9. Konferencja ARISS w Polsce za nami
W dniu 26 października br., w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się 9. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło około 80 uczniów, nauczycieli i krótkofalowców oraz innych osób zainteresowanych tematyką ARISS i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zaproszeni prelegenci zaprezentowali 15 wykładów i prezentacji.
Dzień kosmonautyki - transmisja SSTV z pokładu ISS
ARISS planuje transmisję obrazów z SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z okazji Dnia kosmonautyki. Transmisja rozpoczyna się w czwartek, 11 kwietnia 2019 r. około godz. 18:00 UTC i potrwa do około godz. 18:00 UTC w niedzielę, 14 kwietnia 2019 r.
Obrazy będą nadawane przez stację radiowa ARISS z wykorzystaniem radiostacji Kenwood TM D710E, która znajduje się w rosyjskim module serwisowym. Tradycyjnie częstotliwość nadawania to 145.800 MHz przy użyciu trybu PD-120 SSTV.
Operatorzy radiowi i inni entuzjaści radia są proszeni o publikowanie odebranych obrazów na
http://www.spacef.../index.php
Za odebrane obrazki można otrzymać nagrodę ARISS SSTV Award. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek, wykonując następujące czynności:
1. Załaduj zdekodowane obrazy na [url]https://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/submit.php [/url]
2. Wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie
https://ariss.pzk...
Wiecej informacji na stronie internetowej:
https://amsat-uk....ril-11-14/
Należy pamiętać, że wydarzenie zależy od innych działań, harmonogramów i obowiązków załogi na ISS i może ulec zmianie w dowolnym momencie.
8. Konferencja ARISS za nami.
W dniu 20 października br., w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się 8. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło około 80 uczniów, nauczycieli i krótkofalowców oraz innych osób zainteresowanych tematyką ARISS i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zaproszeni prelegenci zaprezentowali 13 wykładów i prezentacji.
Podobnie jak w poprzednich latach, konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Starosty Ostrowskiego. Honorowym przewodniczącym konferencji był Gaston Bertels ON4WF, były przewodniczący ARISS oraz ARISS Europa, który w tym roku przygotował dla nas prezentację, w której przedstawił aktualne działania i problemy z nimi związane, którymi zajmuje się ARISS.
Ponieważ w konferencji uczestniczą w dużej mierze osoby nie związane z radioamatorstwem, kolejny prelegent - Armand Budzianowski SP3QFE, mentor ARISS Europa, członek grupy technicznej ARISS HTT i reprezentant naszego regionu w ARISS International - przybliżył słuchaczom czym zajmują się krótkofalowcy oraz na czym polega uprawiane tego hobby.
5. Konferencja ARISS w Polsce już za nami!
W dniu 17 października br. odbyła się jubileuszowa, 5. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Po raz drugi z rzędu miejscem spotkania był Ostrów Wielkopolski, a klub SP3POW był jednym z organizatorów tego wydarzenia. Konferencja ARISS została oficjalnie wpisana w obchody tegorocznego Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej - World Space Week 2015 i była jednym z ponad tysiąca oficjalnych wydarzeń WSW2015 zorganizowanych na świecie oraz jednym z trzech oficjalnych wydarzeń WSW2015 w Polsce.
Szkolny kontakt ARISS 8 stycznia 2014
Połączenie radiowe z astronautą dr inż. Kōichi Wakata (JAXA) przebywającym w czasie łączności na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach ARISS zostało przeprowadzone z sukcesem. Astronauta w czasie połączenia używał znaku OR4ISS. Połączenie radiowe nastąpiło dokładnie w zaplanowanym czasie o godzinie 10:44 UTC. Astronauta odpowiedział na wszystkie piętnaście wcześniej przygotowanych przez uczniów pytań.
Próby uczestników szkolnego kontaktu ARISS
Próby do finalnego punktu programu ARISS, czyli kontaktu z astronautą na stacji kosmicznej ISS, rozpoczęliśmy już sobotę 23 listopada. Czas do tego największego wydarzenia w historii klubu płynął coraz szybciej.
Przygotowania do ARISS
Końcowe odliczanie do kontaktu ARISS wypełnione było po brzegi różnego rodzaju działaniami.
Z jednej strony odbywały kolejne zajęcia programu edukacyjnego, z drugiej dopinaliśmy sprawy techniczne i sprzętowe. O stronie organizacyjnej nie wspominając...
Zajęć satelitarnych ciąg dalszy
Spotkanie w środę 23 stycznia br. można nazwać „Dniem Satelitarnym” w SP3POW.
Kolejne zajęcia przygotowujące do szkolnego kontaktu ARISS tym razem były poświęcone sztucznym satelitom Ziemi. Na spotkanie do klubu przybyli uczniowie z Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich w Ostrowie Wielkopolskim.
Pierwsze łączności satelitarne zaliczone!
18 stycznia 2013 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lamkach odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Klubu Krótkofalowców SP3POW z młodzieżą w ramach przygotowań do łączności satelitarnej z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.
Na spotkanie zaproszony został znany uczniom tej szkoły miłośnik astronomii Daniel Stasiak. Daniel przygotował dla swoich młodszych kolegów prezentację, którą zatytułował: Obserwacje astronomiczne okiem nieuzbrojonym, czyli fascynujące zjawiska na niebie.
Nadszedł też czas na zdobywanie umiejętności prowadzenia łączności satelitarnych, które są już bezpośrednim treningiem przygotowującym do kontaktu ARISS.
Pierwsza konferencja prasowa poświęcona ARISS
W dniu 29 lutego odbyła się pierwsza konferencja prasowa poświęcona realizowanemu przez Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW projektowi ARISS. Obecne były władze Powiatu Ostrowskiego oraz radio, telewizja i prasa.
Działania edukacyjne w ramach programu ARISS
Cykl przygotowań dzieci i młodzieży do szkolnego kontaktu ARISS zawiera wiele pozycji. Są to nie tylko zajęcia stricte krótkofalarskie, ale obejmują też wiele innych dziedzin nauki.
W artykule przedstawiono niektóre z tych jakie się dotąd odbyły.
Druga tura zajęć krótkofalarskich z dziećmi
Od 11 lutego rozpoczęliśmy drugą turę lekcji krótkofalarskich przeznaczonych dla dzieci i młodzieży ze szkół biorących udział w programie ARISS. Uczestnicy pierwszych zajęć mają już niejakie pojęcie czym jest krótkofalarstwo, w jaki sposób prowadzić łączności i zachowaniu odpowiednich zasad. Teraz przyszedł czas na pogłębienie i rozszerzenie tej wiedzy wśród osób które zdecydowały się na głębsze zainteresowanie krótkofalarstwem.
Konkurs Galileo rozstrzygnięty
W poniedziałek 30 stycznia br. w Warszawie ogłoszone zostały wyniki polskiej edycji konkursu plastycznego dla dzieci Galileo. Konkurs ten ogłoszono jesienią 2011 r. w 27 krajach Unii Europejskiej. 23 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lamkach, biorącej udział w programie ARISS, przygotowało ciekawe prace, wykonane różnymi technikami i z wykorzystaniem różnorodnych, często zaskakujących materiałów, świadczących o niezwykłej wyobraźni ich autorów.
Lekcja krótkofalarstwa w Gimnazjum nr 1
28 stycznia zrealizowaliśmy kolejny punkt programu przygotowującego do szkolnego kontaktu ARISS. W Gimnazjum nr 1 około dwudziestu uczniów uczestniczyło w zajęciach prezentujących nasze krótkofalarskie hobby. Po krótkiej części teoretycznej, przeprowadzono kilkadziesiąt łączności, dając młodzieży przedsmak emocji towarzyszących uprawianiu naszego hobby.