SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

9. Konferencja ARISS...
Dzień kosmonautyki -...
Krasnal podróżnik SP...
8. Konferencja ARISS...
Dyplom "Setna roczni...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 31
Najnowszy użytkownik: WojtekMaru

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Ferie z radiem w SP3POW

SQ3OOK dnia 19 luty 2017 · 0 komentarzy · 2278 czytań ·Drukuj

Akcje dla dzieci i młodzieży

Już po raz kolejny podczas zimowych ferii postanowiliśmy zorganizować zajęcia na temat radioamatorstwa dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. W zajęciach uczestniczyli również uczniowie z pobliskiego gimnazjum, a także ze szkoły podstawowej. Celem tych kilkudniowych warsztatów było zapoznanie z podstawami radiokomunikacji oraz możliwościami prowadzenia nasłuchów i dekodowania sygnałów radiowych.


W pierwszym dniu zajęć uczniowie dowiedzieli się czym są fale radiowe i jak są wykorzystywane do przesyłania informacji. Nauczyli się korzystać z radia SDR w postaci popularnego tunera DVB-T z oprogramowaniem SDR Sharp oraz wysłuchali krótkiego wykładu na temat przesyłania informacji za pomocą fal radiowych.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja nasłuchów transmisji SSTV, dlatego kolejny dzień rozpoczął się od eksperymentów z odbieraniem obrazków. Można też było zobaczyć, jak w praktyce odbywa się nadawanie obrazów emisją SSTV. Duże zainteresowanie wzbudziła zaprezentowana możliwość wykorzystania w radiokomunikacji popularnych tabletów i smartfonów. Następnego dnia uczestnicy zajęć zapoznali się z zasadami prowadzenia korespondencji w radiokomunikacji amatorskiej. Po krótkim przygotowaniu teoretycznym, przeprowadzono pierwsze próby prowadzenia łączności z wykorzystaniem radiotelefonów ręcznych w paśmie 2m. Jak to zazwyczaj bywa, pierwszym próbom towarzyszyły spore emocje.

Kolejne dni, to zajęcia z wykorzystaniem radiostacji KF. Uczniowie pilnie uczyli się literowania oraz slangu krótkofalarskiego. Kiedy minęły największe emocje po lokalnych rozmowach w pasmach 80 i 40 metrów, spróbowaliśmy nawiązać łączności ze stacjami z innych krajów. Dobra znajomość języka angielskiego powodowała, że nasi uczniowie czuli się dość swobodnie podczas tych rozmów, często prowadząc dłuższe konwersacje, nie ograniczając się jednie do podania raportu i swojego imienia.

Uczestnicy spotkań mieli też okazję zapoznać się z działalnością Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców, Wielkopolskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej oraz ARISS w Polsce i na świecie.
Pierwsze spotkanie klubowe po feriach pokazało, że chyba znów dołączyło do nas kilka młodych osób.

SQ3OOK & SQ3TGV

P.S. Transmisja SSTV, nadawana z terenu szkoły, minimalną mocą w paśmie 2 m z radia ręcznego, została odebrana przez Piotra SP3QDX, na terenie miasta, również za pomocą ręczniaka.


Link do galerii

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja