SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Stacja okolicznościo...
Festyn Kopernik '22 ...
Znak wywoławczy
Czym jest krótkofala...
9. Konferencja ARISS...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 40
Najnowszy użytkownik: kwladek

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Nawigacja

Artykuły » Warto przeczytać

Artykuły: Warto przeczytać

Historia krótkofalarstwa
Krótkofalarstwo, a więc amatorskie nawiązywanie łączności radiowej w celach niekomercyjnych, zaczęła rozwijać się równolegle z samym radiem. Początkowo nie było to krótkofalarstwo, lecz po prostu radioamatorstwo. "Krótkofalarstwo" bowiem wprowadzono jako nazwę dotyczącą fal krótkich (choć dzisiaj dotyczy ona zwyczajowo każdego radioamatora).

Prawne aspekty instalacji anten
Zainstalowanie anteny do radia bez pozwolenia administracji jest dozwolone. Radio, telefon lub odbiornik TV można instalować w pomieszczeniu bez żadnego pozwolenia ze strony administracji budynku, należy tylko uiścić odpowiednie opłaty za użytkowanie tychże urządzeń. Pod pojęciem radio wg słownika wyrazów obcych należy także rozumieć urządzenie nadawczo odbiorcze, a wiec zarówno CB radio jak i radiostacje amatorską, która jest urządzeniem radiowym nadawczo odbiorczym. Do prawidłowej pracy tych urządzeń niezbędna jest antena nadawczo-odbiorcza.

Sprawdzian Twego talentu DX-owego
Tekst pochodzący z Biuletynu Polskiego Związku Krótkofalowców Nr 10 z 1983r autorstwa SP9FIH w/g N5AR. Tak więc, sądzisz że jesteś DX-manem lub chcesz nim zostać. Oto jest test przeznaczony do sprawdzenia Twego talentu w grze zwanej DX-ing. Poniżej znajduje się 15 pytań, opartych na rzeczywistych sytuacjach DX-owych, oraz po 4 odpowiedzi do każdego z nich. Odpowiedź którą masz w mózgu może być niezgodna z tymi zamieszczonymi; w takim wypadku wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Interpretacja Twoich odpowiedzi znajdziesz na końcu tekstu.

Więcej tolerancji na paśmie.
Dzięki uprzejmości autora, przedstawiamy artykuł kolegi Irka SQ3MKD. Myślę, że powinien dać do myślenia wielu... Bo wielu z nas spotyka się z podobnymi problemami - po jednej czy drugiej "stronie barykady". Smutne, ale prawdziwe.

Wykorzystanie amatorskiej sieci radiowej w sytuacjach zagrożenia
Po raz pierwszy krótkofalowcy polscy wzięli udział w akcji przeciwpowodziowej w latach międzywojennych, a było to podczas powodzi w rejonie Sanu i Wisłoki. Pierwsza duża akcja po wojnie to wparcie służb ratowniczych środkami łączności podczas wylewu rzeki Narwi i akcja w Pułtusku. Jednak powódź na południu kraju w lipcu 1997 roku była największym sprawdzianem służby amatorskiej. Błyskawicznie zorganizowana została sieć radiowa i telewizji amatorskiej na szczeblach dowodzenia akcją ratowniczą. Stacje amatorskie będące w bezpośrednim rejonie zagrożenia pracowały przez cały czas trwania akcji, często korzystając z akumulatorów.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja