Drukowanie kart QSL i etykiet z programu UR5EQF_log
Program QSLprint który jest w wyposażeniu MixW2 i UR5EQF Log , umożliwia drukowanie
kart QSL i etykiet. Program uruchamia się automatycznie podczas wysyłania QSO do
wydruku, można też uruchomić ręcznie, plik "QSLprint.exe" znajdujący się w głównym
katalogu programu.
Zanim cokolwiek wydrukujemy, należy wykonać szablon wyglądu karty lub etykiety.
IOTA
Twórcą tego programu dyplomowego był angielski nasłuchowiec Geoff Watts – BRS 3129 ,który w lipcu 1964 stwierdził iż jego propozycja może wydać się interesująca dla pasjonatów pracy DX-owej a w szczególności dla tych którzy mają “zrobione” prawie wszystkie kraje bądź osiągnęli to wszystko co można osiągnąć przy pomocy danego sprzętu.Pomysł ten był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Przez 6 miesięcy Geoff systematyzował wyspy łącząc je w grupy i nadając im numery bacząc równocześnie aby jego poczynania nie były w konflikcie z listą krajów DXCC.
Jak prawidłowo wypełnić kartę QSL dla nasłuchowca?
Z poprawnym wypełnieniem kart QSL i potwierdzeniem wzajemnej łączności zazwyczaj nie mamy kłopotu. Jednak czasem problemy pojawiają się przy wysyłaniu karty dla nasłuchowca. Niepotrzebnie. Zasady są podobne, trzeba tylko pamiętać o kilku szczegółach.
Przygotowanie kart QSL do wysyłki
Karta QSL jest kartą potwierdzającą przeprowadzoną łączność. Stanowi podstawę do zaliczenia łączności z danym krajem (lub kwadratem QTH lokatora), podstawę do uzyskania dyplomu, lub punktacji w zawodach. Karta QSL jest wizytówką indywidualnego krótkofalowca, lub klubu i reprezentuje polskie krótkofalarstwo w świecie.
W celu sprawnego przekazywania kart do centralnego biura QSL , należy przygotować karty potwierdzenia łączności wg podanych zasad.
SPFF - Parki Narodowe/Krajobrazowe i Rezerwaty Przyrody w SP
Jednym z projektów wspierających ochronę przyrody w Polsce jest program dyplomowy Polskiego Klubu Flora Fauna (SP-CFF) realizowany przy współpracy z międzynarodowym stowarzyszeniem World Flora Fauna (WFF). Adresowany jest do krótkofalowców wrażliwych na piękno otaczającego świata, którym bliska jest przyszłość naszej Zielonej Planety. Ma na celu popularyzację idei ochrony przyrody oraz zachęcenie SP-HAMs do organizowania ekspedycji do prawnie chronionych obszarów.
Tabele kanałów przemienników
W zestawieniu autorstwa Zdzisława SP6LB, przedstawiono częstotliwości kanałów przemienników pracujących w pasmach 2 m, 70 cm, 23 cm, 13 cm, częstotliwości wejścia lub wyjścia bezobsługowych transponderów liniowych oraz dla stacji ATV, jak również częstotliwości subtonów systemu CTCSS w zależności od pola lokatora w Polsce.