SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Zawody 2015
Obóz Szkoleniowy PZK...
Off Air Contest
Szkolny kontakt ARIS...
Próby uczestników sz...

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 48 h
Prognoza 84 h

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Dzień klubowy

Zebrania klubowe odbywają się w każdy czwartek o godz. 18:00
Zespół Szkół Technicznych
ul. Poznańska 43
Pawilon Laboratoryjny. Sala nr 124.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywają się we wtorki lub w piątki, o godzinie 18:00.

Jubileusz 85. lecia powstania PZK i 90. lecia powstania IARU

1% podatku. Jak wypełniać PIT-y za rok 2014 i wesprzeć działalność klubu

SP3POW dnia 24 luty 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 138 czytań ·Drukuj

1% podatkuSerdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli nasz klub swoim 1% od należnego podatku za rok 2013.
Aby przekazać 1% należnego podatku dla Polskiego Związku Krótkofalowców jako organizacji pożytku publicznego wystarczy wpisać w odpowiednią rubrykę PIT 28, 36, 36L, 37, 38 ,39 numer KRS: 0000088401.
Jeśli życzeniem darczyńcy jest, aby 80% przekazanej kwoty było przeznaczone dla konkretnego klubu, proszę taką informację wpisać do rubryki "INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE" znajdującej się bezpośrednio pod wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego. Jeśli darczyńca ma takie życzenie wówczas wypełnia tą rubrykę podając nr OT i znak klubu. Podanie znaku klubu bez numeru OT nie jest wystarczające.
W przypadku darowizny na Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW rubryka "cel szczegółowy 1%" musi zawierać: OT 27 klub SP3POW.
Informacje szczegółowe...

SP3POW na drzwiach otwartych w ZST

SP3POW dnia 16 marzec 2015 · 0 komentarzy · 113 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweW sobotę, 14 marca mieliśmy okazję zaprezentować działalność naszego klubu podczas "drzwi otwartych" w Zespole Szkół Technicznych. Podczas krótkich pogadanek staraliśmy się przedstawić zwiedzającym czym jest radioamatorstwo i krótkofalarstwo oraz zaprezentować różne możliwości uprawiania tego hobby. Była to też okazja do pokazania naszych radioamatorskich osiągnięć.

Przez stoisko przewinęło się w sumie ponad 200 osób. Można było odnieść wrażenie, że nasze opowieści spotkały się z zainteresowaniem słuchających. Podczas tych spotkań niejednokrotnie okazywało się, że działalność Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców jest znana mieszkańcom naszego regionu.
Sławek SQ3OOK
Link do galerii

Radiowe powitanie wiosny 'Nad Prosną'

SP3POW dnia 15 marzec 2015 · 0 komentarzy · 102 czytań ·Drukuj

Zloty

W gościnnym Gospodarstwie Agroturystycznym "Nad Prosną" w miejscowości Brzeziny odbyło się nasze tradycyjne "Radiowe powitanie wiosny". Dziękujemy wszystkim koleżankom i kolegom za przybycie i jak zawsze gorącą atmosferę.
Miejmy nadzieję, że kolejny sezon będzie tak udany jak to spotkanie i równie obfity w wydarzenia jak poprzedni.

Kasia SQ3TKA zakwalifikowana na obóz YOTA 2015

SP3POW dnia 13 marzec 2015 · 0 komentarzy · 121 czytań ·Drukuj

NewsKasia SQ3TKA - jedna z najmłodszych, a jednocześnie najaktywniejszych członków klubu SP3POW, została jednym z trzech reprezentantów Polskiego Związku Krótkofalowców na międzynarodowym młodzieżowym obozie YOTA 2015 we Włoszech.
Komisja Rekrutacyjna PZK miała zapewne trudne zadanie dokonując kwalifikacji wśród wielu zgłoszonych kandydatów. Cieszymy się, że Kasia dzięki swojemu talentowi i zaangażowaniu przeszła ją pozytywnie. Pasja z jaką oddaje się krótkofalarstwu może służyć za wzór każdemu młodemu adeptowi tego hobby.
Życzymy osiągania coraz większych sukcesów i dalszego rozwoju na coraz wyższym poziomie.

Spotkanie klubowe w 85 rocznicę PZK

SP3POW dnia 27 luty 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 186 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweZ okazji przypadającej dwa dni wcześniej 85 rocznicy powstania Polskiego Związku Krótkofalowców, dzisiejsze spotkanie czwartkowe miało zupełnie inny charakter niż te dotychczasowe. Zebraliśmy się nie przy radiostacji, ale w jednej z sal lekcyjnych gdzie była możliwość bardziej swobodnego rozmieszczenia klubowej ekipy.
Naszą małą uroczystość otworzyła Kasia SQ3TKA, która krótko omówiła historię powstania PZK i jego działalność przedwojenną. Wystąpienie było na tyle ciekawe, że zaangażowało publiczność do aktywnego uczestnictwa i dyskusji o wydarzeniach ważnych dla krótkofalarstwa polskiego od czasów najdawniejszych po współczesność.

Kolejnym zajmującym tematem zainteresował nas Sławek SQ3OOK, który przybliżył wszystkim i omówił zagadnienia SSTV.
Czytaj dalej...
Link do galerii zdjęć

Dyplom SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

SP3POW dnia 25 luty 2015 · 0 komentarzy · 167 czytań ·Drukuj

ARISSTak wygląda nasz obrazek "po powrocie z orbity". Wreszcie udało się odebrać go w całości - 24.02.2015 12:43 UTC. Prezentowany obraz odebrał Piotr SP5ULN (KO02jd). Ponieważ cały czas napływają raporty z odbioru, oryginał opublikujemy po 4 marca. Wcześniej informowaliśmy o zasadach otrzymania Dyplomu Pamiątkowego oraz okolicznościowej karty QSL.

Sławek SQ3OOK

Ferie z SDR-em w SP3POW

SP3POW dnia 23 luty 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 147 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweW związku z tym, że trwają ferie postanowiliśmy zorganizować zajęcia na temat radioamatorstwa dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Głównym celem tych trzydniowych warsztatów było zapoznanie z podstawami radiokomunikacji, odbiornikiem SDR oraz możliwościami prowadzenia nasłuchów i dekodowania sygnałów radiowych, głównie satelitarnych.
W pierwszym dniu zajęć przedstawiliśmy kilka prezentacji pokazujących możliwości odbierania różnych sygnałów radiowych. Uczniowie dowiedzieli się czym jest radio SDR oraz wysłuchali krótkiego wykładu na temat sztucznych satelitów Ziemi.
Drugi dzień był poświęcony instalacji i konfiguracji oprogramowania SDR. Po zainstalowaniu prowizorycznych anten, przyszła pora na prowadzenie nasłuchów na pasmach, począwszy od stacji broadcastingowych, a na niezidentyfikowanych i tajemniczych sygnałach skończywszy. Po podłączeniu odbiorników do "prawdziwej" anteny okazało się, ze ilość odbieranych sygnałów znacznie wzrosła... Wykład w tym dniu dotyczył fal radiowych.
Kolejny, trzeci dzień rozpoczął się prezentacją na temat anten. W części praktycznej przeprowadzono nasłuchy i dekodowanie sygnałów radiowych APRS, ACARS, ADS-B, telemetrii oraz transmisji APT z satelitów meteorologicznych NOAA. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła możliwość odbioru obrazów SSTV.

Duże zainteresowanie takimi zajęciami, wymusiło kontynuację spotkań również w drugim tygodniu ferii. W poniedziałek gościli u nas z wizytą reporterzy z ostrowskiej telewizji Proart.
Reportaż
Link do galerii zdjęć
Czytaj dalej...

Aktywność radiowa emisją sstv z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

SP3POW dnia 23 luty 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 138 czytań ·Drukuj

ARISSW ostatnim czasie można zaobserwować wzmożoną aktywność radiową emisją sstv z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nadawane są obrazy upamiętniające 80 rocznicę urodzin Jurija Gagarina. Jak już wcześniej informowaliśmy, m. in. na portalu PZK, organizowane były z tej okazji akcje dyplomowe przygotowane przez krótkofalowców działających w grupie ARISS w Polsce.
Tym razem przygotowaliśmy dyplom upamiętniający tę aktywność SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i nawiązujący treścią do Jubileuszu 85 lecia powstania Polskiego Związku Krótkofalowców. Obrazek przedstawiający ten dyplom będzie nadawany z ISS podczas sesji 22-24 lutego.
Za przeprowadzony odbiór dowolnych obrazów z tej sesji, można otrzymać dyplom w wersji papierowej.
Czytaj dalej...

Ćwiczenia WASR

SP3POW dnia 30 styczeń 2015 · 0 komentarzy · 206 czytań ·Drukuj

WASRW dniu 29 stycznia 2015 roku odbyły się ćwiczenia łączności kryzysowej organizowanych przez WASR. Wywołanie rozpoczęliśmy o godzinie 17:48, kończąc ostatnim 79 QSO o godzinie 20:15.
Dziękuję wszystkim stacjom, które postanowiły odpowiedzieć stacji sztabowej SN85PZK.
Sugestie i uwagi, które padły w trakcie łączności zostaną uwzględnione w następnych ćwiczeniach oraz zostaną omówione na grupie EmCom.
W ćwiczeniach przetestowany został skrypt logujący QSO oraz usprawniający przekazywanie komunikatów.
Błażej SQ3TGV
Więcej informacji na stronie WASR

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja