SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Obóz Szkoleniowy PZK...
Off Air Contest
Szkolny kontakt ARIS...
Próby uczestników sz...
Przygotowania do ARISS

Zaprzyjaźnione

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 48 h
Prognoza 84 h

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Dzień klubowy

Zebrania klubowe odbywają się w każdy czwartek o godz. 18:00
Zespół Szkół Technicznych
ul. Poznańska 43
Pawilon Laboratoryjny. Sala nr 124.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywają się we wtorki lub w piątki, o godzinie 18:00.

Spotkanie wigilijne

SP3POW dnia 15 grudzień 2014 · 0 komentarzy · 16 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweW najbliższy klubowy czwartek, 18 grudnia o godzinie 18:00, odbędzie się nasze tradycyjne spotkanie wigilijne.
Podobnie jak w poprzednim roku na stole znajdą się potrawy przynoszone przez nas na zasadzie: co kto może.
Zapraszamy członków, przyjaciół klubu oraz wszystkich chętnych do wspólnego spędzenia razem choćby krótkiej chwili w ten szczególny grudniowy wieczór.

Krótkofalowcy w Jedenastce

SQ3TKA dnia 10 grudzień 2014 · 0 komentarzy · 30 czytań ·Drukuj

Akcje dla dzieci i młodzieżySobota 6 grudnia była kolejnym dniem, w którym mieliśmy okazję propagować krótkofalarstwo wśród najmłodszych. Na spotkaniu zorganizowanym w SP11 w Ostrowie Wielkopolskim pojawiła się klubowa ekipa w składzie Dorota SQ3TGY, Kasia SQ3TKA, Sławek SQ3OOK i Jarek SP3AYA, na odległość, przez radio pomagał nam Błażej SQ3TGV. Z naszym hobby zapoznawaliśmy grupę uczniów, w większości harcerskiej młodzieży, którym towarzyszyli przedstawiciele nauczycieli i rodziców.
Przez pierwszą godzinę, zaczynając od 9:00, staraliśmy się przekazać słuchaczom jak bardzo różnorodnym i ciekawym hobby jest krótkofalarstwo, omawialiśmy najistotniejsze wiadomości potrzebne do przeprowadzenia QSO, tj. literowanie znaków, podawanie raportów czy chociażby slang krótkofalarski. Nie zabrakło też informacji o falach (nie tylko elektromagnetycznych) i ich roli, które uzupełniane były o doświadczenia pokazywane przez Sławka SQ3OOK.
Po części teoretycznej przyszła pora na ćwiczenia praktyczne i próbne łączności w paśmie 2 m. Młodzież podzielona na kilka grup rozmieszczonych na terenie szkoły, w miarę upływu czasu, coraz lepiej radziła sobie z kolejnymi QSO pomiędzy sobą i prowadzącymi zajęcia. Kiedy uznaliśmy, że na tyle oswoili się z radiem żeby przejść z UKF na KF, powróciliśmy do sali, gdzie nasłuchując łączności w paśmie 7 MHz przeprowadziliśmy małą konkurencję z nagrodami, polegającą na poprawnym odebraniu oraz zapisaniu obydwu znaków. Pomimo początkowych problemów w rozpoznawaniu korespondentów, szybko okazało się, że przy odrobinie uwagi wcale nie jest to takie trudne i najszybsi cieszyli się krótkofalarską mapą świata.
Zajęcia zwieńczyły pierwsze łączności na falach krótkich. Wręczyliśmy kolejne nagrody i rozdaliśmy parę dyplomów zachęcając młodych nadawców do dalszego rozwoju hobby.
Relacja z tego wydarzenia ukazała się też na stronie Szkoły Podstawowej nr 11.
Należy przypomnieć, że już za niecały miesiąc odbędzie się Amateur Radio Kids Day, czyli Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży. Więcej informacji o akcji tutaj:
www.kidsday.sp3pow.pl

Lekcja krótkofalarska w SP11

SP3POW dnia 28 listopad 2014 · 0 komentarzy · 63 czytań ·Drukuj

Akcje dla dzieci i młodzieżyW sobotę 6 grudnia, w ramach przygotowań do nadchodzącego Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży, przeprowadzimy kolejne zajęcia popularyzujące krótkofalarstwo. Tym razem spotkamy się w Szkole Podstawowej nr 11, z młodzieżą z klas 5 i 6 oraz grupą harcerzy.
Zaczynamy o godzinie 9:00 krótkim wstępem i podstawowymi informacjami o naszym hobby. Po zapoznaniu się uczestników z zasadami przeprowadzania łączności i małej praktyce "na sucho", w drugiej godzinie zajęć, pierwsi młodzi nadawcy powinni być słyszalni w eterze. Najpierw na częstotliwości 145.425 MHz oraz na ostrowskim przemienniku SR3O [145.725], a potem na falach krótkich [ze względu na porę - 7 MHz].
Z naszej praktyki wiemy, że dzieci bardzo szybko opanowują podstawowe umiejętności i całkiem przyzwoicie radzą sobie z radiem. Radość jaką widać na ich twarzach, po każdym udanym QSO jest bezcenna. Prosimy wszystkich kolegów obecnych na pasmach, o włączenie się do naszej akcji i wyrozumiałość na ew. początkowe potknięcia. Dzieci będą często zmieniać się przy mikrofonie, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby każdorazowo powtarzać QSO z nowym rozmówcą.
Do usłyszenia!
Przykładowy scenariusz zajęć z młodzieżą

5 Ogólnopolska Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS

SP3POW dnia 28 listopad 2014 · 0 komentarzy · 42 czytań ·Drukuj

ARISSZ komunikatu sekretariatu ZG PZK z dnia 26.11.2014:
Serdecznie gratulujemy i jednocześnie informujemy, iż Grupa ARISS Polska działająca w ramach naszego stowarzyszenia dokonała wyboru miejsca 5. Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. Odbędzie się ona w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Konferencja przeprowadzona zostanie w ramach obchodów WORLD SPACE WEEK (Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej). Celem konferencji będzie zainteresowanie uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów szkół programem ARISS oraz rozpropagowanie informacji, że każda szkoła może przystąpić do tego przedsięwzięcia i wziąć w nim udział po spełnieniu odpowiednich wymagań. Konferencja ma też na celu wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy już wykonali kontakt ARISS, a tymi, którzy jeszcze nic o projekcie nie wiedzą lub są w trakcie jego realizacji. Jednocześnie pragnę podziękować wszystkim chętnym do pomocy w organizacji konferencji, a przede wszystkim kolegom ze Świętajna.
Prezes SKiR Delta
Jacek SQ8AQO

4 stycznia 2015 - Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży

SP3POW dnia 04 listopad 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 126 czytań ·Drukuj

Akcje dla dzieci i młodzieżyWzorem poprzednich edycji Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży, zapraszamy wszystkie kluby w SP do wzięcia udziału w tej wyjątkowej akcji, w niedzielę 4 stycznia 2015.
Jest to najlepsza okazja do tego, aby naszym hobby zainteresować młode pokolenie. Tego dnia z wielu stron, z kraju i z zagranicy będzie słychać młode głosy na wszystkich dostępnych pasmach amatorskich. Zachęcajmy młodzież do sięgnięcia po mikrofon. Kiedy jednym z rozmówców jest osoba w podobnym wieku, to najlepsza okazja do tego aby w najbardziej atrakcyjny i najmniej stresujący sposób wprowadzić ich w podstawy krótkofalarstwa.
Czytaj dalej...

Jesienne spotkanie 'Nad Prosną' 7-11 listopada

SP3POW dnia 04 listopad 2014 · 0 komentarzy · 83 czytań ·Drukuj

Zloty
W nadchodzącym weekendzie spotykamy się w Gospodarstwie Agroturystycznym "Nad Prosną" w miejscowości Brzeziny 10, gmina Galewice (oznaczenie do PGA - US03), powiat Wieruszów. Dokładnie w tym samym miejscu w którym na wiosnę odbywało się nasze radiowe powitanie wiosny.
Wszystkim uczestnikom przypominamy, że most w Grabowie nad Prosną jest nieprzejezdny z powodu remontu. Najlepiej dojechać do Brzezin przeprawą tuż obok naszego QTH, od strony wsi Maleszówka. Można się tam dostać od Ostrzeszowa, kierując się na Doruchów, lub od Grabowa jadąc drogą nr 450 na Wieruszów i skręcając za Smolnikami w lewo.

Konferencja ARISS w Ostrowie Wielkopolskim

SP3POW dnia 05 październik 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 317 czytań ·Drukuj

ARISSKonferencja będąca elementem tegorocznych obchodów Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej (ang. WSW World Space Week), zgromadziła niemal 60 uczestników, wśród których dało się zauważyć sporo młodzieży, jak również kadry pedagogicznej zainteresowanej kontaktem ARISS. Najliczniejszą, zwartą grupę gości stanowiła ekipa ze Świętajna, z 4 okręgu, którzy mieli do przebycia najdłuższą drogę. Sporo kilometrów do pokonania mieli również przedstawiciele Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów „Delta” z Dębicy.
Podczas konferencji udało się przeprowadzić 12 prelekcji, których celem było zaprezentowanie zgromadzonym gościom zagadnień związanych z kontaktem ARISS, działań edukacyjnych, szeroko pojętej tematyki, jak i możliwościom jakie daje nam współczesne krótkofalarstwo.
W lokalnych mediach - telewizji i kilku rozgłośniach radiowych ukazały się relacje z konferencji i wywiady z uczestnikami.
Link do materiału w serwisie telewizji Proart - WLKP24.info
Wydarzenia - TV Proart (od 4:35 minuty programu)
Link do naszej galerii
Czytaj więcej...

4 Ogólnopolska Konferencja ARISS w Polsce.

SQ3POS dnia 23 wrzesień 2014 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 338 czytań ·Drukuj

ARISSW dniu 4 października 2014 roku odbędzie się 4 Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. Tym razem spotykanie odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie w styczniu br. miał miejsce 15 kontakt ARISS z Polski.
Przeczytaj o szczegółach konferencji!

PUCHAR WIELKOPOLSKIEJ PYRY 2014

SP3POW dnia 10 wrzesień 2014 · 0 komentarzy · 386 czytań ·Drukuj

Zawody i dyplomyW dniu 21 września br. odbędą się coroczne zawody PUCHAR WIELKOPOLSKIEJ PYRY organizowane przez OT 27.
Regulamin zawodów jest dostępny na stronie Oddziału.
Wśród uczestników zawodów, którzy spełnią wymogi regulaminowe będą rozlosowane liczne i atrakcyjne nagrody rzeczowe. W trakcie zawodów, istnieje możliwość spełnienia warunków do otrzymania dyplomów wydawanych przez OT 27. Z regulaminami dyplomów można się zapoznać pod tym linkiem.

Tym razem będziemy startować w "Pyrze" z lokalizacji terenowej, podczas trwania Pikniku Radiowego w Niedźwiedziu. Operatorami stacji SP3POW, podobnie jak zazwyczaj, będą najmłodsi członkowie klubu.
Zachęcamy wszystkich do podjęcia rywalizacji i licznego udziału w tych zawodach.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja