samouczek.
_ _ _

Łączność foniczna

Chcąc przeprowadzić łączność możemy to zrobić na dwa sposoby. Sami zaczniemy wywołanie, albo znajdziemy gdzieś na paśmie stację która właśnie woła lub już rozmawia z inną.
_ _ _

Jak zacząć w pierwszym przypadku?

Przede wszystkim na wybranym przez nas paśmie musimy [zgodnie z bandplanem] znaleźć wolną częstotliwość. Może się jednak okazać, że częstotliwość którą wybraliśmy jest zajęta, a my o tym nie wiemy. Dlaczego? Bo na przykład nadawca zrobił chwilę przerwy, lub po prostu my go nie słyszymy, za to słyszą go inne przebywające na tej częstotliwości stacje. Co więc zrobić aby być pewnym? Trzeba poświęcić minutkę lub dwie na nasłuch. Jeśli przez ten czas nie usłyszymy niczego co by wskazywało, że ktoś ten wycinek pasma użytkuje, powinniśmy się jeszcze upewnić:

- Czy częstotliwość jest wolna? [powtórzyć 2, 3 razy].

Jeśli ktoś słucha tutaj stacji której my nie odbieramy, na pewno się odezwie że częstotliwość jest zajęta. Poszukamy wtedy innej, powtarzając wszystko od początku.

Jeżeli nikt nie zareaguje możemy przystąpić do wywołania:

Wywołanie ogólne:

- Wywołanie ogólne, wywołanie ogólne w paśmie .......... metrów, podaje SP3POW [Stefan Paweł trzy Paweł Olga Wanda] [powtórzyć 2, 3 razy]
- SP3POW [Stefan Paweł Trzy Paweł Olga Wanda] podaje wywołanie ogólne i zaprasza do łączności.


Nie należy się spieszyć. Na pewno chwilę potrwa zanim ktoś kręcąc gałką strojenia, natrafi na nasze zawołanie. Dlatego pierwsze wyjście w eter nie powinno być zbyt krótkie, lepiej to przeciągnąć, bo łatwo będzie nas pominąć trafiając na czas w którym przestaliśmy już nadawać. Po podaniu wywołania czekamy chwilę czy zgłosi się jakaś stacja i jeśli nie, to powtarzamy raz, drugi, trzeci... aż do skutku.

W końcu ktoś nas usłyszał i z głośnika naszego radia wydobywa się znak odpowiadającej stacji [niech to będzie dla przykładu hipotetyczny znak SQ1ABC]:

- SP3POW [Stefan Paweł trzy Paweł Olga Wanda] woła SQ1ABC [Stefan Qebek jeden Adam Barbara Celina]

Lub po prostu:

- SQ1ABC [Stefan Qebek jeden Adam Barbara Celina]

Odpowiedź na wołanie (zgłoszenie) stacji:

- SQ1ABC [Stefan Qebek jeden Adam Barbara Celina] tutaj SP3POW [Stefan Paweł trzy Paweł Olga Wanda]. Dzień dobry. Dziękuję za zawołanie. Moje imię Adam. Raport dla Ciebie: 59 [pięć, dziewięć]. Moje QTH to Ostrów Wielkopolski [Olga Stefan Tadeusz Roman Olga Wanda...], lokator JO81VP [Janina Olga osiemdziesiąt jeden Violetta Paweł].
- Oddaję mikrofon z powrotem do Ciebie, SQ1ABC [Stefan Qebek jeden Adam Barbara Celina] tutaj SP3POW [Stefan Paweł trzy Paweł Olga Wanda].


Nie przejmujmy się jeśli nie udało się odczytać raportu w chwili kiedy dana stacja zgłaszała się na nasze wywołanie.

[...]Raport dla Ciebie podam w następnym wejściu. [...]

Rozmówca na pewno odpowie nam podając swoje dane i raport sygnału z jakim nas odbiera. Kiedy odda nam głos, możemy wymienić się różnymi uwagami, toczyć luźniejszą rozmowę, zadawać pytania... Z pewnością najbardziej interesujące będzie dla niego z jakiego sprzętu nadajemy.

- SQ1ABC [Stefan Qebek jeden Adam Barbara Celina] tutaj SP3POW [Stefan Paweł trzy Paweł Olga Wanda]. Moc mojego nadajnika to 100 Wat, transceiver Kenwood TS-850, antena delta zawieszona około 10 m nad gruntem.

Reszta rozmowy zależy już tylko od naszej inwencji i czasu jaki chcemy przeznaczyć na kolejne łączności. Jeśli łączność nam się dobrze układa i ma potrwać dłużej, nie musimy oczywiście za każdym razem wymieniać znaków. Bezwzględnie należy jednak zrobić to ZAWSZE na początku i na końcu łączności, oraz nie rzadziej niż co kilka wejść. Być może kogoś kto nas słucha zainteresował temat na który się wypowiadamy i chciałby się włączyć do rozmowy. Nie mógłby jednak tego zrobić jeśli nie wiedziałby kogo zawołać w przerwie nadawania [róbmy w związku z tym kilkusekundowe odstępy pomiędzy odezwaniem obu korespondentów].

Zakończenie łączności:

- SQ1ABC [Stefan Qebek jeden Adam Barbara Celina] tutaj SP3POW [Stefan Paweł trzy Paweł Olga Wanda]. Wszystko w stu procentach odebrałem. Dziękuję za przyjemną łączność i życzę dużo DX-ów. Do usłyszenia. 73 [siedemdziesiąt trzy]. SQ1ABC [Stefan Qebek jeden Adam Barbara Celina] kończy SP3POW [Stefan Paweł Trzy Paweł Olga Wanda].


Kiedy skończymy już rozmawiać z poprzednią stacją możemy kontynuować wywołanie:

Dalsze wywołanie:

- Na częstotliwości pozostaje SP3POW [Stefan Paweł trzy Paweł Olga Wanda] i zaprasza do łączności.

Zgłasza się kolejna stacja i rozpoczynamy kolejną łączność. Jeśli nikt nie odpowiada zaczynamy od początku:

Wywołanie ogólne:

- Wywołanie ogólne, wywołanie ogólne w paśmie .....
_ _ _

Może się zdarzyć, że chcemy porozmawiać nie z dowolną stacją jaka nas usłyszy, ale z kimś na kim nam zależy:

Wywołanie konkretnej stacji:

- SQ1ABC, SQ1ABC [Stefan Qebek jeden Adam Barbara Celina] woła SP3POW [Stefan Paweł trzy Paweł Olga Wanda] woła i słucha.

Kiedy ta stacja się zgłosi kontynuujemy łączność jak przy wywołaniu ogólnym.
_ _ _

Podobną procedurę łączności stosujemy kiedy to my jesteśmy stacją odpowiadającą na zawołanie innej. Słysząc wywołanie, zapiszmy sobie jej znak aby się nie pomylić, czekamy aż skończy i podajemy swój znak. Podobnie jeśli ktoś już rozmawia. Czekamy aż skończą i stacja do której należy częstotliwość zaprosi kolejnych chętnych do łączności. Wołamy:

- SQ1ABC [Stefan Qebek jeden Adam Barbara Celina] tutaj SP3POW [Stefan Paweł trzy Paweł Olga Wanda].

Lub po prostu:

- SP3POW [Stefan Paweł trzy Paweł Olga Wanda].

Być może będzie wołać więcej stacji, nie tylko my. Słuchamy. Nie odzywamy się jeśli nie my zostaniemy wywołani. Jeżeli padnie nasz znak:

- SP3POW [Stefan Paweł trzy Paweł Olga Wanda].

Prawdopodobnie rozmówca poda od razu swoje dane i raport [jeśli nie, zrobi to zaraz po naszym wejściu]. Możemy się przywitać i przedstawić:

Odpowiedź na wywołanie stacji:

- SQ1ABC [Stefan Qebek jeden Adam Barbara Celina] tutaj SP3POW [Stefan Paweł trzy Paweł Olga Wanda]. Wszystko w 100 procentach odebrałem (odebrałem częściowo). Dziękuję bardzo za raport. Raport dla Ciebie: 59 [pięć, dziewięć], modulacja doskonała (dobra/częściowo niezrozumiała). Moje QTH to Ostrów Wielkopolski [Olga Stefan Tadeusz Roman Olga Wanda...], lokator JO81VP [Janina Olga osiemdziesiąt jeden Viktor Paweł]. Moc mojego nadajnika to 100 Wat, transceiver Kenwood TS-850, antena delta.

[Teraz możemy wymienić się różnymi uwagami, toczyć luźniejszą rozmowę, zadawać pytania]

- Oddaję mikrofon z powrotem do Ciebie, SQ1ABC [Stefan Qebek jeden Adam Barbara Celina] tutaj SP3POW [Stefan Paweł trzy Paweł Olga Wanda].


Jak prowadzić łączność dalej oczywiście już wiemy. Jeśli czegoś nie zrozumieliśmy, nie wahajmy się poprosić o powtórzenie.
_ _ _

Może się okazać, że stacja do której chcemy wołać jest bardzo oblegana. Z jakiegoś powodu jest bardzo atrakcyjna dla kolegów krótkofalowców [rzadki znak, okolicznościowy, daleka stacja, ekspedycja w niedostępne regiony itp]. Poluje wtedy na nią wiele innych stacji. W eterze robi się "ścisk" [tzw. PileUp]. Ograniczamy się do niezbędnych rzeczy aby łączność została zaliczona i dokonać wymiany kart QSL. Wymiana znaków, podanie raportu i ew. imienia i OTH. Na dłuższą korespondencję po prostu nie ma wtedy czasu.

Procedura łączności:

Poprawnie przeprowadzona łączność wymaga:
• Podania znaków (korespondenta oraz swojego)
• Przywitania się
• Podana raportu słyszalności
• Podania swojego imienia oraz QTH
• Końcowego pozdrowienia

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja