SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

9. Konferencja ARISS...
Dzień kosmonautyki -...
Krasnal podróżnik SP...
8. Konferencja ARISS...
Dyplom "Setna roczni...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 31
Najnowszy użytkownik: WojtekMaru

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Zmiana daty VIII tury zawodów UKF

SP3POW dnia 12 maj 2016 · 0 komentarzy · 1854 czytań ·Drukuj

Puchar Powiatu OstrowskiegoZe względu na obchody pięciolecia klubu, zmieniamy termin VIII tury zawodów UKF o Puchar Powiatu Ostrowskiego.
Zawody zostaną rozegrane wyjątkowo w niedzielę 22 maja, od 17:00 do 17:15 czasu lokalnego,
w paśmie 145 MHz, emisją FM (kanały simpleksowe, zgodnie z bandplanem - 145.2125-145.5875 MHz).
Logi można wysyłać w postaci elektronicznej, w formacie Cabrillo, lub dostarczyć papierowe do komisji zawodów na terenie Stanicy Harcerskiej na Piaskach.
Regulamin zawodów
Log papierowy do zawodów

Jubileusz pięciolecia powstania klubu SP3POW

SP3POW dnia 09 maj 2016 · 0 komentarzy · 1871 czytań ·Drukuj

Informacje klubowe21-22 maja 2011 r. uczestniczyliśmy w I Festynie Lotniczym 'Lotnisko bliżej miasta' odbywającym się na terenie Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie. To właśnie wtedy znak SP3POW pierwszy raz pojawił się na pasmach radiowych.

Od tej pory mija 5 lat. Chcemy uczcić ten skromny jubileusz małym spotkaniem wszystkich obecnych i byłych członków klubu, jak również wszystkich sympatyków i osób które w jakiś sposób uczestniczyły w życiu klubu lub w podejmowanych przez nas akcjach.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 22 maja, od godziny 13:00, na Stanicy Harcerskiej "Zielona Polana" na Piaskach (dojazd od ul. Strumykowej).

Serdecznie zapraszamy!

VII tura zawodów UKF

SP3POW dnia 20 kwiecień 2016 · 0 komentarzy · 1898 czytań ·Drukuj

Puchar Powiatu OstrowskiegoW sobotę 23 kwietnia odbędzie się VII tura zawodów UKF o Puchar Powiatu Ostrowskiego. Zawody zostaną rozegrane od 17:00 do 17:15 czasu lokalnego, w paśmie 145 MHz, emisją FM (kanały simpleksowe, zgodnie z bandplanem - 145.2125-145.5875 MHz).
Do udziału zapraszamy wszystkie aktywne stacje portable, mobile i stacjonarne, których zasięg nadawania pokrywa się z terenem Ostrowa Wielkopolskiego.
Logi można wysyłać w postaci elektronicznej, w formacie Cabrillo, lub dostarczyć papierowe do siedziby klubu po zawodach.
Regulamin zawodów
Log papierowy do zawodów

OMSA 2016

SQ3OOK dnia 14 kwiecień 2016 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1882 czytań ·Drukuj

NewsAle się porobiło... Nasi uczniowie wyraźnie się ukierunkowują, a za swój azymut przyjęli przedmioty ścisłe: matematykę, fizykę i... astronomię!
Dorota Skowronek (SQ3TGY) z klasy IIIi1 - przeszła z "regionu" do finałów konkursu astronomicznego, rozgrywanego w ramach Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego.
Dorotka na tyle ujęła komisję swoją pracą, ujawniającą tajemnice domowego badacza wszechświata, że otrzymała czwarte miejsce w ścisłym już finale. Ta niezwykle pasjonująca i trudna dziedzina wymagała od laureatów mnóstwa wiedzy z zakresu fizyki, matematyki - i oczywiście - samej astronomii. Aż się prosi popatrzeć na jeden ze wzorów, by sobie uświadomić poziom trudności "obowiązujący" podczas tych zmagań...
Dorotka pokazała, ze bez większych zasobów finansowych można sobie pozwolić na eksplorację Kosmosu i .... można mieć z tego dużą frajdę i jeszcze więcej satysfakcji! W Grudziądzu - bo tam zwyczajowo zmagają się z "gwiezdną" materią finaliści - fantastyczne było i to, że młodzi pasjonaci nie przestawali ze sobą dyskutować ... przez noc, do rana ... i znów... To niecodzienna rzecz - młodzi ludzie bez reszty pochłonięci sporami, dyskusjami, a nawet... kłótniami... na naukowe tematy.
Mamy nadzieję, że większa liczba ZAPalonych do aZSTronomii ZAPowiczów zechce się ponapawać taką atmosferą, a dziś - cieszymy się sukcesem Dorotki i jej opiekunki - pani Danuty Połomskiej. I obu Paniom serdecznie gratulujemy!!!
Magdalena Wojtasz

Po SP DX Contest

SP3POW dnia 05 kwiecień 2016 · 0 komentarzy · 1951 czytań ·Drukuj

Zawody i dyplomyKolejne zawody już za nami.
W pierwszy weekend kwietnia postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym. Czyli naszą tradycyjną imprezę powitania wiosny, ze startem w najważniejszych polskich zawodach - SP DX Contest. Wybraliśmy terenowe QTH na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie.
W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania Kierownictwu oraz wszystkim członkom Aeroklubu za udostępnienie wspaniałej lokalizacji i pomoc logistyczną w miejscu biwakowania.
Dodatkowo niejako powróciliśmy do korzeni, ponieważ już wkrótce przypada piąta rocznica powstania klubu SP3POW, a jak wiadomo nasze debiutanckie wyjście w eter miało miejsce właśnie na lotnisku podczas I Festynu Lotniczego w Michałkowie.
Na zawody specjalnie przygotowaliśmy lekką 3-el. Yagi na 28 Mhz. Niestety propagacja nie rozpieszczała i praktycznie nie mieliśmy szans na robienie łączności na tym paśmie. Również niższe pasma chodziły bardzo słabo, co zaowocowało ledwie połową liczby QSO którą sobie początkowo zakładaliśmy... Dysponując tylko antenami drutowymi, dipolami od 3,5 do 14 MHz zrobiliśmy chyba wszystkie stacje które my słyszeliśmy i które nas słyszały. Zobaczymy jak w takich warunkach wypadniemy na tle innych stacji.
Ale na takiej imprezie nie samymi łącznościami krótkofalowiec żyje. Powitanie Wiosny w gronie przyjaciół i sympatyków klubu, należy uznać za niezwykle udaną, pierwszą w tym roku klubową imprezę terenową. Czas planować następne!
Link do galerii zdjęć

SQ3OOK koordynatorem ds. szkolnych kontaktów ARISS

SP3POW dnia 24 marzec 2016 · 0 komentarzy · 1959 czytań ·Drukuj

ARISSNa ostatnim posiedzeniu w dniu 19. marca 2016 r. prezydium ZG PZK odwołało Krystiana Górskiego SQ2KL z funkcji Koordynatora ds. ARISS na wniosek zainteresowanego. Prezydium powołało Sławomira Szymanowskiego SQ3OOK na funkcję "Koordynatora ds. szkolnych kontaktów ARISS w Polsce”. Prezydium dziękuje Krystianowi za wieloletnie sprawowanie funkcji w ramach ARISS.
To kolejny zasłużony dowód uznania, jaki za swoje dotychczasowe działania odbiera nasz kolega klubowy (a dla przypomnienia: obecny prezes OT 27 PZK).
Sławku, gratulujemy i życzymy samych sukcesów, a przede wszystkim radości i satysfakcji z tego co robisz!

Drukowanie kart QSL i etykiet z programu UR5EQF_log

SP3POW dnia 20 marzec 2016 · 0 komentarzy · 2113 czytań ·Drukuj

NewsJakże często problemem jest dla nas wypisanie i przygotowanie kart QSL do wysyłki. Dużym ułatwieniem będzie posłużenie się specjalnym programem, który zrobi za nas lwią część roboty.
W dziale Niezbędnik krótkofalowca ukazał się artykuł Sławka SQ3OOK:
Drukowanie kart QSL i etykiet z programu UR5EQF_log
Można go też pobrać w formacie PDF: Download >Instrukcje > Drukowanie kart QSL i etykiet


Wyniki VI tury zawodów o Puchar Powiatu Ostrowskiego

SP3POW dnia 19 marzec 2016 · 0 komentarzy · 1922 czytań ·Drukuj

Puchar Powiatu OstrowskiegoW dniu 19 marca 2016 r. została rozegrana VI tura zawodów o Puchar Powiatu Ostrowskiego.
W zawodach wzięło udział 8 stacji. Wszystkie startowały w kategorii A.
Na uwagę zasługują coraz bardziej wyrównane wyniki uczestników zawodów. O zajętym miejscu często decyduje już nie ilość punktów, ale czas pierwszego i ostatniego QSO. Widać też rezultaty doboru najlepszych miejsc w terenie. W dzisiejszej turze wzajemna słyszalność niemal wszystkich stacji była bardzo dobra, stąd widać w tabeli wyników że większa część startujących "zrobiła wszystkich".
W związku z tym, o prawdziwym pechu może mówić Dawid SP3-27-031, pracujący w zawodach ze stacji klubowej SP3POW. Pomimo maksymalnej liczby QSO i doskonałego czasu, zabrakło mu punktów które sam dawał innym jako stacja podająca literę K w raporcie. Trzeba się liczyć z tym, że w turze w której weźmie udział większa ilość uczestników z gorszych lokalizacji i przybędzie mnożników, najmłodszy zawodnik znowu powalczy o pierwsze miejsce.
Wyniki klasyfikacji rocznej, kwartalnej i miesięcznej

Do usłyszenia w następnej VII turze - 23 kwietnia 2016r.

Już jutro VI tura zawodów o Puchar Powiatu Ostrowskiego

SP3POW dnia 18 marzec 2016 · 0 komentarzy · 2120 czytań ·Drukuj

Puchar Powiatu OstrowskiegoW sobotę 19 marca odbędzie się VI tura zawodów UKF o Puchar Powiatu Ostrowskiego. Zawody zostaną rozegrane od 17:00 do 17:15 czasu lokalnego, w paśmie 145 MHz, emisją FM (kanały simpleksowe, zgodnie z bandplanem - 145.2125-145.5875 MHz).
VI tura zamyka kolejny okres klasyfikacji kwartalnej, niektóre stacje będą więc miały okazję do podreperowania swojego zasobu punktów. Warto o to zadbać, bo w kwartale liczy się wynik dwóch najlepszych tur miesięcznych.
Do udziału zapraszamy wszystkie aktywne stacje portable, mobile i stacjonarne, których zasięg nadawania pokrywa teren Ostrowa Wielkopolskiego.
Logi można wysyłać w postaci elektronicznej, w formacie Cabrillo, lub dostarczyć papierowe do siedziby klubu po zawodach.
Regulamin zawodów
Log papierowy do zawodów

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja