SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Stacja okolicznościo...
Festyn Kopernik '22 ...
Znak wywoławczy
Czym jest krótkofala...
9. Konferencja ARISS...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 40
Najnowszy użytkownik: kwladek

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Nawigacja

Artykuły » Wydarzenia » Kids Day - krótkofalowcy dla dzieci

Kids Day - krótkofalowcy dla dzieci

Napisane przez SP3POW dnia 11 sierpień 2012 · 0 komentarzy · 5572 czytań · Drukuj

Jest obchodzony ogólnie znany Międzynarodowy Dzień Dziecka, jest też taki dzień krótkofalarski. Amateur Radio Kids Day, czyli Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży jest akcją zapoczątkowaną przez ARRL - organizację skupiającą krótkofalowców w Stanach Zjednoczonych i bardzo szybko rozpropagowaną na całym świecie. W takie akcje włącza się coraz więcej krajów. Zawsze obchodzony jest dwukrotnie w ciągu roku, w styczniu i w czerwcu, raz w niedzielę, drugi raz w sobotę. W 2013 roku odbędzie się w niedzielę 6 stycznia i sobotę 15 czerwca.

Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży jest wydarzeniem mającym na celu zachęcenie młodych ludzi (posiadających licencję lub nie) do zabawy w krótkofalarstwo. Jest tak pomyślany, aby dać naszej młodzieży doświadczenie w pracy na pasmach amatorskich, wspierać zainteresowania z dziedziny szeroko rozumianej techniki i popierać dążenia do uzyskania własnego pozwolenia radiowego. Jest to również okazja, aby starsi koledzy krótkofalowcy przekazali miłość do tego hobby kolejnemu pokoleniu. Nasze działania polegają na udostępnieniu profesjonalnych stacji krótkofalarskich młodym uczestnikom akcji. Dzięki temu, że w tym samym czasie, na całym świecie tysiące młodych operatorów jest obecna w eterze, dzieci pod opieką doświadczonych krótkofalowców mogą nawiązywać łączności ze swoimi rówieśnikami w wielu krajach, na różnych kontynentach. Edukacyjna i społeczna wartość takiego wydarzenia jest nieoceniona. Serdecznie zachęcamy do jak najszerszego udziału w tym międzynarodowym wydarzeniu.W Polsce po raz pierwszy z inicjatywą zorganizowania specjalnego dnia dla dzieci i młodzieży wystąpił ostrowski klub SP3POW. Okazja do zrealizowania tego pomysłu nadarzyła się 16 czerwca 2012 r. podczas corocznego spotkania członków i sympatyków OT 27 PZK. Tego dnia od 12:00 do wieczora z terenu Stanicy Harcerskiej pod Ostrowem Wielkopolskim pracowała stacja Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców SP3POW. Wsparcia udzieliła ekipa z klubów SP3KWA i SP3ZIR. Operatorami radiostacji byli w 100% uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. W tym nie tylko osoby szkolone obecnie w klubie, ale też takie które zapewne po raz pierwszy w życiu chwyciły za mikrofon. Dużą atrakcją dla wszystkich młodych i starszych uczestników spotkania były zorganizowane po raz pierwszy przy takiej okazji krótkofalarskie łowy na lisa. Każdy kto ukończył je z pozytywnym wynikiem, otrzymał specjalny, wydany z tej okazji pamiątkowy medal klubu SP3POW, wręczany przez obecnego na spotkaniu prezesa PZK Jurka SP7CBG. Do tego koledzy z klubu SP3KWA zaprezentowali samochód Star266 z radiostacją R-140, z którego natychmiast skorzystali młodzi operatorzy, chętni do nawiązywania kolejnych łączności.

Głównymi uczestnikami ze strony młodzieży, były osoby z grupy ARISS Ostrów, prowadzącej przygotowania do szkolnego kontaktu z astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Jednym z punktów obchodów Amateur Radio Kids Day była prelekcja koordynatora ARISS w Polsce i mentora ARISS Europa Armanda SP3QFE który ciekawie opowiadał o projekcie ARISS. Dla dzieci przeprowadził też prosty quiz na temat kosmosu i stacji ISS, rozdając szereg skromnych upominków dla uczestników.

Wcześniej w ramach imprez towarzyszących programowi ARISS, klub SP3POW przeprowadził w szkołach cykl lekcji krótkofalarskich dla najmłodszych. Jak można było się przekonać, widocznym efektem tych działań jest spora grupa młodych osób zainteresowanych krótkofalarstwem. Rosną nadzieje na przyszłość, a plany kolejnych inicjatyw już pojawiają się w propozycjach pracy klubowej na następny okres.
Praca z młodzieżą w Krótkofalarskim Dniu Dziecka >>>

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja