SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Stacja okolicznościo...
Festyn Kopernik '22 ...
Znak wywoławczy
Czym jest krótkofala...
9. Konferencja ARISS...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 40
Najnowszy użytkownik: kwladek

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Nawigacja

Artykuły » ARISS

Artykuły: ARISS

9. Konferencja ARISS w Polsce za nami
W dniu 26 października br., w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się 9. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło około 80 uczniów, nauczycieli i krótkofalowców oraz innych osób zainteresowanych tematyką ARISS i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zaproszeni prelegenci zaprezentowali 15 wykładów i prezentacji.

Dzień kosmonautyki - transmisja SSTV z pokładu ISS
ARISS planuje transmisję obrazów z SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z okazji Dnia kosmonautyki. Transmisja rozpoczyna się w czwartek, 11 kwietnia 2019 r. około godz. 18:00 UTC i potrwa do około godz. 18:00 UTC w niedzielę, 14 kwietnia 2019 r.

Obrazy będą nadawane przez stację radiowa ARISS z wykorzystaniem radiostacji Kenwood TM D710E, która znajduje się w rosyjskim module serwisowym. Tradycyjnie częstotliwość nadawania to 145.800 MHz przy użyciu trybu PD-120 SSTV.

Operatorzy radiowi i inni entuzjaści radia są proszeni o publikowanie odebranych obrazów na http://www.spacef.../index.php
Za odebrane obrazki można otrzymać nagrodę ARISS SSTV Award. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek, wykonując następujące czynności:
1. Załaduj zdekodowane obrazy na [url]https://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/submit.php [/url]
2. Wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie https://ariss.pzk...
Wiecej informacji na stronie internetowej:
https://amsat-uk....ril-11-14/
Należy pamiętać, że wydarzenie zależy od innych działań, harmonogramów i obowiązków załogi na ISS i może ulec zmianie w dowolnym momencie.

8. Konferencja ARISS za nami.
W dniu 20 października br., w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się 8. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło około 80 uczniów, nauczycieli i krótkofalowców oraz innych osób zainteresowanych tematyką ARISS i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zaproszeni prelegenci zaprezentowali 13 wykładów i prezentacji.
Podobnie jak w poprzednich latach, konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Starosty Ostrowskiego. Honorowym przewodniczącym konferencji był Gaston Bertels ON4WF, były przewodniczący ARISS oraz ARISS Europa, który w tym roku przygotował dla nas prezentację, w której przedstawił aktualne działania i problemy z nimi związane, którymi zajmuje się ARISS.
Ponieważ w konferencji uczestniczą w dużej mierze osoby nie związane z radioamatorstwem, kolejny prelegent - Armand Budzianowski SP3QFE, mentor ARISS Europa, członek grupy technicznej ARISS HTT i reprezentant naszego regionu w ARISS International - przybliżył słuchaczom czym zajmują się krótkofalowcy oraz na czym polega uprawiane tego hobby.

5. Konferencja ARISS w Polsce już za nami!
W dniu 17 października br. odbyła się jubileuszowa, 5. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Po raz drugi z rzędu miejscem spotkania był Ostrów Wielkopolski, a klub SP3POW był jednym z organizatorów tego wydarzenia. Konferencja ARISS została oficjalnie wpisana w obchody tegorocznego Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej - World Space Week 2015 i była jednym z ponad tysiąca oficjalnych wydarzeń WSW2015 zorganizowanych na świecie oraz jednym z trzech oficjalnych wydarzeń WSW2015 w Polsce.

Szkolny kontakt ARISS 8 stycznia 2014
Połączenie radiowe z astronautą dr inż. Kōichi Wakata (JAXA) przebywającym w czasie łączności na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach ARISS zostało przeprowadzone z sukcesem. Astronauta w czasie połączenia używał znaku OR4ISS. Połączenie radiowe nastąpiło dokładnie w zaplanowanym czasie o godzinie 10:44 UTC. Astronauta odpowiedział na wszystkie piętnaście wcześniej przygotowanych przez uczniów pytań.

Próby uczestników szkolnego kontaktu ARISS

Próby do finalnego punktu programu ARISS, czyli kontaktu z astronautą na stacji kosmicznej ISS, rozpoczęliśmy już sobotę 23 listopada. Czas do tego największego wydarzenia w historii klubu płynął coraz szybciej.


Przygotowania do ARISS
Końcowe odliczanie do kontaktu ARISS wypełnione było po brzegi różnego rodzaju działaniami. Z jednej strony odbywały kolejne zajęcia programu edukacyjnego, z drugiej dopinaliśmy sprawy techniczne i sprzętowe. O stronie organizacyjnej nie wspominając...

Zajęć satelitarnych ciąg dalszy
Spotkanie w środę 23 stycznia br. można nazwać „Dniem Satelitarnym” w SP3POW. Kolejne zajęcia przygotowujące do szkolnego kontaktu ARISS tym razem były poświęcone sztucznym satelitom Ziemi. Na spotkanie do klubu przybyli uczniowie z Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich w Ostrowie Wielkopolskim.

Pierwsze łączności satelitarne zaliczone!
18 stycznia 2013 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lamkach odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Klubu Krótkofalowców SP3POW z młodzieżą w ramach przygotowań do łączności satelitarnej z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Na spotkanie zaproszony został znany uczniom tej szkoły miłośnik astronomii Daniel Stasiak. Daniel przygotował dla swoich młodszych kolegów prezentację, którą zatytułował: Obserwacje astronomiczne okiem nieuzbrojonym, czyli fascynujące zjawiska na niebie. Nadszedł też czas na zdobywanie umiejętności prowadzenia łączności satelitarnych, które są już bezpośrednim treningiem przygotowującym do kontaktu ARISS.

Drugie zajęcia krótkofalarskie w Gimnazjum nr 1
Kolejne zajęcia krótkofalarskie dla dzieci i młodzieży odbywające się w ramach programu ARISS rozpoczęliśmy tym razem w godzinach popołudniowych 14 marca w Gimnazjum nr1 w Ostrowie Wlkp.

Pierwsza konferencja prasowa poświęcona ARISS
W dniu 29 lutego odbyła się pierwsza konferencja prasowa poświęcona realizowanemu przez Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW projektowi ARISS. Obecne były władze Powiatu Ostrowskiego oraz radio, telewizja i prasa.

Działania edukacyjne w ramach programu ARISS
Cykl przygotowań dzieci i młodzieży do szkolnego kontaktu ARISS zawiera wiele pozycji. Są to nie tylko zajęcia stricte krótkofalarskie, ale obejmują też wiele innych dziedzin nauki. W artykule przedstawiono niektóre z tych jakie się dotąd odbyły.

Druga tura zajęć krótkofalarskich z dziećmi
Od 11 lutego rozpoczęliśmy drugą turę lekcji krótkofalarskich przeznaczonych dla dzieci i młodzieży ze szkół biorących udział w programie ARISS. Uczestnicy pierwszych zajęć mają już niejakie pojęcie czym jest krótkofalarstwo, w jaki sposób prowadzić łączności i zachowaniu odpowiednich zasad. Teraz przyszedł czas na pogłębienie i rozszerzenie tej wiedzy wśród osób które zdecydowały się na głębsze zainteresowanie krótkofalarstwem.

Konkurs Galileo rozstrzygnięty
W poniedziałek 30 stycznia br. w Warszawie ogłoszone zostały wyniki polskiej edycji konkursu plastycznego dla dzieci Galileo. Konkurs ten ogłoszono jesienią 2011 r. w 27 krajach Unii Europejskiej. 23 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lamkach, biorącej udział w programie ARISS, przygotowało ciekawe prace, wykonane różnymi technikami i z wykorzystaniem różnorodnych, często zaskakujących materiałów, świadczących o niezwykłej wyobraźni ich autorów.

Lekcja krótkofalarstwa w Gimnazjum nr 1
28 stycznia zrealizowaliśmy kolejny punkt programu przygotowującego do szkolnego kontaktu ARISS. W Gimnazjum nr 1 około dwudziestu uczniów uczestniczyło w zajęciach prezentujących nasze krótkofalarskie hobby. Po krótkiej części teoretycznej, przeprowadzono kilkadziesiąt łączności, dając młodzieży przedsmak emocji towarzyszących uprawianiu naszego hobby.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja