SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Dzień kosmonautyki -...
Krasnal podróżnik SP...
8. Konferencja ARISS...
Dyplom "Setna roczni...
Rodzaje pozwoleń rad...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 28
Najnowszy użytkownik: SQ6PNV

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Nawigacja

Artykuły » Zloty » Radiowe Zakończenie Sezonu Letniego

Radiowe Zakończenie Sezonu Letniego

Napisane przez SP3AYA dnia 27 wrzesień 2011 · 0 komentarzy · 3849 czytań · Drukuj

Gospodarstwo agroturystyczne Cicho-Sza, a jednocześnie MiniZoo w Niedźwiedziu, od kilku już lat na swoim terenie, dwukrotnie w ciągu roku gości maniaków eteru z całego kraju. Jak zwykle w czerwcu, w ostatni lub przedostatni weekend, Piknik Radiowy rozpoczyna sezon letni, a w ostatni weekend września organizujemy Radiowe Zakończenie Sezonu Letniego.

Tym razem jesienne spotkanie wypadło 23 - 25 września i zgromadziło krótkofalowców i sympatyków dalekich łączności ze Szczecina, Piły, Wrocławia, Leszna, Kościana, Krzemieniewa, Nowego Tomyśla, Śremu, Kalisza, Krotoszyna, Odolanowa, Ostrzeszowa, no i oczywiście z Ostrowa. Mam nadzieję, że nikogo nie pominąłem. Jak zwykle najliczniej reprezentowany był klub SP3ZIR z Leszna.

Piękna pogoda była oczywiście zamówiona wcześniej, a natura wywiązała się z tego w 110% :) Baza noclegowa pękała w szwach i dobrze się stało, że jeden z kolegów dysponuje kamperem, a nad salą biesiadną dało się ulokować jeszcze parę osób. Strach pomyśleć co będzie w następnych latach, jeśli frekwencja będzie miała tendencję wzrostową, na co się zanosi. Na szczęście gospodarze obiecują postawienie dodatkowych domków holenderskich na terenie ośrodka.

Pierwsi goście zaczynali się zjeżdżać już od piątku w południe i do wieczora stanęły maszty z antenami KF i UKF [najdalej, bo 400 km - w tym roku miał Krzysiek SQ1BVW ze Szczecina]. Z powodu niewyczerpalnych tematów do pogaduszek, ambitne plany wykonania w tym dniu dużej liczby łączności ograniczyły się do ćwierci setki. A co gorsza uczestnicy nałogowo zaczęli grać w dart, ostatnie rozgrywki trwały do późna w noc [w następnych dniach było już tylko gorzej :) ].Kolejny dzień to następni goście, kolejne spotkania z przyjaciółmi i kolejne tematy do rozmów. Szefostwo Wielkopolskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej ostatecznie dopięło program ćwiczeń, które miały się odbyć tego dnia o 15 UTC. Wzięło w nich udział siedem ekip zlotowiczów, porozstawianych w okolicznym terenie, które przekazały komunikaty na 2m do radiostacji w bazie zlotu, a ta dalej na 80m, do koordynatora ćwiczeń, stacji centralnej SP0PZK. Same ćwiczenia przebiegały w luźnej, sympatycznej atmosferze, nie zabrakło też wątków humorystycznych w scenariuszu i przekazywanych meldunkach. Pomimo tego jasno pokazały, że w przypadkach zagrożeń, krótkofalowcy potrafią stworzyć skuteczny system łączności zapewniający komunikację na różnych szczeblach. Dla zaznaczenia obecności , oba najliczniej reprezentowane sztaby przygotowały swoje banery do rozwieszenia na terenie zlotu.Licznie przybyli nałogowi wędkarze natychmiast zaczęli moczyć kije nad brzegiem stawu. Branie było do tego stopnia, że ad hoc zorganizowali zawody z nagrodami, które wygrał Mariusz SQ3MVE ze Śremu. Jak zwykle i tutaj nie zabrakło kibiców.Jeśli już mowa o konkursach, to praktycznie non stop trwały rozgrywki w dart, które gromadziły na równi dzieci jak i dorosłych. Brawo Marcin, za dobry pomysł i przywiezienie odpowiedniego sprzętu. W cieniu tego strzałkowego "szału", znaleźli się zwolennicy gry w boule. Pomimo tego rywalizacja była zacięta, a stanowisko radiowe leżące na linii rzutu, omal cudem uniknęło bombardowania żelaznymi kulami. Dla porządku trzeba odnotować również kolejną rozrywkę której oddawali się nasi goście, czyli strzelectwo z broni pneumatycznej.
Ciekawą konstrukcję antenową z wędek przedstawił Piotrek SP3SPK, który do tego wykazał jej wysoką skuteczność w działaniu. Zarówno on, jak i koledzy wykonali na niej sporo łączności, nie tylko z krajem, ale i zagranicą. Udało się także wyłowić parę dalekich DX-ów.Jak to na pikniku, łączności radiowe nie były jednak głównym celem spotkania w Niedźwiedziu. Polujący na nasz znak okolicznościowy SN0MIS, mogą czuć się zawiedzeni, że tak mało mieli okazji na jego usłyszenie w eterze. Muszą nam jednak wybaczyć. Było tak wiele zajęć, tyle przegadanych godzin i innych przyjemności, że po prostu brakowało czasu do siedzenia przy radiu. Do tego kiedy operatorzy akurat robili wywołanie, warunki nie były najlepsze i siłą rzeczy zbyt wielu stacji nie było w eterze. Wieczory i nocki nie mogły toczyć się oczywiście inaczej, jak przy ognisku.
Żal się było rozstawać w niedzielę, bo pogoda dopisała, atmosfera była sympatyczna, a i miejsce zlotu ma w jakąś nieprzeciętną magię w sobie... Ostatni goście wyjechali późnym wieczorem życząc sobie szybkiego spotkania.

No cóż... Radiowe zakończenie sezonu letniego się odbyło. Czas pomyśleć o rozpoczęciu sezonu jesienno-zimowego. Do zobaczenia 4-5 listopada na na następnym zlocie.

Zdjęcia w galerii>>>

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja