SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

9. Konferencja ARISS...
Dzień kosmonautyki -...
Krasnal podróżnik SP...
8. Konferencja ARISS...
Dyplom "Setna roczni...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 30
Najnowszy użytkownik: Brunon

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Lekcja krótkofalarstwa w Gimnazjum nr 1

SP3POW dnia 29 styczeń 2012 · 0 komentarzy · 2959 czytań ·Drukuj

ARISS

28 stycznia zrealizowaliśmy kolejny punkt programu przygotowującego do szkolnego kontaktu ARISS. W Gimnazjum nr 1 około dwudziestu uczestników brało udział w zajęciach prezentujących nasze krótkofalarskie hobby.
Uczniowie zapoznali się z ogólną wiedzą na temat krótkofalarstwa, właściwościami rozchodzenia się fal radiowych, oraz zasadach łączności. Następnie mieli możliwość przeprowadzenia próbnych QSO z członkami SP3POW obecnymi na zajęciach. Kiedy poczuli się pewniej, można było wyjść w eter znacznie szerzej. Najpierw na przemienniku SR3O, a potem w paśmie 3,5 i 7 MHz.

Dzięki łącznościom w paśmie 2 m, młodzież mogła nabrać wprawy oraz pozbyć się początkowej nieśmiałości. Kiedy sprawność w prowadzeniu rozmów wzrosła, można było pójść dalej i uruchomić sprzęt KF. Stopniowe pogarszanie się warunków na 80 m wymusiła przejście na pasmo 40 m. Tym niemniej udało się przeprowadzić kilkadziesiąt łączności. Zarówno wyszukując pracujące stacje, jak i samodzielnie robiąc wywołanie.
Dzięki życzliwemu podejściu kolegów krótkofalowców, nasi młodzi adepci mogli pokonać stres i coraz sprawniej prowadzić kolejne łączności jedną po drugiej. Miejmy nadzieję, że udało nam się ich zainteresować i większość zapamięta pozytywne emocje towarzyszące "polowaniu" na kolejne QSO, a w przyszłości przynajmniej kilkoro zainteresuje się krótkofalarstwem bliżej.

Sądząc po reakcjach, jakie mogliśmy dotąd obserwować, podczas różnorodnych zajęć przeprowadzanych z dziećmi i młodzieżą wszystkich poziomów nauczania, istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na przedstawienie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu i rozwijania zainteresowań. Dobrze się składa, że również do krótkofalarstwa można przyciągnąć młody narybek, chętny poznania tajników tego ciekawego hobby.

Relacja foto>>>

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja