SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Czym jest krótkofala...
9. Konferencja ARISS...
Dzień kosmonautyki -...
Krasnal podróżnik SP...
8. Konferencja ARISS...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 31
Najnowszy użytkownik: WojtekMaru

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Balon z JI2KDS pod Ostrowem

SP3POW dnia 11 wrzesień 2017 · 0 komentarzy · 2360 czytań ·Drukuj

NewsDo niecodziennego zdarzenia doszło podczas tegorocznego jesiennego Misia.
W sobotę, jak to często na takim spotkaniu bywa, część ekipy oddawała się radosnemu grzybobraniu. Reszta drużyny, w pewnym momencie "radioaktywna" na stacji aprs-owej, postanowiła sprawdzić, czy nie da się zapolować na przelatujące opodal sondy meteo. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy na północnym zachodzie, niezbyt daleko, zauważyliśmy balon o raczej niespotykanym w tych okolicach znaku JI2KDS-7. Po godzinie 14:30 i minięciu Ostrowa, balon z ok. 3000 m zszedł w dół i zatrzymał się pod Sobótką na wysokości 130 m (czyli jeśli to npm, to jest już na ziemi). Szybka decyzja, wsiadamy w samochód i jedziemy.
Na miejscu okazało się, że był to japoński team startujący w pucharze Gordon Benetta - Komei Hashimoto i Sabu Ichiyoshi. Lądowali na kartoflisku, opodal skrzyżowania drogi Sobótka-Gutów z krajową nr 11. Podczas miłej pogawędki z niesamowicie sympatycznymi aeronautami, okazało się że ekipa techniczna mająca zabrać ich wraz ze sprzętem powinna pojawić się w ciągu dwóch, trzech godzin. Strzeliliśmy kilka fotek, próbowaliśmy zabrać ich na obiad w pobliskim zajeździe, ale nie chcieli oddalać się od swojego sprzętu.
Po upewnieniu się, że naprawdę niczego nie potrzebują, postanawiamy udać się na poszukiwanie sondy która upadła kilka kilometrów stąd w miejscowości Przekopów, pod Gołuchowem. Pech chciał, że błyskawiczna decyzja o wyjeździe do Japończyków, poskutkowała brakiem anteny kierunkowej. Cóż... zapominalstwo kosztuje. Dojechawszy na miejsce, byliśmy tak blisko, że s-metr wychylał się do końca, ale nie wiadomo było gdzie dokładnie leży sonda. Mozolna włóczęga po polu rzepaku z ręczniakiem z połowicznie odkręconą antenką, aby ograniczyć siłę sygnału i choć w przybliżeniu określić kierunek, przyniosła dobre rezultaty.
Zadowoleni z podwójnego sukcesu mogliśmy wracać do Niedźwiedzia.
A jako ciekawostkę z pucharu Gordon Bennetta możemy podać, że w zasięgu naszej stacji APRS odbieraliśmy ramki od kilku innych krótkofalarskich załóg. 2E0EBS-4 (mijali Poznań od zachodu, lądowali na wschód od Grudziądza). DC2EH-14 (lecieli od Niemiec przez zachodnią Polskę, lądowali pod Świdwinem). W powietrzu był też DH2EH-1 (lecieli od poł-zach na Poznań-okolice Bydgoszczy, ostatni ślad koło Tucholi). DO9HO-11 (na APRS widzieliśmy ich w okolicy Chocza już bardzo nisko, potem jednak polecili dalej). Jeden z nich lądował koło Olsztyna, drugi pod Morągiem. HB9ELS (ostatnia pozycja jaką odbieraliśmy, jak byli nad Mazurami, potem nad Mikołajkami zaczęło ich chyba znosić na zabronioną strefę Kaliningradzką, bo wkrótce lądowali).
Zawody wygrała załoga francuska, której jako jedynej udało się przeskoczyć wąskie gardło granicy polsko-litewskiej (strefa rosyjska i białoruska była zabroniona) i lądowali w Estonii, w miejscowości Väiso. Pokonali dystans 1834.72 km. Wszystkie balony wystartowały w piątek o godz. 20:30 czasu lokalnego z aerodromu niedaleko szwajcarskiej wsi Broc w kantonie Fryburg, w dystrykcie Gruyère. Startowało 21 załóg, w tym dwie polskie (8 i 12 miejsce).
Francuzi zdobywcami Pucharu Gordona Bennetta w 2017 roku

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja