SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Oczekujące karty QSL
Stacja okolicznościo...
Festyn Kopernik '22 ...
Znak wywoławczy
Czym jest krótkofala...

Dyplomy wydawane przez klub





Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 40
Najnowszy użytkownik: kwladek

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Nawigacja

Artykuły » ARISS » Lekcja krótkofalarstwa w SP Lamki

Lekcja krótkofalarstwa w SP Lamki

Napisane przez SP3AYA dnia 04 grudzień 2011 · 0 komentarzy · 5098 czytań · Drukuj

W związku z przygotowaniami do szkolnego kontaktu ARISS Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW rozpoczyna cykl lekcji krótkofalarskich w szkołach uczestniczących w programie.

Pierwsza taka lekcja odbyła się w sobotę 3 grudnia 2011, w Szkole Podstawowej w Lamkach. Następne w cyklu są Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wlkp, Zespół Szkół Technicznych oraz Uniwersytet Dziecięcy „Kraina Wiedzy” Centrum Twórczego Kształcenia.



Zaczęliśmy po godzinie 8:00 krótkimi podstawowymi informacjami dotyczącymi krótkofalarstwa, propagacji fal radiowych oraz wyjaśniliśmy jak należy przeprowadzać łączności. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że po tak krótkim przygotowaniu, do tego pod wpływem emocji, dzieci nie będą w stanie przeprowadzać profesjonalnych łączności. Jednak uważamy, że najważniejsze jest złapanie bakcyla, zainteresowanie, pasja... a czas na szlifowanie umiejętności nadejdzie chwilkę potem, kiedy uczestnicy będą świadom tego po co, dlaczego i w jakim celu jest to potrzebne.



Dlatego wkrótce potem dzieciaki mogły spróbować swoich sił "w eterze". Najpierw były to próbne łączności z kolegami biorącymi udział w "szkoleniu", którzy udali się z ręczniakami na spacer wokół szkoły. Później przyszedł czas na pierwsze nieśmiałe próby wyjścia szerzej. Początkowo na ostrowskim przemienniku, udało się nawiązać kontakt z paroma krótkofalowcami z okolicy, potem przyszedł czas na fale krótkie. Oczywiście w godzinach naszej aktywności, na 3,7 MHz warunków do przeprowadzenia łączności nie było żadnych. Stąd szybka przeprowadzka wyżej. Na 7 MHz pracowało kilka polskich stacji, dlatego następny krok nauki, to rozpoznawanie znaków operatorów nadających stacji. Początkowo z prawidłowym wysłuchaniem nadawcy były problemy, ale kolektywnym wysiłkiem dzieciaki już wkrótce potrafiły odczytać znak jak należy.



Pierwszy, przy tym niezwykle sympatyczny kontakt uczniowie nawiązali z Maćkiem SP6FHU, który akurat rozpoczynał nadawanie. To na tyle ośmieliło młodych adeptów, że zdecydowaliśmy się na zajęcie własnej częstotliwości i samodzielne podjęcie wywołania. Niesamowite napięcie towarzyszyło oczekiwaniu: odpowie ktoś czy nie... A ileż radości przynosiła każda następna łączność! Kolejka do mikrofonu ukonstytuowała się niemal natychmiast, a emocje sięgały zenitu! Tylko ten kto przy tym był, może wyobrazić sobie jaka to frajda obserwowanie tych młodych ludzi przy "pracy".



Właściwie nie da się opisać słowami atmosfery jaka panowała wtedy w szkolnej świetlicy. Niech zdjęcia umieszczone w galerii>>> mówią same za siebie.

Cała akcja dała nam niebywale wiele satysfakcji. A widząc niesamowite zaangażowanie dzieci, ich autentyczne zainteresowanie tym co im przedstawiliśmy, mamy wielką motywację do dalszej wytężonej pracy "od podstaw".

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim tym, którym pomimo słabnących warunków udało się nawiązać kontakt z naszą stacją. To przede wszystkim dzięki Wam dzieci otrzymały posmak tego, czym jest nasze hobby i mogły choć przez chwilę poczuć się radioamatorami z prawdziwego zdarzenia. To z Waszego powodu zapał dzieciaków wzrastał z każdą udaną łącznością. Wielki ukłon w Waszą stronę za postawę i dobre chęci. Mam nadzieję, że ziarno zasiane w tej około trzydziestoosobowej grupie, w przyszłości wyda owoce. Być może pytania w rodzaju: "od jakiego wieku można zdawać egzamin krótkofalarski" nie pozostaną bez echa.

Zdjęcia w galerii>>>

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja