SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Oczekujące karty QSL...
Oczekujące karty QSL
Stacja okolicznościo...
Festyn Kopernik '22 ...
Znak wywoławczy

Dyplomy wydawane przez klub





Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 41
Najnowszy użytkownik: SP3GEN

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Nawigacja

Artykuły » Trochę teorii

Artykuły: Trochę teorii

Częstotliwości harmoniczne
Harmoniczne danej częstotliwości "x" są to jej wielokrotności, czyli x*2, x*3, x*4 itd. Harmoniczne są emitowane przez każde urządzenie wytwarzające fale elektromagnetyczne (nic nie jest na tyle idealne, że wysyła dokladnie samo "x", pewnie nawet laser). Częstotliwości harmoniczne emituje każdy nadajnik, jedynie te najwyższej jakości emitują je słabo (na niskim poziomie). Harmoniczne nie są przyczynami zakłóceń odbioru radiowego u przeciętnego słuchacza UKF, no chyba, że harmoniczne np. druga harmoniczna radiotelefonu Nadleśnictwa pracującego w okolicy 48 MHz (to ich pasmo) komuś zakłóci częstotliwość 96 MHz.

Intermodulacja sygnałów fonicznych SSB.
Słuchając stacji fonicznych (SSB) czasami można spotkać stację z twardą metaliczną modulacją i chwaszczeniami występującymi obok jej kanału nadawania.Takie objawy są spowodowane intermodulacją przesterowanych poza granice możliwości ich "liniowej" pracy stopni końcowych: samodzielnych nadajników niezależnie od wielkości ich mocy, uszkodzonych lub starszych urządzeń fabrycznych oraz różnego rodzaju dodatkowych "dopalaczy". Jest to powodowane dążeniem do zwiększania mocy nadajnika, której nawet niewielkie zwiększenie jak sądzą niektórzy operatorzy ma poprawić słyszalność DX-ową.

Modulacje
Wszystkie radiokomunikacyjne urządzenia nadawczo - odbiorcze wykorzystują zjawisko modulacji oraz demodulacji. Modulacja jest procesem nakładania sygnału zawierającego informację (głos, dane cyfrowe) na sygnał nośny. Do łączności na fonii wykorzystuje się sygnał modulujący zawarty w przedziale częstotliwości akustycznych 300 - 3000 Hz oraz falę nośną. Fala nośna przed wypromieniowaniem w przestrzeń zostaje w nadajniku zmodulowana amplitudowo ze wstęgą nośna (AM) lub z wytłumioną wstęgą nośną (SSB) bądź częstotliwościowo (FM).

Oznaczenia emisji radiowych
Np. A1A, A3E, J3E, F3E. Co to znaczy? * pierwszy symbol oznacza rodzaj modulacji, * drugi określa naturę sygnału modulującego falę nośną, * trzeci rodzaj przekazywanej informacji.

Parametry stanu jonosfery i magnetosfery ziemskiej.
Zewnętrzne ziemskie pole magnetyczne. Pole to podlega ciągłym zmianom i fluktuacjom opisywanym przez indeksy a, A oraz K. Zmiany zachodzące w zewnętrznym ziemskim polu magnetycznym wykrywane są za pomocą magnetometrów. Magnetometry wyskalowane są w dwóch skalach a oraz K...

Propagacja fal radiowych
Atmosfera jest podstawowym ośrodkiem w którym uprawia się radiokomunikację. Jej budowa i zjawiska w niej zachodzące mają zasadniczy wpływ na rozchodzenie się fal radiowych. Tylko w niektórych przypadkach mamy do czynienia z propagacją fal w przestrzeni swobodnej (okołoziemskiej). W wielkim uproszczeniu w atmosferze można wyróżnić dwie istotne dla radiokomunikacji warstwy: troposferę i jonosferę, przedzielone dość obojętną stratosferą.

Sieć Beacon-ów NCDXF/IARU

Beacon-y pomagają użytkownikom fal radiowych : amatorom i stacjom komercjalnym oszacować aktualny stan jonosfery. Dzięki sieci radiolatarni IARU/NCDXF można sprawdzić swoje szanse DX-owe w każdym kierunku. Cały system został stworzony i zbudowany przez ochotników - wolontariuszy.


Strefy czasowe
Cała Ziemia podzielona jest umownie na strefy czasowe. Granice stref czasowych przebiegają z grubsza co 15 stopni długości geograficznej. Skąd się wziął podział na strefy czasowe z granicami co 15 stopni? Ziemia wykonuje pełen obrót w ciągu 24 godzin, moment górowania Słońca (południe) przemieszcza się ze wschodu na zachód z szybkością 360/24, czyli 15 stopni na godzinę.

SWR - cóż to takiego?
Współczynnik fali stojącej - WFS (ang. SWR) jest to stosunek wartości amplitudy maksymalnej do amplitudy minimalnej napięcia elektrycznego fali stojącej w linii zasilającej antenę, określa stopień dopasowania anteny do linii ją zasilającej.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja