SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Kurs krótkofalarski
Zawody 2015
Obóz Szkoleniowy PZK...
Off Air Contest
Szkolny kontakt ARIS...

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 48 h
Prognoza 84 h

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Dzień klubowy

Zebrania klubowe odbywają się w każdy czwartek o godz. 18:00
Zespół Szkół Technicznych
ul. Poznańska 43
Pawilon Laboratoryjny. Sala nr 124.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywają się we wtorki lub w piątki, o godzinie 18:00.

Jubileusz 85. lecia powstania PZK i 90. lecia powstania IARU

5. Ogólnopolska Konferencja ARISS

SQ3OOK dnia 05 czerwiec 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 81 czytań ·Drukuj

ARISSW dniu 17 października br. już po raz piąty odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Po raz drugi z rzędu miejscem spotkania będzie Ostrów Wielkopolski. Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW jest jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia.
Konferencja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem satelitarnej radiokomunikacji amatorskiej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station - ISS) dla potrzeb edukacji i społeczeństwa. Chcemy pokazać, że amatorska łączność radiowa z astronautą przebywającym w kosmosie na pokładzie ISS może stymulować nauczycieli i uczniów do pogłębiania wiedzy na temat eksploracji kosmosu oraz z przedmiotów politechnicznych (STEM). Uczniowie podczas przygotowań do tej łączności mają możliwość obcowania z najnowszymi technikami radiokomunikacyjnymi i problemami z tym związanymi. Mają możliwość poznać życie w przestrzeni kosmicznej oraz zadania związane z istnieniem ISS. Bezpośrednia rozmowa z astronautą będącym w kosmosie to dla młodych ludzi przygoda, która z pewnością zostanie zapamiętana na całe życie. Czytaj dalej...

II Miejsce w Dniu Pasjonata oraz "Majówka w Jedynce" czyli SP3POW na Dzień Dziecka.

SQ3POS dnia 02 czerwiec 2015 · Czytaj więcej · 2 komentarze · 135 czytań ·Drukuj

Akcje okolicznościoweWczoraj (1.06.2015) w godzinach przedpołudniowych w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim - miejscu, gdzie znajduje się siedziba naszego klubu odbyła się pierwsza edycja szkolnego Dnia Pasjonata, natomiast w Gimnazjum nr I im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim zorganizowano festyn z okazji Dnia Dziecka. Uczestniczyliśmy w obu imprezach. Czytaj dalej!

ŁOŚ 2015

SP3POW dnia 26 maj 2015 · 0 komentarzy · 115 czytań ·Drukuj

ZlotyPierwsze ekipy pojawiły się na ŁOSiu już w poniedziałek.
Oprócz SP3POW była jeszcze przybyła nieco wcześniej ekipa "Tancbudy pod Przewróconym Beaconem", czyli silna grupa pod wezwaniem UKF-u i mikrofal z 5 okręgu ;) Już wkrótce zaczęli się zjeżdżać następni. Zaczynaliśmy się obawiać, że ci co przyjadą bliżej weekendu będą mieli problem ze znalezieniem miejsca.
Trzeba było zabezpieczać teren dla klubowiczów i przyjaciół z SP3ZIR i SP3PWL!

Do piątku większość wszystkich pól biwakowych była szczelnie zajęta, a wszystkie ekipy bawiły się doskonale. Jak zwykle nie zabrakło spotkań starych i nowych znajomych, udanych zakupów na giełdzie, oraz ciekawych prelekcji doświadczonych kolegów.
Jak było, niech choćby częściowo zobrazuje mała fotorelacja z ŁOSia 2015.

Przed nami kolejny Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży

SP3POW dnia 25 maj 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 146 czytań ·Drukuj

Akcje dla dzieci i młodzieżyPrzypominamy, że w niedzielę 21 czerwca będzie będzie miała miejsce kolejna edycja Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży. Taki radioamatorski Kids Day, to doskonały sposób na wprowadzenie młodego człowieka w magię krótkofalarstwa! W wielu krajach świata cieszy się ogromną popularnością i jest promowany przez narodowe organizacje radioamatorskie.
Czytaj dalej...

VIII Piknik Radiowy Niedźwiedź 2015

SP3POW dnia 25 maj 2015 · 0 komentarzy · 125 czytań ·Drukuj

ZlotyJak co roku, w ostatni weekend przed zakończeniem roku szkolnego, zapraszamy wszystkich kolegów na naszą cykliczną imprezę Piknik Radiowy, którego wiosenno-letnia edycja odbywa się już po raz ósmy 19 - 21 czerwca.
Jak zwykle spotykamy się w w gospodarstwie agroturystycznym - MiniZoo - CichoSza w Niedźwiedziu, od nazwy miejscowości zwanym przez nas potocznie Misiem.
W tym roku gospodarze obiektu przeprowadzili remont domków, w których m.in. znalazły się nowe miejsca do spania. Natomiast z tyłu, za domkami i stawem z ptaszarnią, a przed zagrodą egzotycznego bydła, postawiono dużą wiatę z oświetleniem i podłożem brukowanym kostką. Bez problemu można tam postawić kampera czy przyczepę.
Jak nazwa wskazuje, nasze spotkanie ma charakter pikniku, więc nie tylko samym radiem żyje. Z pewnością każdy, również rodziny z dziećmi znajdą coś dla siebie. Na miejscu w MiniZoo będzie można podziwiać mnóstwo zwierząt z całego świata, nasze harmoniczne będą mogły pobawić się na dobrze wyposażonym placu zabaw, w razie upałów - staw dla ochłody, a w pobliżu znajdują się dobrze zaopatrzone sklepy i karczma. Zjeść będzie można również na miejscu, ponieważ gospodyni serwuje smaczne obiady, a wieczorem czeka ognisko lub grill.
Zapraszamy! Zapewniamy wspaniałą atmosferę i niezapomniane wspomnienia! Na Misiu zapominamy czym jest zmęczenie, a pojęcie nudy jest czymś wręcz nierealnym!

Niedźwiedź leży na trasie nr 11 z Bytomia do Poznania, w połowie drogi pomiędzy Ostrzeszowem a Antoninem.
Więcej informacji o dojeździe i noclegach na Pikniku Radiowym MIŚ w Niedźwiedziu.

ŁOŚ 2015 już za chwilę

SP3POW dnia 25 maj 2015 · 0 komentarzy · 95 czytań ·Drukuj

ZlotyJuż w tym tygodniu spotkamy się na największej w kraju imprezie krótkofalarskiej, którą co roku odwiedza ponad tysiąc osób z SP, EU i Świata.
Ekipa klubowa pojawi się na Łosiowej Górce niemal w komplecie, a jej część będzie tam biwakowała niemal od początku tygodnia.
Organizatorzy zapewnili w tym roku znacznie więcej miejsca na pole namiotowe niż w poprzednich latach. Nie powinno być więc problemu z rozbiciem naszego obozowiska. Na maszcie jak zwykle będzie powiewać klubowa flaga, więc nie powinno być problemu z odnalezieniem właściwej drogi.
Zapraszamy wszystkich do udziału w spotkaniu i odwiedzin w naszych skromnych progach.
Link do strony organizatorów

Z pomocą dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu

SP3POW dnia 29 kwiecień 2015 · 0 komentarzy · 168 czytań ·Drukuj

NewsOd kilku dni krótkofalowcy poszukują w eterze komunikatów nadawanych przez odciętych od świata mieszkańców Nepalu, a następnie pozyskane informacje przekazują stacjom koordynującym lub bezpośrednio do instytucji humanitarnych i ratunkowych. Zadaniem krótkofalowców jest zapewnienie alternatywnych sposobów przekazywania informacji w przypadku klęsk żywiołowych i innych sytuacji, które uniemożliwiają skorzystanie z powszechnie dostępnych środków komunikacji takich jak telefon komórkowy czy też Internet.
W pomoc dla mieszkańców Nepalu zaangażowali się także nasi młodzi krótkofalowcy: Błażej SQ3TGV oraz Dorota SQ3TGY. We wtorek i środę, po odebraniu komunikatów z Nepalu, zorganizowali zbiórkę wśród uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Zebrane środki trafią na konto Polskiej Akcji Humanitarnej.
Najaktywniejszymi stacjami z obszaru Polski są SQ3TGV oraz SP3POW z Ostrowa Wielkopolskiego, SP7SMF z Wieruszowa oraz SQ5EBM z Warszawy, które w paśmie 14 MHz pełniły też rolę stacji koordynujących dla Europy, tzw. „Net control”.

PZK ponownie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

SP3POW dnia 28 kwiecień 2015 · 0 komentarzy · 125 czytań ·Drukuj

ARISSW czasie weekendu 11-12.04.2015 rosyjski zespół ARISS zorganizował kolejną transmisję obrazów SSTV z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Była to już trzecia seria obrazów SSTV nadawanych z ISS dla upamiętnienia 80 rocznicy urodzin pierwszego kosmonauty planety Ziemia - Jurija A. Gagarina. Tym razem wydarzenie odbyło się z okazji Dnia Kosmonautyki, a obraz nr 1/12 zaprojektowany w Polsce, przedstawia dyplom upamiętniający pierwszy lot człowieka w kosmos.
Wszyscy, którym udało się odebrać dowolny z nadawanych obrazów, mogą otrzymać pamiątkowy dyplom (wersja elektroniczna). Jeżeli wśród odebranych obrazów znajduje się 1/12, to można otrzymać okolicznościową kartę QSL. Szczegóły na http://ariss.pzk.org.pl/nagrody

Obraz 1/12 z trzeciej serii odebrany przez Sławka SQ3OOK - jego autora i współorganizatora akcji ze strony ARISS w Polsce.

SP3POW na drzwiach otwartych w ZST

SP3POW dnia 16 marzec 2015 · 0 komentarzy · 287 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweW sobotę, 14 marca mieliśmy okazję zaprezentować działalność naszego klubu podczas "drzwi otwartych" w Zespole Szkół Technicznych. Podczas krótkich pogadanek staraliśmy się przedstawić zwiedzającym czym jest radioamatorstwo i krótkofalarstwo oraz zaprezentować różne możliwości uprawiania tego hobby. Była to też okazja do pokazania naszych radioamatorskich osiągnięć.

Przez stoisko przewinęło się w sumie ponad 200 osób. Można było odnieść wrażenie, że nasze opowieści spotkały się z zainteresowaniem słuchających. Podczas tych spotkań niejednokrotnie okazywało się, że działalność Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców jest znana mieszkańcom naszego regionu.
Sławek SQ3OOK
Link do galerii

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja