SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

9. Konferencja ARISS...
Dzień kosmonautyki -...
Krasnal podróżnik SP...
8. Konferencja ARISS...
Dyplom "Setna roczni...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 4

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 30
Najnowszy użytkownik: Brunon

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Krótkofalowcy w Jedenastce

dnia 10 grudzień 2014 · 0 komentarzy · 2679 czytań ·Drukuj

Akcje dla dzieci i młodzieżySobota 6 grudnia była kolejnym dniem, w którym mieliśmy okazję propagować krótkofalarstwo wśród najmłodszych. Na spotkaniu zorganizowanym w SP11 w Ostrowie Wielkopolskim pojawiła się klubowa ekipa w składzie Dorota SQ3TGY, Kasia SQ3TKA, Sławek SQ3OOK i Jarek SP3AYA, na odległość, przez radio pomagał nam Błażej SQ3TGV. Z naszym hobby zapoznawaliśmy grupę uczniów, w większości harcerskiej młodzieży, którym towarzyszyli przedstawiciele nauczycieli i rodziców.
Przez pierwszą godzinę, zaczynając od 9:00, staraliśmy się przekazać słuchaczom jak bardzo różnorodnym i ciekawym hobby jest krótkofalarstwo, omawialiśmy najistotniejsze wiadomości potrzebne do przeprowadzenia QSO, tj. literowanie znaków, podawanie raportów czy chociażby slang krótkofalarski. Nie zabrakło też informacji o falach (nie tylko elektromagnetycznych) i ich roli, które uzupełniane były o doświadczenia pokazywane przez Sławka SQ3OOK.
Po części teoretycznej przyszła pora na ćwiczenia praktyczne i próbne łączności w paśmie 2 m. Młodzież podzielona na kilka grup rozmieszczonych na terenie szkoły, w miarę upływu czasu, coraz lepiej radziła sobie z kolejnymi QSO pomiędzy sobą i prowadzącymi zajęcia. Kiedy uznaliśmy, że na tyle oswoili się z radiem żeby przejść z UKF na KF, powróciliśmy do sali, gdzie nasłuchując łączności w paśmie 7 MHz przeprowadziliśmy małą konkurencję z nagrodami, polegającą na poprawnym odebraniu oraz zapisaniu obydwu znaków. Pomimo początkowych problemów w rozpoznawaniu korespondentów, szybko okazało się, że przy odrobinie uwagi wcale nie jest to takie trudne i najszybsi cieszyli się krótkofalarską mapą świata.
Zajęcia zwieńczyły pierwsze łączności na falach krótkich. Wręczyliśmy kolejne nagrody i rozdaliśmy parę dyplomów zachęcając młodych nadawców do dalszego rozwoju hobby.
Relacja z tego wydarzenia ukazała się też na stronie Szkoły Podstawowej nr 11.
Należy przypomnieć, że już za niecały miesiąc odbędzie się Amateur Radio Kids Day, czyli Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży. Więcej informacji o akcji tutaj:
www.kidsday.sp3pow.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja