SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

9. Konferencja ARISS...
Dzień kosmonautyki -...
Krasnal podróżnik SP...
8. Konferencja ARISS...
Dyplom "Setna roczni...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 30
Najnowszy użytkownik: Brunon

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Zajęć satelitarnych ciąg dalszy

SQ3OOK dnia 26 styczeń 2013 · 0 komentarzy · 2593 czytań ·Drukuj

ARISSSpotkanie w środę 23 stycznia br. można nazwać „Dniem Satelitarnym” w SP3POW.
Kolejne zajęcia przygotowujące do szkolnego kontaktu ARISS tym razem były poświęcone sztucznym satelitom Ziemi. Na spotkanie do klubu przybyli uczniowie z Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich w Ostrowie Wielkopolskim.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób w codziennym życiu korzystamy z usług satelitarnych. Sławek SQ3OOK przybliżył obszary zastosowań technik satelitarnych, omówił budowę i działanie sztucznego satelity na przykładzie satelity Brite. Satelita serii Brite, który jest przygotowywany przez polskich naukowców, został nazwany imieniem „Lem” i zostanie umieszczony na orbicie prawdopodobnie w II kwartale br.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o aktualnych losach naszego pierwszego amatorskiego satelity PW-Sat. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji o satelitach radioamatorskich, szczególnie Saudisat 1C (SO-50), który miał być bohaterem dzisiejszego spotkania.

W zakresie wykładu nie mogło oczywiście zabraknąć największego sztucznego satelity Ziemi – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Prelegent szczególnie przybliżył udział Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w budowie ISS. Przypomniał też, że od września ubiegłego roku Polska jest członkiem ESA oraz jakie zadania będziemy realizować w ramach tego członkostwa.
Bardzo interesujące były też informacje na temat pojazdów kosmicznych, wykorzystywanych do transportu kolejnych załóg i zaopatrzenia na pokład ISS. Na zakończenie wykładu uczniowie dowiedzieli się, jak można rozpocząć przygodę z satelitami w ramach projektu CANSAT lub poprzez organizowanie misji balonów stratosferycznych.

Obok wykładu, głównym naszym celem była próba przeprowadzenia łączności poprzez satelitę SO-50. Tak jak podczas spotkania w Lamkach, pracowaliśmy z wykorzystaniem ręcznej radiostacji z anteną 3+5 elementów, a więc w konfiguracji bardzo minimalnej.
Pierwszy przelot SO-50, tak jak się można było spodziewać, nie bardzo nam sprzyjał, chociaż ktoś nas słyszał, bo próbował nas wołać. Niestety, nie powiodło się. Natomiast podczas drugiego przelotu, zaliczyliśmy trzy łączności: IZ4UFB, OM3WAN i F2IL.
Więcej fotek z naszych zmagań z satelitami w naszej GALERII

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja