SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

9. Konferencja ARISS...
Dzień kosmonautyki -...
Krasnal podróżnik SP...
8. Konferencja ARISS...
Dyplom "Setna roczni...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 30
Najnowszy użytkownik: Brunon

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Kolejne łączności satelitarne zaliczone!

SQ3OOK dnia 21 styczeń 2013 · 0 komentarzy · 3169 czytań ·Drukuj

ARISS
18 stycznia 2013 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lamkach odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców SP3POW z młodzieżą w ramach przygotowań do łączności satelitarnej z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Na spotkanie zaproszony został znany uczniom tej szkoły miłośnik astronomii Daniel Stasiak. Daniel przygotował dla swoich młodszych kolegów prezentację, którą zatytułował: Obserwacje astronomiczne okiem nieuzbrojonym, czyli fascynujące zjawiska na niebie. Z niezwykłym zaangażowaniem opowiadał o zjawiskach astronomicznych, takich jak zaćmienie Księżyca i Słońca. W przystępny sposób wyjaśnił, czym są fazy Księżyca. Zaprezentował zebranym prowadzone przez siebie notatki, wzbogacone zdjęciami i własnoręcznie wykonanymi precyzyjnymi szkicami obserwowanych obiektów astronomicznych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się informacje o najważniejszych zjawiskach astronomicznych, które będzie można obserwować na niebie w 2013 roku.
Szczególne poruszenie wśród zebranych wywołała zapowiedź pojawienia się dwóch komet, które być może będziemy mogli obserwować na niebie gołym okiem (pierwszą już w marcu, drugą pod koniec listopada).
Niestety, ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, nie udało się przeprowadzić zaplanowanych obserwacji nieba z użyciem teleskopu. Daniel obiecał uczniom dodatkowe spotkanie, w bardziej sprzyjających warunkach pogodowych.

Druga część spotkania odbyła się na boisku szkolnym, gdzie krótkofalowcy z klubu SP3POW zademonstrowali uczestnikom sposób przeprowadzania łączności satelitarnych. Ponieważ uczniowie mają już podstawową wiedzę na temat prowadzenia łączności radiowych, nadszedł czas na zdobywanie umiejętności prowadzenia łączności satelitarnych, które są już bezpośrednim treningiem przygotowującym do kontaktu ARISS. Łączność odbyła się poprzez satelitę SO-50, a jednym z korespondentów był polski krótkofalowiec SP5MG. Na satelicie panował spory „pilleup”, więc trudno było wywoływać kolejnych korespondentów, zwłaszcza że nasi młodzi krótkofalowcy pracowali na najprostszym możliwym sprzęcie do prowadzenia takich łączności.
Zdjęcia w galerii

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja