SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Oczekujące karty QSL...
Oczekujące karty QSL
Stacja okolicznościo...
Festyn Kopernik '22 ...
Znak wywoławczy

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 41
Najnowszy użytkownik: SP3GEN

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Zajęcia z łaczności satelitarnych rozpoczęte

SP3POW dnia 30 października 2012 · 0 komentarzy · 4703 czytań ·Drukuj

ARISSNie licząc wcześniejszych przymiarek z nasłuchami ISS prowadzonych w ramach programu ARISS, dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia z młodzieżą, dotyczące łączności satelitarnych. Jednocześnie przy tej okazji nastąpił pierwszy kontakt stacji klubu SP3POW z ISS. Wysłaliśmy kilka ramek APRS i jednocześnie odebraliśmy je na naszej radiostacji.

APRS to Automatic Position Reporting System, czyli system służący ustalaniu pozycji ruchomych obiektów (i nie tylko) oparty na technice krótkofalarskiej Packet Radio.
W najprostszym wariancie system ten jest stosowany do ustalania pozycji obiektu lub osoby za pomocą nadajnika wysyłającego w czasie rzeczywistym radiowy sygnał cyfrowy, zawierający raport o aktualnej pozycji obiektu, pobierany z GPS. Ponadto możemy wysyłać automatyczne raporty o pogodzie, SMSy, e-maile, dane telemetryczne i wiele innych. Zebrane raporty mogą być następnie przetwarzane w dowolny sposób, np. nanoszone na mapę elektroniczną. Raporty są odbierane przez tzw. digipeatery naziemne lub, jak w naszym przypadku, przez digipeater satelitarny.
Celem przeprowadzonej próby było nie tyle wysłanie i odebranie sygnału radiowego z ISS, ale przede wszystkim, pokazanie trudności jakie musimy pokonać, śledząc anteną obiekt poruszający się na niebie, którego notabene nie widzimy.
Nasi podopieczni dowiedzieli się w jaki sposób uzyskać informację dotyczącą przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykorzystując do tego celu program "Orbitron".
Eksperyment przeprowadzono za pomocą ręcznej radiostacji z mocą ok. 5W oraz trzyelementowej anteny Yagi. Sterowanie anteną odbywało sie ręcznie - bardzo przydatnym okazał się program "ISS Detector" zainstalowany na smartfonie, który na bieżąco informował nas o położeniu ISS-a na niebie.
Pomimo, że łączność tego typu jest może mało efektowna, to po odebraniu naszej ramki retransmitowanej przez ISS-a radość była ogromna. Po powrocie do sali lekcyjnej obejrzeliśmy efekty naszej pracy na mapie ariss.net oraz aprs.fi.

Stacja SP3POW na mapie ariss.net


oraz na aprs.fi


Podgląd surowej ramki wysłanej przez naszą stację


Nasza ekipa


Info o odebranej ramce, którą kilka sekund wcześniej nadaliśmy

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja