SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Zawody 2015
Obóz Szkoleniowy PZK...
Off Air Contest
Szkolny kontakt ARIS...
Próby uczestników sz...

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 48 h
Prognoza 84 h

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Dzień klubowy

Zebrania klubowe odbywają się w każdy czwartek o godz. 18:00
Zespół Szkół Technicznych
ul. Poznańska 43
Pawilon Laboratoryjny. Sala nr 124.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywają się we wtorki lub w piątki, o godzinie 18:00.

Jubileusz 85. lecia powstania PZK i 90. lecia powstania IARU

Z pomocą dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu

SP3POW dnia 29 kwiecień 2015 · 0 komentarzy · 72 czytań ·Drukuj

NewsOd kilku dni krótkofalowcy poszukują w eterze komunikatów nadawanych przez odciętych od świata mieszkańców Nepalu, a następnie pozyskane informacje przekazują stacjom koordynującym lub bezpośrednio do instytucji humanitarnych i ratunkowych. Zadaniem krótkofalowców jest zapewnienie alternatywnych sposobów przekazywania informacji w przypadku klęsk żywiołowych i innych sytuacji, które uniemożliwiają skorzystanie z powszechnie dostępnych środków komunikacji takich jak telefon komórkowy czy też Internet.
W pomoc dla mieszkańców Nepalu zaangażowali się także nasi młodzi krótkofalowcy: Błażej SQ3TGV oraz Dorota SQ3TGY. We wtorek i środę, po odebraniu komunikatów z Nepalu, zorganizowali zbiórkę wśród uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Zebrane środki trafią na konto Polskiej Akcji Humanitarnej.
Najaktywniejszymi stacjami z obszaru Polski są SQ3TGV oraz SP3POW z Ostrowa Wielkopolskiego, SP7SMF z Wieruszowa oraz SQ5EBM z Warszawy, które w paśmie 14 MHz pełniły też rolę stacji koordynujących dla Europy, tzw. „Net control”.

PZK ponownie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

SP3POW dnia 28 kwiecień 2015 · 0 komentarzy · 46 czytań ·Drukuj

ARISSW czasie weekendu 11-12.04.2015 rosyjski zespół ARISS zorganizował kolejną transmisję obrazów SSTV z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Była to już trzecia seria obrazów SSTV nadawanych z ISS dla upamiętnienia 80 rocznicy urodzin pierwszego kosmonauty planety Ziemia - Jurija A. Gagarina. Tym razem wydarzenie odbyło się z okazji Dnia Kosmonautyki, a obraz nr 1/12 zaprojektowany w Polsce, przedstawia dyplom upamiętniający pierwszy lot człowieka w kosmos.
Wszyscy, którym udało się odebrać dowolny z nadawanych obrazów, mogą otrzymać pamiątkowy dyplom (wersja elektroniczna). Jeżeli wśród odebranych obrazów znajduje się 1/12, to można otrzymać okolicznościową kartę QSL. Szczegóły na http://ariss.pzk.org.pl/nagrody

Obraz 1/12 z trzeciej serii odebrany przez Sławka SQ3OOK - jego autora i współorganizatora akcji ze strony ARISS w Polsce.

SP3POW na drzwiach otwartych w ZST

SP3POW dnia 16 marzec 2015 · 0 komentarzy · 187 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweW sobotę, 14 marca mieliśmy okazję zaprezentować działalność naszego klubu podczas "drzwi otwartych" w Zespole Szkół Technicznych. Podczas krótkich pogadanek staraliśmy się przedstawić zwiedzającym czym jest radioamatorstwo i krótkofalarstwo oraz zaprezentować różne możliwości uprawiania tego hobby. Była to też okazja do pokazania naszych radioamatorskich osiągnięć.

Przez stoisko przewinęło się w sumie ponad 200 osób. Można było odnieść wrażenie, że nasze opowieści spotkały się z zainteresowaniem słuchających. Podczas tych spotkań niejednokrotnie okazywało się, że działalność Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców jest znana mieszkańcom naszego regionu.
Sławek SQ3OOK
Link do galerii

Radiowe powitanie wiosny 'Nad Prosną'

SP3POW dnia 15 marzec 2015 · 0 komentarzy · 176 czytań ·Drukuj

Zloty

W gościnnym Gospodarstwie Agroturystycznym "Nad Prosną" w miejscowości Brzeziny odbyło się nasze tradycyjne "Radiowe powitanie wiosny". Dziękujemy wszystkim koleżankom i kolegom za przybycie i jak zawsze gorącą atmosferę.
Miejmy nadzieję, że kolejny sezon będzie tak udany jak to spotkanie i równie obfity w wydarzenia jak poprzedni.

Kasia SQ3TKA zakwalifikowana na obóz YOTA 2015

SP3POW dnia 13 marzec 2015 · 0 komentarzy · 197 czytań ·Drukuj

NewsKasia SQ3TKA - jedna z najmłodszych, a jednocześnie najaktywniejszych członków klubu SP3POW, została jednym z trzech reprezentantów Polskiego Związku Krótkofalowców na międzynarodowym młodzieżowym obozie YOTA 2015 we Włoszech.
Komisja Rekrutacyjna PZK miała zapewne trudne zadanie dokonując kwalifikacji wśród wielu zgłoszonych kandydatów. Cieszymy się, że Kasia dzięki swojemu talentowi i zaangażowaniu przeszła ją pozytywnie. Pasja z jaką oddaje się krótkofalarstwu może służyć za wzór każdemu młodemu adeptowi tego hobby.
Życzymy osiągania coraz większych sukcesów i dalszego rozwoju na coraz wyższym poziomie.

Spotkanie klubowe w 85 rocznicę PZK

SP3POW dnia 27 luty 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 249 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweZ okazji przypadającej dwa dni wcześniej 85 rocznicy powstania Polskiego Związku Krótkofalowców, dzisiejsze spotkanie czwartkowe miało zupełnie inny charakter niż te dotychczasowe. Zebraliśmy się nie przy radiostacji, ale w jednej z sal lekcyjnych gdzie była możliwość bardziej swobodnego rozmieszczenia klubowej ekipy.
Naszą małą uroczystość otworzyła Kasia SQ3TKA, która krótko omówiła historię powstania PZK i jego działalność przedwojenną. Wystąpienie było na tyle ciekawe, że zaangażowało publiczność do aktywnego uczestnictwa i dyskusji o wydarzeniach ważnych dla krótkofalarstwa polskiego od czasów najdawniejszych po współczesność.

Kolejnym zajmującym tematem zainteresował nas Sławek SQ3OOK, który przybliżył wszystkim i omówił zagadnienia SSTV.
Czytaj dalej...
Link do galerii zdjęć

Dyplom SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

SP3POW dnia 25 luty 2015 · 0 komentarzy · 240 czytań ·Drukuj

ARISSTak wygląda nasz obrazek "po powrocie z orbity". Wreszcie udało się odebrać go w całości - 24.02.2015 12:43 UTC. Prezentowany obraz odebrał Piotr SP5ULN (KO02jd). Ponieważ cały czas napływają raporty z odbioru, oryginał opublikujemy po 4 marca. Wcześniej informowaliśmy o zasadach otrzymania Dyplomu Pamiątkowego oraz okolicznościowej karty QSL.

Sławek SQ3OOK

1% podatku. Jak wypełniać PIT-y za rok 2014 i wesprzeć działalność klubu

SP3POW dnia 24 luty 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 216 czytań ·Drukuj

1% podatkuSerdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli nasz klub swoim 1% od należnego podatku za rok 2013.
Aby przekazać 1% należnego podatku dla Polskiego Związku Krótkofalowców jako organizacji pożytku publicznego wystarczy wpisać w odpowiednią rubrykę PIT 28, 36, 36L, 37, 38 ,39 numer KRS: 0000088401.
Jeśli życzeniem darczyńcy jest, aby 80% przekazanej kwoty było przeznaczone dla konkretnego klubu, proszę taką informację wpisać do rubryki "INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE" znajdującej się bezpośrednio pod wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego. Jeśli darczyńca ma takie życzenie wówczas wypełnia tą rubrykę podając nr OT i znak klubu. Podanie znaku klubu bez numeru OT nie jest wystarczające.
W przypadku darowizny na Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW rubryka "cel szczegółowy 1%" musi zawierać: OT 27 klub SP3POW.
Informacje szczegółowe...

Ferie z SDR-em w SP3POW

SP3POW dnia 23 luty 2015 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 219 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweW związku z tym, że trwają ferie postanowiliśmy zorganizować zajęcia na temat radioamatorstwa dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Głównym celem tych trzydniowych warsztatów było zapoznanie z podstawami radiokomunikacji, odbiornikiem SDR oraz możliwościami prowadzenia nasłuchów i dekodowania sygnałów radiowych, głównie satelitarnych.
W pierwszym dniu zajęć przedstawiliśmy kilka prezentacji pokazujących możliwości odbierania różnych sygnałów radiowych. Uczniowie dowiedzieli się czym jest radio SDR oraz wysłuchali krótkiego wykładu na temat sztucznych satelitów Ziemi.
Drugi dzień był poświęcony instalacji i konfiguracji oprogramowania SDR. Po zainstalowaniu prowizorycznych anten, przyszła pora na prowadzenie nasłuchów na pasmach, począwszy od stacji broadcastingowych, a na niezidentyfikowanych i tajemniczych sygnałach skończywszy. Po podłączeniu odbiorników do "prawdziwej" anteny okazało się, ze ilość odbieranych sygnałów znacznie wzrosła... Wykład w tym dniu dotyczył fal radiowych.
Kolejny, trzeci dzień rozpoczął się prezentacją na temat anten. W części praktycznej przeprowadzono nasłuchy i dekodowanie sygnałów radiowych APRS, ACARS, ADS-B, telemetrii oraz transmisji APT z satelitów meteorologicznych NOAA. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła możliwość odbioru obrazów SSTV.

Duże zainteresowanie takimi zajęciami, wymusiło kontynuację spotkań również w drugim tygodniu ferii. W poniedziałek gościli u nas z wizytą reporterzy z ostrowskiej telewizji Proart.
Reportaż
Link do galerii zdjęć
Czytaj dalej...

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja