SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Stacja okolicznościo...
Festyn Kopernik '22 ...
Znak wywoławczy
Czym jest krótkofala...
9. Konferencja ARISS...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 40
Najnowszy użytkownik: kwladek

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Nawigacja

Artykuły » Wydarzenia » Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży - podsumowanie

Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży - podsumowanie

Napisane przez SQ3TGZ dnia 14 grudzień 2013 · 0 komentarzy · 8013 czytań · Drukuj


Amateur Radio Kids Day czyli Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży to akcja zapoczątkowana przez ARRL – organizację skupiającą krótkofalowców w Stanach Zjednoczonych. Idea takiej akcji szybko znalazła naśladowców w innych krajach. Kids Day obchodzony jest zawsze dwukrotnie w ciągu roku. Tysiące dzieci pod opieką doświadczonych krótkofalowców nawiązuje wtedy łączności ze swoimi rówieśnikami w wielu krajach, na różnych kontynentach.

W Polsce po raz pierwszy, dzięki inicjatywie klubu SP3POW i wsparciu klubów SP3KWA i SP3ZIR, obchody Amateur Radio Kids Day zostały zapoczątkowane 16 czerwca 2012r. Tego dnia każdy młody człowiek mógł podejść, popatrzeć, usłyszeć, a nawet zrobić swoją pierwszą łączność. Do pracy na radiu zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W większości byli to członkowie grupy ARISS Ostrów przygotowujący się do szkolnego kontaktu z astronautą na stacji kosmicznej ISS. Pracowaliśmy na 3,7 lub 7 MHZ, zależnie od panujących warunków. Oprócz udostępnienia radiostacji, zorganizowaliśmy dla dzieci zawody w radiolokacji amatorskiej – łowy na lisa. Wcześniej w kilku ostrowskich szkołach odbył się cykl lekcji krótkofalarskich, więc większość uczniów miała już styczność z radiem. Stąd też nawiązywanie kolejnych QSO szło bez problemów, a cała akcja zakończyła się dużym sukcesem.

Idąc za ciosem, przystąpiliśmy do edycji zimowej Kids Day. Tym razem już od 27 grudnia pracowaliśmy pod znakiem okolicznościowym SN0KDD. Stacja była czynna do 7 stycznia aktywnie zachęcając wszystkie kluby oraz nadawców indywidualnych do wzięcia udziału w tej jakże pożytecznej akcji. W tym czasie przeprowadziliśmy ponad 750 QSO z 45 krajami na wszystkich pasmach, na SSB i CW. Dzięki temu, oraz nagłośnieniu sprawy w mediach, 6 stycznia wiele klubów mogło zorganizować Krótkofalarski Dzień dla Dzieci u siebie. Wszyscy nadawcy zostali wyczuleni na fakt obecności w eterze młodych, niedoświadczonych operatorów, którym można było wybaczyć początkowe błędy. Dzieci odwiedzające stacje klubowe niejednokrotnie miały swoją pierwszą w życiu styczność z radiem. Słychać było naturalne w tym wypadku podekscytowanie i niektórych początkową tremę, która zresztą zazwyczaj szybko mijała. Z każdą kolejną łącznością było coraz lepiej. Ponieważ młodzież przy mikrofonie zmieniała się często, wielu krótkofalowców dublowało swoje QSO, wykazując cierpliwość i chęć wielokrotnego nawiązywania łączności z kolejnymi młodymi operatorami. Podczas tej edycji Amateur Radio Kids Day w Polsce, dziecięce głosy słychać było z ponad 20 stacji klubowych, z którymi przeprowadziło łączność kilkuset dorosłych operatorów. Tego dnia słychać było nie tylko stacje polskie lecz również sporo stacji z zagranicy. Wielu operatorów odpowiadało łamaną polszczyzną, lub używając najprostszych wyrażeń po angielsku na wywoływanie naszych dzieci. Byliśmy pod wrażeniem młodych, którzy bez żadnego przygotowania, a nawet początkowej paniki po usłyszeniu obcej mowy, potrafili wybrnąć z sytuacji i przeprowadzili takie QSO w zadowalający sposób.

Kolejna, trzecia edycja Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży nadeszła 15 czerwca 2013 r. Dla uatrakcyjnienia tego wydarzenia, zaprojektowaliśmy specjalny dyplom, który każde dziecko mogło otrzymać za choćby jedną przeprowadzoną łączność podczas tej akcji. Znaleźli się również sponsorzy, którzy ufundowali różnego typu podarunki dla uczestników akcji, zarówno dla młodych operatorów, jak i dla klubu który zgromadził ich tego dnia jak najwięcej. Również tym razem klub SP3POW już od 8 czerwca występował pod okolicznościowym znakiem SN0KDD. Tylko w dniu samego finału stacja wykonała ponad 200 QSO, a rekordzistą był młody Michał który czekał przed klubem zanim jeszcze ktokolwiek inny się tam pojawił. Pomimo tego że były to jego pierwsze łączności, w pięknym stylu wykonał niemal pół setki QSO z wszystkimi okręgami w Polsce i z kilkoma stacjami zagranicznym. Od razu zdobył przy okazji jako pierwszy w historii dyplom JUNIOR OKRĘGI POLSKIE. Łącznie podczas tej edycji Kids Day gościliśmy w naszych progach 10 młodych adeptów krótkofalarstwa, z których każdy został uhonorowany pamiątkowym dyplomem.

To że dla części z nich nie była to tylko jednorazowa przygoda z krótkofalarstwem można było się przekonać w naszej codziennej pracy. Efektem tego jest stała obecność młodych operatorów obsługujących radiostację na wszelkiego rodzaju spotkaniach i akcjach, oraz startujących z dobrymi wynikami w niemal każdych zawodach w jakich klub bierze udział. Dodatkowo ilość młodych osób jakie są zaangażowane w nasze działania stale się powiększa, ponieważ idąc za dobrym przykładem dołącza do nas rodzeństwo tych którzy poznali już smak ciekawego hobby.

Nie inaczej było, kiedy nadszedł czas następnego Kids Day. I tym razem już od 23 grudnia stacja klubowa pracowała pod znakiem okolicznościowym SN0KDD. Mniejszą niż w poprzednich edycjach początkową aktywność, spowodowaną znacznym zaangażowaniem klubu w program ARISS i zbliżającą się łącznością ze stacją kosmiczną ISS, całkowicie wynagrodziło to co nastąpiło 5 stycznia 2014. Od rana przy mikrofonie zasiadła Kasia, która pierwsze kroki w krótkofalarstwie stawiała pół roku temu, a już zdobyła znak nasłuchowy SP3-27-029 i dzielnie przygotowuje się do egzaminu który odbędzie się u nas w marcu. Początkowo w klubie błogi spokój, nalot większej ilości dzieciaków zapowiadał się dopiero w godzinach popołudniowych. Jednak ledwie minęła godzina czternasta i już zwaliła się nam na głowy cała gromadka! Było wesoło, tłoczno... i skutecznie :) Łącznie pracowało 9-ciu młodych operatorów - w tym dwie osoby które w czasie tej akcji po raz pierwszy chwyciły za mikrofon. Rezultatem ich starań jest około 300 łączności nie tylko z Polską, ale również z kilkudziesięcioma innymi krajami.

Niekwestionowaną gwiazdą tej edycji Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży była 11-letnia Karolina, siostra naszego stałego bywalca Szymka, która niemal od zera i swoich pierwszych nieśmiałych QSO, wyrobiła się w ciągu kilku godzin na naprawdę doskonałego operatora. Nawet anglojęzyczni korespondenci nie byli w stanie zbić jej z tropu, a zaskoczeniem - głównie dla nas - było wtrącanie niemieckich słówek w relacjach z rozmówcami zza zachodniej granicy. Od mikrofonu trzeba było odrywać ją niemal siłą.

Cała reszta naszych młodych gości spisywała się również na medal, otrzymując pamiątkowe dyplomy Amateur Radio Kids Day. Wygląda też na to, że niektórzy będą się mogli ubiegać o kolejne trofea w postaci dyplomów JUNIOR OKRĘGI POLSKIE oraz JUNIOR AWARD. Po raz pierwszy prowadziliśmy fotorelację z wydarzeń w klubie na żywo. Zdjęcia z akcji sukcesywnie przez cały dzień ukazywały się w naszej galerii na stronie klubowej. Doprawdy był to jeden z najbardziej satysfakcjonujących Kids Day w naszej historii.

Młode głosy słychać było zresztą z całego kraju, a kilka klubów miało operatorów młodszych niż my. Nawet ośmiolatki radziły sobie równie dobrze jak o wiele starsi koledzy. To wielka satysfakcja słyszeć tak wielki zapał i radość w ich głosach. Nie ma lepszej zachęty do dalszej pracy na rzecz dzieci i młodzieży! Gratulacje dla instruktorów i ekip wszystkich klubów które brały udział w tej akcji.

Dzieci mocno się angażują w takie wydarzenia. Na pewno jest to dla nich niezapomniane przeżycie. Tak jest wszędzie na całym świecie gdzie był obchodzony Amateur Radio Kids Day. Zachęcamy kluby do zaproszenia w tym dniu najmłodszych, opieki instruktorskiej nad nimi i "wypuszczenia ich w eter", gdyż taka jest idea Amateur Radio Kids Day. Pomysłów na pracę z młodzieżą może być tyle, ile czynnych stacji klubowych i kadry do opieki nad nimi. Możemy zaprosić do radiostacji klubowej dzieci własne, sąsiadów czy znajomych, wejść we współpracę ze szkołami i innymi placówkami oświatowymi, zorganizować specjalne stanowiska poglądowe z czynnymi urządzeniami KF i UKF, jak to się czyni przy okazji festynów okolicznościowych bądź imprez naukowych czy kulturalnych. Dzień aktywności dziecięcej na pasmach amatorskich może być okazją do uaktywnienia znaków ostatnio rzadko słyszanych, bądź do wyjścia na zewnątrz w sytuacji gdy wydaje się, że klubem i krótkofalarstwem słabo zainteresowane jest lokalne środowisko.

W tym miejscu warto podkreślić znaczenie stacji klubowych i ich kadr, ponieważ w świetle aktualnych przepisów obowiązujących w Polsce tylko ten typ radiostacji amatorskich umożliwia legalne nadawanie dzieciom i osobom nie mającym indywidualnych pozwoleń radiowych, jako szkolącym się na radiostacji klubowej pod nadzorem operatorów odpowiedzialnych.

Nie wszyscy mamy możliwości zaprosić dzieci do swojego klubu, ale wszyscy indywidualni nadawcy mogą dać im radość jak największych ilości udanych QSO. Dla nich każda łączność jest ważna! Prosimy o wzmożoną uwagę i szczególne wyczulenie na to co się będzie działo na pasmach. Edukacyjna i społeczna wartość takiego wydarzenia jest nieoceniona. Serdecznie zachęcamy do jak najszerszego udziału w tym międzynarodowym wydarzeniu.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja