SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Oczekujące karty QSL...
Oczekujące karty QSL
Stacja okolicznościo...
Festyn Kopernik '22 ...
Znak wywoławczy

Dyplomy wydawane przez klub





Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 41
Najnowszy użytkownik: SP3GEN

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Nawigacja

Artykuły » Wiadomości podstawowe

Artykuły: Wiadomości podstawowe

Bandplan KF
Bandplan KF wg. IARU

Bandplan V/UKF
Bandplan UKF wg. IARU

Język angielski dla krótkofalowców

Korzystając z uprzejmości Artura SQ5TA pozwalam sobie zaprezentować jego tłumaczenie artykułu Kol. EW1MM (z http://www.cqham.ru/ew1mm_english.htm) w którym podaje przykłady posługiwania się językiem angielskim podczas prowadzenia łączności. Artur uzupełnił nieco artykuł i dodał drobne komentarze a także skrócił niektóre, mniej istotne fragmenty.





Kod literowy
Slang amatorski jest to język gwarowy stosowany przez krótkofalowców oparty na języku angielskim, służący do wyrażania w formie skróconej pojęć o znaczeniu węższym, nie ujętych w kodzie Q. W łączności fonicznej używa się pełnego tekstu.

Kod Q


System trzyliterowych (rzadziej czteroliterowych) kodów używanych przez radioamatorów. W założeniu dla łączności telegraficznych, jest jednak używany również w łącznościach fonicznych. Wprowadzony do użytku międzynarodowego w 1912 roku. Początkowo miał służyć głównie profesjonalnym użytkownikom pasm, ale szybko stał się uniwersalnym sposobem na wymianę podstawowych informacji w eterze.
Każdy kod rozpoczyna się literą Q i odpowiada konkretnemu słowu bądź wyrażeniu istotnemu w łącznościach amatorskich. Trzy litery to komunikat twierdzący, te same litery zakończone znakiem zapytania stają się pytaniem odnośnie zagadnienia któremu odpowiada kod.



Podstawy łączności
Prowadząc zajęcia z młodzieżą, często byliśmy świadkami jak w stresie pierwszych łączności dzieci zapominają języka w ustach, gubią się i nie pamiętają o podstawowych "formalnościach" przeprowadzenia QSO. No cóż... w końcu każdy z nas kiedyś zaczynał i wie jak trudne były jego początki. Dla naszych podopiecznych przygotowaliśmy mały samouczek.

QTH locator
System QTH Lokatorów został opracowany przez IARU (International Amateur Radio Union) w roku 1980, w celu szybkiego i jednoznacznego określania i podawania położenia stacji pracujących w pasmach UKF. Podstawą tego systemu jest podział świata na 324 pola o wymiarach 20 × 10 stopni geograficznych. Siatka ma kształt kwadratów o rozmiarze 1° szerokości geograficznej i 2° długości geograficznej.

Raporty słyszalności
Raporty w przypadku łączności radiowej podaje się za pomocą dwóch [RS - fonia] lub trzech [RST - CW] wartości np. "Signal Radio 5, Signal Santiago 9, Tone 9". Pierwsza cyfra to siła czytelność "reability" a następna to sygnału "strength" i "tone".

Strojenie anteny
Często zdarza się, że dostrojenie anteny kojarzy się z niezliczoną ilością wizyt na dachu, wielokrotnym podnoszeniu i opuszczaniu jej, aby metodą kolejnych przybliżeń uzyskać zadowalający efekt – niski współczynnik fali stojącej (SWR). Aby uniknąć tych problemów i z łatwością dostroić antenę proponuję zastosowanie metody, którą nazwałem „matematyczną”.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja